Атаки над цели в Йемен рискува да наруши крехкото примирие в регона и да разпали пламъците на по-голям конфликт в Близкия изток.

Откакто Израел започна опустошителната си атака и инвазия в Газа след нападенията на бойците на Хамас на 7 октомври, светът е обезпокоен от разрастването на войната в по-широк конфликт, който да обхване целия Близък изток. През последните седмици заплахата от разширяване на конфликта се съсредоточи на едно малко вероятно място: най-бедната страна в региона - Йемен, която от години страда от гражданска война. Това пише за "Гардиън" Мохамад Бази, професор по журналистика в университета в Ню Йорк

В края на октомври милицията на хутите в Йемен започна да обстрелва Израел с ракети и безпилотни самолети, а след това се опита да завземе търговски кораби, плаващи в Червено море. Хутите заявиха, че ще попречат на израелски кораби - или на такива, регистрирани на израелски собственици - да преминават през протока, докато Израел не спре нападението си срещу Газа. През последните седмици хутите засилиха нападенията си срещу товарни кораби, като използваха ракети, безпилотни самолети и малки лодки. Нападенията, които парализираха трафика по жизненоважния търговски маршрут, свързващ Азия с Европа и САЩ, накараха администрацията на Джо Байдън да създаде международна военноморска мисия миналия месец за защита на търговските кораби в Червено море.

На 31 декември американските и хутските сили влязоха в пряк сблъсък за първи път, когато американски хеликоптери се отзоваха на сигнал за бедствие от контейнеровоз, плаващ под флага на Сингапур, който беше атакуван от хутски лодки. При последвалата престрелка САЩ потопиха три от четирите лодки на хутите, като убиха 10 бойци. Инцидентът предизвика нови заплахи от страна на представители на САЩ и Обединеното кралство, които заявиха, че обмислят въздушни удари по цели на хутите в Йемен, за да предотвратят по-нататъшни нападения.

САЩ, Великобритания и десетина съюзници поставиха ултиматум на милициите. "Продължаващите атаки на хутите в Червено море са незаконни, неприемливи и дълбоко дестабилизиращи", се казва в изявлението, а американски военни изнесоха информация, че са изготвили списък с потенциални цели, включително радарни инсталации на хутите, площадки за изстрелване на ракети и дронове и складове за боеприпаси.

Нападенията на хутите принудиха много от най-големите корабни компании в света да пренасочат товарните си кораби от Червено море и Суецкия канал - маршрут, който скъсява пътя между Азия и Европа с хиляди километри. Вместо това корабите се пренасочват към Южна Африка, което може да удължи пътуването на товарните кораби с няколко седмици и да увеличи разходите за гориво и труд. Нападенията нанасят икономически щети и на Израел, чието пристанище Ейлат е загубило 85 % от корабната си дейност от началото на кампанията на хутите.

Като нарушават световната търговия, хутите налагат неочаквана цена на САЩ и техните съюзници за подкрепата им за Израел. Но хутите въвличат САЩ и Запада в губеща ситуация, ако те отговорят с атаки в Йемен: САЩ и европейските им съюзници твърдят, че искат да предотвратят разпространяването на войната в Газа в други части на Близкия изток. Воденият от САЩ и Великобритания военен отговор на нападенията в Червено море рискува да доведе до по-голям пожар - и е малко вероятно да принуди хутите да променят тактиката си. Като атакува Йемен, водената от САЩ коалиция рискува да наруши крехкото примирие между хутите и Саудитска Арабия, които водят война от началото на 2015 г.

САЩ и техните съюзници се опитват да окажат натиск върху Иран, който подкрепя хутите, за да възпрат милицията от по-нататъшни нападения срещу морски съдове. В продължение на години Иран предоставя финансиране и оръжия на хутите и интегрира групировката в мрежа от регионални милиции, наричащи себе си "Ос на съпротивата", която включва Хамас, ливанската войнствена групировка Хизбула и няколко милиции в Ирак и Сирия. Откакто Израел започна нападението си срещу Газа, тази мрежа нанася удари по израелски и американски цели в целия регион, надявайки се да засили натиска върху администрацията на Байдън да принуди Израел да приеме прекратяване на огъня.

Но дори ако Иран се опита да ограничи лидерите на хутите, не е ясно дали те ще спрат нападенията си в Червено море. Подобно на други милиции и недържавни субекти, които Техеран подхранва, докато се опитва да разшири влиянието си в региона през последните три десетилетия, хутите имат свои собствени интереси и приоритети. Йеменците отдавна подкрепят палестинската кауза, а хутите се позиционират като единствената група, която предприема конкретни действия срещу Израел, за разлика от конкурентните йеменски фракции, които до голяма степен запазиха мълчание след нахлуването в Газа. Хутите се опитват да подсилят по-широка регионална подкрепа, противопоставяйки действията си на тези на арабските правителства, които осъдиха Израел, но не се оттеглиха от споразуменията за нормализиране на отношенията, които подписаха с Йерусалим по време на управлението на Доналд Тръмп.

Има и друга рана, която може да се отвори отново, ако САЩ използват военната си мощ срещу хутите. В разгара на войната в Йемен Саудитска Арабия харчеше по 5-6 млрд. долара месечно за борба с милициите им - само за да загуби на практика и да бъде принудена да подпише нелеко примирие през 2022 г. Двете страни все още преговарят за постоянно прекратяване на огъня, което би включвало някаква форма на саудитски компенсации.

Но тези трудно спечелени усилия за постигане на разбирателство в Йемен сега са застрашени заради кризата в Червено море. Ако САЩ нападнат хутите, милициите могат да превърнат конфронтацията в начин за уреждане на стари сметки с Вашингтон.

В крайна сметка САЩ предоставиха милиарди долари под формата на оръжия, обучение и разузнавателна помощ на своите съюзници от Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства по време на войната в Йемен. А пълният обхват на страданията в Йемен се прояви едва след години: през ноември 2021 г. агенция на ООН изчисли, че до края на същата година в конфликта ще загинат 377 000 души. Тази прогноза включваше 223 000 смъртни случая - почти 60% от общия брой - от "косвени причини", като недостиг на храна, широко разпространена епидемия от холера и щети върху инфраструктурата на Йемен.

Ако водената от САЩ коалиция атакува хутите през следващите седмици, те ще се стремят да напомнят на света, че Вашингтон и неговите съюзници са помогнали за предизвикването на продължаващата от години хуманитарна криза в Йемен - и че САЩ рискуват да предизвикат по-мащабен пожар, който ще донесе още повече нещастия и страдания в Близкия изток.