Здраве
Самоубийството отнема един човешки живот на всеки 40 секунди

По света на всеки 40 секунди един човек слага край на живота си, съобщават световните агенции, позовавайки се на доклад на Световната здравна организация (СЗО).
Според доклада повече хора умират всяка година в резултат на самоубийство, отколкото във война.
Обесване, отравяне и стрелба са най-често срещаните методи за отнемане на собствения живот, отбелязва СЗО.
Организацията отправя призив към правителствата да приемат планове за превенция, които да помогнат на хората да се справят със стреса и да ограничат достъпа до средства за самоубийство. „Самоубийството е глобален проблем за общественото здраве. Всички възрасти, пол и региони по света са засегнати“, се посочва в доклада на СЗО.
Самоубийството е втората водеща причина за смъртност сред младите хора на възраст между 15 и 29 години след пътните инциденти, както и сред тийнeйджърките между 15 и 19 години. При тийнейджърите самоубийството е на трето място след пътните инциденти и междуличностното насилие. Като цяло близо 800 000 души умират от самоубийство всяка година – повече, отколкото от малария или рак на гърдата, или от война или убийство, отбелязва СЗО.
През последните години глобалните нива намаляват, като за периода между 2010 и 2016 г. е отчетен спад с 9,8 процента. За същия период обаче в Американския регион е регистрирано повишение с 6 процента.
Докладът установява също, че почти три пъти повече мъже, отколкото жени слагат край на живота си в богатите страни, за разлика от тези с ниски и средни доходи, където процентите са почти изравнени.
„Самоубийствата са предотвратими. Призоваваме всички страни да включат доказани стратегии за предотвратяването им в националните здравни и образователни програми“, казва генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус.
От организацията отбелязват, че ограничаването на достъпа до често използваните за целта пестициди е един от най-ефективните начини за рязко намаляване на броя на самоубийствата. В Шри Ланка, например, където е въведена подобна забрана, самоубийствата са намалели със 70 процента между 1995 и 2015 г.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни.
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
-
СВЯТпреди 2 дни
Мелания Тръмп отсрами мъжа си: Абсолютно осъждам насилието в Капитолия
-
Коронавирусътпреди 21 часа
Джо Байдън представи мащабен план за подпомагане на засегнатите от COVID-кризата
-
Коронавирусътпреди 2 дни
Влизането в САЩ само срещу отрицателен PCR тест
-
САЩпреди 2 дни
Камарата на представителите започва процедура по импийчмънт
-
Любопитнопреди 2 дни
Рита Уилсън: Баща ми не избяга от комунистическа България заради тази Америка
-
САЩпреди 2 дни
Тръмп наредил да не плащат хонорарите от по $20 000 на ден на Руди Джулиани
-
КРИМИпреди 2 дни
Защо обвиниха българин за палежа на църква в Масачузетс?
-
КРИМИпреди 3 дни
Администрацията на Тръмп екзекутира жена за първи път от 63 г.
Здраве
Откриха два необичайни симптома на COVID-19
Около 20% от заразените не изпитват често срещаните „класически“ симптоми на COVID-19, докато често имат по-редки прояви на заболяването
Един от създателите на приложението COVID Symptom Study, ученият Тим Спектор, посочи два редки симптома на коронавирус, на които трябва да се обърне внимание, пише Express.
Сред специфичните симптоми на коронавируса, Спектор посочи рани в устата и „спънат език“. Този симптом се проявява под формата на светли петна по езика.
Симптомите не са опасни и изчезват след няколко дни. Но при пандемия трябва да бъдете внимателни, тъй като това може да сигнализира за коронавирусна инфекция.

