ИМИГРАЦИОННИ
Адвокат: Пулев може да има 5-годишна забрана да влиза в САЩ

Кубрат Пулев е трябвало да притежава работна виза – или О-1 за спортен талант или Р-1 за атлети, признати в цял свят. Това обясни имиграционният адвокат Кристина Крилчев, която практикува в Лас Вегас. Пулев обаче имал В-1/В-2 – туристическа или бизнес виза, която източници на BG VOICE казаха, че получил през 2015 г. когато придружава бившата си приятелка Андреа за нейно турне в САЩ.
Това е причината имиграционните власти на САЩ да не допуснат претендента за световната титла да влезе в страната в събота. Докато всичко това излизаше в медиите, Пулев обясняваше в телефонни интервюта за двете най-големи телевизии, че е в САЩ. А всъщност вече е бил на летището в Истанбул след като имиграционните власти го депортират с полет на Турските авиолинии.
“Има два варианти – имиграционните власти само да са му отнели туристическата виза или към това да са му дали 5-годишна забрана да влиза в САЩ, което е по-вероятно като се има предвид, че е бил отстранен по бързата процедура (expedited removal)”, обясни адвокат Крилчев.
Пулев едва ли някога повече ще получи туристическа виза, но може да кандидатства за работна. “Ако има 5-годишна забрана обаче всеки път като иска да влезе в страната ще трябва да кандидатства за специален waiver в този период”, обясни Крилчев. Такъв е и случаят с фолк певицата Деси Слава, която преди месец не успя да се качи на самолета за САЩ именно защото нямаше този waiver. Тя има доживотна забрана да влиза в САЩ по същата причина като Пулев – опит за работа с туристическа виза.
Случаят на Пулев е показателен за всички, които идват в САЩ на туристическа виза. Имиграционните власти, особено в ерата на Тръмп, са много по-взискателни и гледат под лупа идващите в САЩ. “Те първо трябва да да сигурни, че при предишни посещения не са предсрочили разрешения престой. Второ, ако бъдат спрени за втора, допълнителна проверка, трябва да потвърдят, че нямат намерение да остават повече от това, което са обявили когато са кандидтствали за виза – например, ако поканата към тях казва, че те идват за два месеца, те трябва да потвърдят, че идват за два месеца”, обясни адвокат Крилчев. Други задължителни неща, за които посетителят в САЩ трябва да следи е – да има двупосочен билет, да не носят документи като дипломи, биографии, които могат да дадат основание на имиграционните служители да помислят, че човекът идва в САЩ да си търси работа. Друг съвет е да не се носят твърде много дрехи и такива за друг сезон – т.е. да носите зимни дрехи в багажа, а да идвате през лятото.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни.
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
-
ЧИКАГОпреди един ден
Издигнаха българското знаме в Чикаго по случай 3 март (СНИМКИ, ВИДЕО)
-
Български историипреди един ден
От първо лице: От Ню Йорк до София във време на COVID
-
САЩпреди един ден
Камарата отменя гласуванията в четвъртък заради информация за нов щурм на Капитолия (СНИМКИ)
-
Канадапреди 2 дни
Глобиха собственик на бизнес от Онтарио с $3755 за „несъществено“ преминаване на границата
-
Българияпреди 2 дни
Хванаха български моряци с кокаин за $40 млн. край Западен Кейп
-
Любопитнопреди 2 дни
Каръци: Двойка се размина с джакпот от 182 милиона лири по най-нелепия възможен начин
-
Канадапреди 20 часа
Ниагарският водопад светна в бяло, зелено и червено (ВИДЕО, СНИМКИ)
-
КРИМИпреди 2 дни
Али Агджа се боеше да не го отровят и опитвах храната му
ИМИГРАЦИОННИ
Заради липса на подкрепа: Имиграционната реформа на Байдън се отлага до април
Демократите предвиждат по-малки законопроекти, който да могат да бъдат приети по-бързо
Имиграционната реформа, която готви президента Джо Байдън ще бъде отложена до април, тъй като няма достатъчно подкрепа сред демократите.
Според „Политико“, Нанси Пелоси, председателят на Камарата на представителите, е преброила гласовете на демократите, които биха подкрепили реформата и те се оказали недостатъчни.
Така на този етап, вместо големия законопроект, те ще внесат за разглеждане в съдебната комисия няколко малки законопроекти за имиграция още този месец.

