България остава на второ място в своята квалификационна група ,,Б" за световното първенство в Бразилия догодина. ,,Лъвовете" спечелиха с 2:1 при гостуването си на Малта и взеха първите три от общо деветте планувани точки до края на кампанията. За мондиала се класират всичките водачи в деветте европейски групи. Отборите на второ място, какъвто в момента е и България, ще играят срещи помежду си, за да се определят четирите измежду тях, които също ще спечелят билет за Южна Америка.

На стадион ,,Та кали" в Ла Валета българите не оставиха съмнение за какво са дошли и как ще го постигнат. Нашите пресираха по целия терен от самото начало и търсеха гола до последните десет минути. Единствено допуснатият гол в края промени временно картината на терена и вдъхна надежди на ,,рицарите", че могат да откраднат нещо от този мач.

За щастие резултатът бе открит още в 9-ата минута. Ситуацията дори не предвещаваше опасност, когато Радослав Димитров по дясното крило центрира лошо. Топката обаче изненада противниковия вратар Джъстин Хабер, който не успя да я отклони от пътя й към мрежата. 1:0 За България. Въпреки пресата и осезаемия настиск малтийците също показаха зъби. След двете опасни атаки в първите минути Фаила от пряк свободен удар застраши Михайлов, а след намесата на нашия страж топката срещна дясната греда.

Иначе Гъргоров и Гаджев пробваха далечни шутове, които не донесоха никакви нови ползи. Пропуск направи и Ивелин Попов в 43-тата минута. Пробив и пас на Георги Миланов бяха завършени с триков изстрел на българския капитан, който обаче бе спасен от Хабер. Грешки в българската отбрана имаше и през втората част. В 52-рата минута Шембри за втори път удари гредата зад Михайлов след самостоятелен пробив през Иванов и Бодуров.

Все пак в 59-ата минута, малко преди да излезе от терена, Емил Гъргоров вкара за 2:0. Той направи добавка в мрежата на Хабер, след като малтийският вратар пресече опасно прострелно центриране на Миланов отляво. Смените разстроиха играта на България и Малта стигна до нови две положения, второто от които бе реализирано. В 78-ата минута Ерера се оказа на върха на атаката след двойно подаване и с нисък удар под плонжа на Михайлов намали на 1:2.

Голът окрили домакините и те на свой ред натиснаха здраво. Малтийците стигаха най-вече до статични положения около българското наказателно поле, които не бяха никак безопасни. Все пак резултатът не претърпя нови промени и България взе важните три точки по пътя към Мондиала в Бразилия през 2014 г.

Водач в нашата група ,,Б" е Италия със 17 точки. България е с 10. В останалите на първо място засега са Белгия, Германия, Нидерландия, Швейцария, Португалия, Испания, Англия и Босна и Херцеговина. От останалите континенти фаворити към днешна дата са Иран, Корея, Япония, Австралия, Коста Рика, САЩ, Хондурас, Аржентина, Колумбия, Чили.