Договорения между преговарящите за правителство партии дефицит в бюджета за догодина означава, че ще трябва да се поеме нов дълг, за да се финансира той. "Продължаваме промяната", "Демократична България", "Има такъв народ" и БСП се разбраха, че този показател ще бъде в рамките на 3,4-4,5%.Това означава, че ще трябва с дълг да се финансират около 5-6 млрд. лв., но това не е много различно от ситуацията тази година, каза пред БНТ икономистът и избран за депутат от "Демократична България" в 47-ото Народно събрание Георги Ганев.Бюджет 2022 се очертава като кризисен заради пандемията и въведените ограничения, заяви той. В Закона за бюджета за 2021 г. бе записан лимит на поетия нов дълг от 4,5 млрд. лв., обясни той. Икономистът допълни, че е възможно част от дефицита догодина да се финансира от фискалния дефицит тоест от спестяванията на държавата."Като има дефицит, няма как да няма дълг, те са скачени съдове", каза Ганев. 

Бъдещата коалиция ще спазва критериите за еврозоната 

Амбицията на участниците в коалиционните преговори е да се спазват критериите, свързани с еврозоната и Плана за възстановяване, което означава под 3% касов дефицит, каза още Ганев.Той изтъкна, че от икономическа гледна точка най-важното е възможно най-бързо да се стигне до момент, в който да паднат ограниченията срещу COVID-19. Това е възможно при достатъчно голям процент ваксинирани или с имунитет, получен от естествен път. Според Ганев това е пътят към възстановяване на икономиката.На коалиционните преговори е обсъждано компенсаторните мерки за бизнеса да останат, но да се прецизират.Идеята е компенсациите да се насочат към запазването на работни места и дори - към разкриването на нови в условията на криза. Сред приоритетите ще бъде и подобряването на административното управление на компенсациите, така че средствата да не се бавят и да стигат навреме до бизнеса.

Минималната работна заплата ще стане 700 лв. 

На първо време се очаква минималната работна заплата да се повиши от 650 на 700 лева. Обсъжда се след 2023 г. минималната ставка да се определя като процент от средната работна заплата на база данните в НСИ.Според него новото правителство със сигурност ще се наложи да използва като основа проектобюджета, изготвен от служебният кабинет. План-сметката обаче ще бъде съобразена и с промените в структурата на изпълнителната власт - например назначаването на вицепремиер по климата и създаването на министерство на икономиката и иновациите.Технологично няма как Бюджет 2022 да бъде приет до края на годината. Ще се работи за приемане на годишната бюджетна рамка до края на януари 2022 г. За първия месец от следващата година ще важи правилото 1/12-та от Бюджет 2021, изтъкна Ганев.Той изтъкна, че един от основните приоритети на "Демократична България" е в никакъв случай да не се увеличава данъчноосигурителната тежест, а при всяка възможност да се намалява – като въвеждането на данъчни облекчения за физически лица, а също и на необлагаем минимум в рамките на плоския данък.Размерът на ДДС се очаква да остане без промяна. Има идея бюджетните излишъци да се разпределят от Народното събрание, а не с постановление на Министерски съвет, смята Ганев.