Според предложението тези, които са били в САЩ към 1 януари 2021 г. без легален статут, ще получат временен статут под формата на зелена карта за 5 година, ако имат чисто минало, платят данъци и отговарят на други изисквания. Ако след това решат, ще могат да кандидатстват за американско гражданство след 3 години.
За някои имигранти процесът ще е още по-бърз. Т.нар. дриймъри – имигранти, доведени в САЩ като деца, работници в селското стопанство и хора от страни с временен защитен статут, ще могат да получат по-бързо зелена карта, ако са в училище, работят или отговарят на други условия.
Законопроектът не предвижда създаването на нов вид работни визи или програми за временна заетост на чужденци. Вместо това ще се увеличат броя на квотите за зелени карти за различни категории, в които сега се чака с години. Планът ще инвестира в технология по граничните пунктовве, но не предвижда средства за още охрана по границата – нещо, на което обикновенно републиканците държат.
Законопроектът вече е в Камарата на представителите където се очаква да бъде приет, но не е ясно дали ще мине в Сената където демократите трябва да намерят подкрепата на 10 републиканци или да променят процедурата за приемане на закони.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКИМИГРАЦИОННИ
От зелените карти до чиповете – какво променя Байдън
От началото на мандата си той е издал 39 акта, повечето от които отменят заповеди на Тръмп
Американският президент Джо Байдън отмени поредица от заповеди и меморандуми, издадени от Доналд Тръмп, засягащи политиките за финансовото регулиране и имиграцията.
Това са поредните действия, с които той заличава наследството на Тръмп. Само през първата седмица на управлението си Байдън издаде 39 указа, много от които отмениха заповедите на бившия президент.
Байдън отмени облекчените регулации за финансовия сектор, които Тръмп въведе през 2017 г.
Американският президент се насочи и към някои от най-противоречивите действия, които предшественикът му предприе през последните си месеци на поста.
Сред тях е отмяната на заповедта, която използва пандемията от коронавирус, за да спре издаването на нови зелени карти – ход, който драстично намали
законната имиграция
по времето на Тръмп. Аргументите на бившия президент бяха, че тези мерки са необходими за защита на американската икономика, докато тя се възстановява от пандемията.
„Напротив, това вреди на САЩ, включително пречи на някои членове на семейства да бъдат заедно. Освен това вреди на индустриите в САЩ, които използват таланти от цял свят“, заяви Байдън миналата седмица.
Президентът беше подложен на силен натиск от страна на защитниците на правата на имигрантите да отмени забраните за имиграция на Тръмп, които трябваше да изтекат в края на март, припомня Bloomberg. От своя страна други групи, които пък подкрепят по-ниските нива на имиграция, заявиха, че мерките са от съществено значение за защита на американските работници.
Байдън обаче не отмени всички мерки на Тръмп, свързани с пандемията. Сред тях е ограничението за
някои временни работни визи
включително H-1B, които технологичните компании използват, за да наемат програмисти и инженери от други страни. Бизнесът призова президента незабавно да отмени тези забрани, като посочи, че те пречат на американските компании.
Байдън също така подписа указ, който има за цел да увеличи броя на работните места в производството, като подсили снабдителните вериги в САЩ за акумулатори и батерии, лекарства, ключови минерални ресурси и полупроводници, пише BBC.
САЩ стават все по-зависими от вноса на тези продукти – потенциален риск за националната сигурност и икономика, с който правителството на Байдън се надява да се справи.
Президентът на САЩ разпореди на длъжностни лица да намерят начини за укрепване на веригите за доставки, тъй като недостигът на компютърни чипове засегна производителите по целия свят.
„Съединените щати трябва да гарантират, че
недостигът на производство
търговските смущения, природните бедствия и потенциалните действия на чуждестранни конкуренти и противници никога повече няма да направят САЩ уязвими“, се посочи в изяление от екипа на Байдън.
Съединените щати се борят с недостига на доставки от началото на пандемията, която доведе до дефицит на маски, ръкавици и други предпазни средства, а това се оказа предизвикателство за работещите на първа линия.
Освен това липсата на чипове е поредният пример за затрудненията в доставките, пред които са изправени американските компании.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКИМИГРАЦИОННИ
Правната комисия на Европарламента дава на съд ЕК за бездействие срещу САЩ за визите
Американските визи все още се прилагат за граждани на България, Румъния, Хърватия и Кипър
Правната комисия на Европейския парламент ще даде на съд Европейската комисия за това, че не е действала срещу Съединените щати за незачитане на визовата реципрочност, съобщи в „Twitter“ председателят на мониторинговата група в Европарламента София ин’т Велд. Американските визи все още се прилагат за граждани на България, Румъния, Хърватия и Кипър.
София ин’т Велд добавя, че Комисията има правно задължение да действа и Европейския съюз трябва да защитава по един и същ начин правата на всички свои граждани.

От нейния офис пък казаха, че решението е гласувано вчера и председателят на Европейския парламент Давид Сасоли трябва да го внесе в Съда на ЕС, като вот в пленарна зала не е задължителен.
Говорителят на Еврокомисията Адалбер Янз отказа коментар по въпроса, но припомни, че през декември миналата година Комисията е публикувана комюнике за визовата реципрочност, в което е подчертала, че въвеждането на визи за американски граждани като отговор би било контрапродуктивна мярка за бъдещите отношения между Общността и Съединените щати.
„Комисията трябва да вземе предвид всички възможни последствия в тази насока“, допълни Янз.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
⇩ Коментирайте ⇩