Специалистът отбеляза, че около 20% от заразените не изпитват често срещаните „класически“ симптоми на COVID-19, докато често имат по-редки прояви на заболяването, като кожен обрив.
Пандемията от коронавирус е обхванала почти целия свят. Общо са открити почти 91 милиона случая на нова инфекция, около два милиона души са починали. Повечето от заразените и жертвите са в САЩ, Индия и Бразилия.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКЗдраве
Инфекцията с новия коронавирус осигурява имунитет поне за пет месеца
Въз основа на резултатите експертите предупреждават, че хората, които са се заразили по време на първата пандемична вълна в началните месеци на 2020 г. вече са уязвими за повторна зараза.
Хората, които са прекарали COVID-19, е много по-вероятно да имат имунитет срещу заболяването в продължение на поне пет месеца. Съществуват обаче доказателства, че индивидите с антитела все още могат да са носители на вируса и да го разпространяват, гласи британско изследване, обхванало здравни работници.
Предварителните резултати от проучването на „Рublic Health England“ (PHE) показват, че повторните инфекции при хора, които има антитела срещу COVID-19 от минала зараза са редки – установени са при едва 44 души сред 6614 изследвани лица.
Въз основа на резултатите експертите предупреждават, че хората, които са се заразили по време на първата пандемична вълна в началните месеци на 2020 г. вече са уязвими за повторна зараза.

Изследователите предупреждават също, че хората с т. нар. „естествен имунитет“ – придобит след заразяване, все още могат да носят коронавируса SARS-CoV-2 в носа и гърлото си и неволно да го предават.
„Сега знаем, че повечето индивиди, които са прекарали заболяването и имат антитела, са защитени от повторна инфекция, но все още не сме наясно колко дълго трае защитата“, казва Сюзан Хопкинс от изследователския екип.

Изследването, известно като SIREN, включва десетки хиляди здравни работници във Великобритания, които от юни са тествани редовно за нови инфекции с COVID-19, както и за наличието на антитела.
В периода между 18 юни и 24 ноември изследователите са открили 44 потенциални повторни инфекции – две „вероятни“ и 42 „възможни“, сред 6614 участници с положителни тестове за антитела. Това представлява 83 процента степен на защита, отбелязват специалистите.

Изследователите планират да продължат да следят и оценяват участниците, за да видят дали този естествен имунитет може да продължи повече от пет месеца при някои индивиди. Специалистите обаче предупреждават, че ранните доказателства от следващия етап на проучването вече показват, че някои хора с имунитет все още могат да носят високи нива на вируса и да го предават на други.
„Поради тази причина е от решаващо значение всички да продължат да спазват ограничителните мерки, дори тези, които вече са прекарали заболяването“, казват изследователите.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКЗдраве
Два милиона души в Израел са получили първа доза от ваксината срещу коронавирус
В началото на януари здравните власти прогнозираха, че два милиона израелци ще са получили и двете дози от ваксината до края на месеца. Но към днешна дата само 150 000 души са били инжектирани и с двете дози.
Два милиона души в Израел са получили вече първата от двете дози от ваксината срещу новия коронавирус.Поставянето на двумилионната ваксина бе излъчено на живо по телевизията. На него присъства и премиерът Бенямин Нетаняху.
„Аз съм двумилионната“, се четеше на малък плакат, който държеше израелка, получила първата си инжекция днес в град Рамла, близо до Тел Авив. Застанал до нея, Нетаняху, който е в предизборна кампания, увери, че Израел ще бъде „първата страна, излязла от коронакризата“.
„Виждаме светлината в края на тунела“, каза с широка усмивка израелският премиер, който лично даде старт на амбициозната имунизационна програма на 19 декември, като се ваксинира на живо пред телевизионните камери.

В началото на януари здравните власти прогнозираха, че два милиона израелци ще са получили и двете дози от ваксината до края на месеца. Но към днешна дата само 150 000 души са били инжектирани и с двете дози.
Израел отчита ръст на броя на заразените и всеки ден регистрира по около 9000 нови случая. Страната за трети път е под карантина от началото на пандемията.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
⇩ Коментирайте ⇩