Скиорът Алберт Попов стана третият български спортист, намерил място в Топ 20 на своята дисциплина от олимпийските игри в Пекин 2022. В изключително тежко състезание в неделя сутринта 24-годишният българин завърши 17-и в алпийския гигантски слалом, доминиран от швейцареца Марко Одермат. Постижението на Попов е и нов рекорд за България в гигантски слалом на олимпиада. Досега върховото класиране на наш скиор в тази дисциплина на най-големия зимен форум беше 21-вото място на легендата Петър Попангелов на игрите в Сараево 1984. Надпреварата на пистата "Ледена река" в Янцин се проведе при мъгла и постоянен, през повечето време и обилен снеговалеж, който превърна трасето в огромно предизвикателство дори за най-добрите скиори в света. Заради ужасните метеорологични условия вторият манш беше забавен с повече от един час, като до последно имаше вероятност дори да бъде отложен за понеделник. След като организаторите все пак успяха да приведат пистата в що-годе приемливо състояние, състезателите бяха допуснати до старта. Алберт, който беше 27-и след I манш, се спусна четвърти и с комбиниран резултат от 2:14, 94 мин. оглави временното класиране. Постижението на българина от 1:07, 34 мин. остана 7-ото най-добро в целия II манш, но голямото изоставане от първата част му попречи за още по-предна позиция в крайното подреждане. "Беше много трудно. Абсолютно никакъв усет. Липсата на видимост пречеше на това да се отпуснеш, да виждаш линиите, да търсиш скорост и най-добро преминаване. При такива условия не можеш да караш на лимита, не можеш да се довериш на ските. Това не беше каране, това беше оцеляване", коментира Попов след първия манш. Той добави: "Твърдостта на пистата е супер, но на места са станали доста сериозни дупки, в които влизат ските и те могат да тръгнат навсякъде. Друг фактор е снегът. Вали зверски и за кратък период по трасето се натрупва тънък слой нов сняг, който понеже е върху леда, може много лесно да те хлъзне. Преди малко се шегувахме, че тук през годината вали един ден и вероятно е днес." Алберт Попов подобри с 11 места класирането си в гигантския слалом от своята дебютна олимпиада в ПьонгЧанг 2018, когато се нареди 28-и. Тогава той не успя да финишира в коронната си дисциплина - слалома, с която сега са свързани надеждите му за още по-добро представяне в Пекин 2022. Състезанието в най-техничната дисциплина при мъжете на XXIV зимни игри е идната сряда (16 февруари). "Всичко е супер тук. Пистата е станала перфектна. Дошли сме за тези стартове. Опитвам се да дам всичко от себе си. В момента гигантският не ми е най-силната дисциплина, но си давам сметка, че това би ми помогнало за слалома на същата писта, да усетя терена", каза Алберт Попов. Той се присъедини към сноубордиста Радослав Янков (15-и в паралелния гигантски слалом) и биатлонистката Милена Тодорова (17-а в спринта на 7,5 км), които досега бяха единствените ни представители в китайската столица с класиране в Топ 20. Лидерът в класирането за Световната купа отиде за Марко Одермат от Швейцария. Той бе най-бърз след първия манш, бе много силен и във втория, което му донесе злато с общо време от 2:09.35 минути. За 24-годишният Одермат това е първи олимпийски медал, като той изпревари само с 0.19 секунди сребърният медалист Жан Кранйец от Словения. Трети остана световният шампион в дисциплината Матио Февър.