Контузия стана причина първата ни ракета Григор Димитров да приключи на четвъртфинал с участието си на Откритото първенство на Австралия, след като загуби от руснака Аслан Карацев с 6-2, 4-6, 1-6, 2-6. Българинът игра добре през първите два сета, макар че загуби втория, но в третия сет си пролича, че нещо не е наред и трябваше той просто да доиграе четвъртия, без да може да покаже способностите си. След колебливо начало на първия сет Димитров овладя ситуацията и го взе без особени проблеми. Той изгуби втория след допуснат пробив, като преди това имаше 7 топки за пробив в сервиса ва Карацев в началните игри, но не успя да се възползва. В третия сет Димитров започна да показва сериозни признаци на физически проблем и на практика не игра през последните три гейма, като се стремеше да стигне до почивката, за да получи медицинска помощ.

Проблемът изглежда бе в областта на кръста и гърба. При подновяването на мача Григор очевидно бе далеч от най-доброто си състояние и просто довърши мача за крайното 6-2, 4-6, 1-6, 2-6 в полза на руснака след два часа и половина игра. Гришо получава 400 хиляди долара от наградния фонд и 360 точки за световната ранг листа, където ще се изкачи до 17-о място от другата седмица.