Коронавирусът
Боклукът на Филаделфия е толкова много, че не смогват да го извозват навреме
Отделът за почистване във Филаделфия е със съкратен персонал и много от служителите са преуморени.

Бен Франклин -един от бащите-основатели на САЩ, стартират една от първите програми за чистене на улиците във Филаделфия в края на петдесетте години на миналия ве. Сега той би се обърнал в гроба си, ако види, че градът е пълен с боклук.
От улиците се носи миризма от купчините отпадъци, накацани от мухи – гниещи битови отпадъци, бутилки и консерви са обичайна гледкатук. Градът се бори за преодоляване на увеличението на количеството изхвърлян боклук. Причиназа повечето отпадъцие пандемията от COVID-19.
„Това е само миризмата на гниене“, заявява Джеймс Гито, президент на асоциацията на кварталите West Passyunk в Южна Филаделфия. Гито казва, че през юли ситуацията се превръща в „пълна каша“ и той наема частна компания за рециклиране, която да извозва бутилките и кенчетата.
Бедността и отпадъците често вървят ръка за ръка. Филаделфия е най-бедния голям град в страната. Отделът за почистване е със съкратен персонал и много от служителите са преуморени. Телефонът за неспешни повиквания 311 не спира да звъни и през юли на него са получени повече от 9 700 обаждания във връзкас вонящия боклук. През февруари те са били 1873.
Изправени пред ограниченията за социално дистанциране, жителите остават вкъщи и изхвърлят повече боклук от всякога – около 30% увеличение, заяви комисарят по поддръжка на улиците Карлтън Уилямс.
Балтимор и Мемфис са сред някои от градовете, които са изправени пред подобни проблеми. В Бостън пък някои жители съобщават за плъхове с големина на котки.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни.
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
-
Българи в Чикагопреди един ден
Назначиха нов генерален консул в Чикаго
-
Българияпреди 3 дни
Новозаразените в България – 1925 за денонощие, починалите са 79
-
Любопитнопреди 3 дни
Предсказанията на Нострадамус: Третият Антихрист, Трета световна война и ужасни бедствия
-
КРИМИпреди 8 часа
Как спипаха българин с €20 млн. в банков трезор в Атина
-
Българияпреди 2 дни
Рекорден интерес: Над 45 000 българи са подали заявление, за да гласуват зад граница
-
САЩпреди един ден
По време на бурята в Тексас: Майка крещи имената на трите си деца, докато те изгарят в пожар с баба си (СНИМКИ)
-
САЩпреди един ден
Ще платят ли САЩ 35 трилиона долара на наследниците на робите от миналото?
-
Любопитнопреди 2 дни
Рекорд на Гинес: 35 тениски за 60 секунди (ВИДЕО)
Коронавирусът
Калифорния е първият щат с над 50 000 жертви на коронавируса
Жертвите в САЩ вече са над 500 000
Калифорния стана първият американски щат, в който COVID-19 е убил близо 51 000 души.
В щата са регистрирани повече от 3,5 млн. случаи. Калифорния е и най-населеният щат с около 40 милиона души.
Към сряда вечерта в щата Ню Йорк са регистрирани над 48 000 смъртни случая, а в Тексас над 42 000.

Един от най-сериозно пострадалите окръзи е Лос Анджелис, където в сряда беше потвърдена смъртта на 806 души, които първоначално не бяха отчетени като свързани с коронавируса. Те обаче бяха вкарани в общата статистика след обширни проверки на досиетата.
По време на втората вълна не всички смъртни случаи са били съобщавани поради обема на докладите, казаха служители.
Но след обстоен преглед на досиетата на починалите, случаите са открити и приобщени към общия брой. От декември до януари са „намерени“ 9 700 смъртни случаи.
Новите случаи на коронавирус на дневна база в САЩ падат през последните седмици, но здравните експерти заявиха, че броят им все още е много висок.

В неделя нацията премина прагът на 500 000 смъртни случая.
Към сряда вечерта САЩ са регистрирали над 28 милиона случая.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУККоронавирусът
Антителата, породени от ваксината, се справят с всички разновидности на коронавируса
Най-жизнените щамове на коронавируса не реагират еднакво на антителата в кръвната плазма
Израелски медици установиха, че най-жизнените щамове на коронавируса не реагират еднакво на антителата в кръвната плазма на хората, преболедували от COVID-19 или получили ваксина срещу SARS-CoV-2, става видно от публикация в електронната библиотека medRxiv.
„Ние проследихме как реагира кръвният серум на преболедували пациенти и на имунизирани хора с ваксината „Pfizer“ на частици от различни щамове на коронавируса, включително на британската и южноафриканската му разновидност“, пишат изследователите.
„Тези опити доказаха, че антитела, породени от ваксината, много по-активно се справят с всички разновидности на SARS-CoV-2“.
Израелският медицински екип под ръководството на Ран Таубе от университета „Бен-Гурион“ в град Беер Шева е провел изследванията си с образци от кръвна плазма от преболедували от COVID-19 или получили ваксината BNT162b2, разработена от специалистите на компанията Pfizer.
Събирайки кръв от десетки доброволци, преминали през тежка форма на коронавирусната инфекция, а също така и от ваксинирани хора, учените извлекли техните антитела.
След това проследили как си взаимодействат с белтъците на обвивката на няколко щама от SARS-CoV-2, в това число с британските и южноафриканските разновидности на коронавируса.
Опитите доказали, че и единият, и другият набор от антитела е бил способен да се справи с онези вариации на коронавируса, които преобладаваха по време на лятото и пролетта на миналата година.
По аналогичен начин те въздействали и на британската разновидност на SARS-CoV-2, въпреки че действието на кръвния серум намалявало 1,5 пъти.
От друга страна южноафриканските щамове се оказали необичайно устойчиви към антителата на преболедувалите. За потушаването на тази разновидност на SARS-CoV-2 са били нужни минимум 6-7 пъти повече антитела на преболедувалите, в сравнение с борбата срещу британската или класическата версия на патогена.
В някои случаи на учените се налагало да повишат концентрацията 80 пъти за пълното неутрализиране на вируса.
В другата крайност се проявявали антителата на ваксинираните, които на подобни щамове реагирали много по-предсказуемо. Тяхната ефикасност също рязко се понижила, но никога не падала до такава степен, както при изкаралите заболяването.
Учените стигнали до извода, че при подобна разлика в действието на антителата е препоръчително да се имунизират и хората, които вече са преболедували от COVID-19.
Ваксината ще повиши концентрацията на антитела в организма им и те ще бъдат защитени от новите щамове.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУККоронавирусът
Заразените с британския щам на COVID-19 е по-вероятно да свършат в болница
Британският вариант на коронавируса миналата седмица стана доминиращ в Дания
Хората, инфектирани с по-заразния британски вариант на коронавируса, са изложени на по-висок риск да бъдат хоспитализирани, предаде Ройтерс, позовавайки се на датския Серумен институт.
В изследване, обхванало 2155 души, заразени с британския вариант на коронавируса, 128 са били приети в болница – с 64 процента повече в сравнение с хора, заразени с други варианти.
Резултатите от изследването съответстват на тези от подобно проучване, направено във Великобритания по-рано през месеца, се посочва в изявлението на института.

Британският вариант на коронавируса миналата седмица стана доминиращ в Дания. Той е отговорен за близо две трети от всички нови инфекции, в сравнение с по-малко от 5 процента в началото на годината.
Дания е сред водещите страни в геномното секвениране, което се използва за анализ на генетичния материал на коронавируса за определянето на варианти.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
⇩ Коментирайте ⇩