Коронавирусът
Ваксината на Pfizer/Biontech спира разпространението на COVID-19 в 89,4 на сто от случаите
Изследването е проведено в Израел

Ваксината срещу COVID-19 на компаниите Pfizer/BioNTech е ефективна не само за защита от новия коронавирус, но и предотвратява разпространението му в над 89 на сто от случаите.
Това са резултати от все още непубликувано изследване, проведено съвместно с израелското здравно министерство.
Резултатите от проучването сочат, че в 89,4 на сто от случаите ваксинираните не предават SARS-CoV-2 на други хора. Изследването е проведено в Израел при анализ на данни от 1,7 милиона ваксинирани. Голяма част от над деветте милиона души население на страната вече са ваксинирани.

Наскоро стана ясно и че южноафриканският вариант на новия коронавирус може да намали с две трети защитата с антитела, предизвикана от ваксината на Pfizer/BioNTech и не е ясно дали ваксината е ефективна срещу мутацията, гласи съобщение на компаниите.
Лабораторно изследване установи, че ваксината все пак е в състояние да неутрализира вируса и все още няма доказателства от тестове върху хора, че вариантът намалява защитата от ваксината, уточняват компаниите. Те инвестират и преговарят с регулаторни органи за разработването на актуализирана версия на своята ваксина или на усилващата й доза, ако се наложи.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни.
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
-
Българи в Чикагопреди 20 часа
Назначиха нов генерален консул в Чикаго
-
Българияпреди 2 дни
Новозаразените в България – 1925 за денонощие, починалите са 79
-
Българияпреди 2 дни
Рекорден интерес: Над 45 000 българи са подали заявление, за да гласуват зад граница
-
САЩпреди 3 дни
Върховният съд разреши прокуратурата да получи данъчните декларации на Тръмп
-
Любопитнопреди 2 дни
Рекорд на Гинес: 35 тениски за 60 секунди (ВИДЕО)
-
САЩпреди 2 дни
Пролетно време от Денвър до Ню Йорк, силна снежна буря обхваща Запада
-
САЩпреди 20 часа
Ще платят ли САЩ 35 трилиона долара на наследниците на робите от миналото?
-
Българияпреди 2 дни
Щастлив селски кмет към Борисов: Дай, Боже, все така да даваш пари! (ВИДЕО)
Коронавирусът
Нова разновидност на коронавируса, будеща тревога сред учените, е идентифицирана в Ню Йорк
Няколко проучвания установиха, че тези нови варианти са по-устойчиви на съществуващите ваксини от по-ранните версии на коронавируса.
Нов вариант на коронавируса, който има сходни характеристики с южноафриканската разновидност, набира скорост в Ню Йорк, съобщи Ройтерс, като се позовава на научни данни. Разновидността, известна като B.1.526, е идентифицирана за пръв път в проби, взети в Ню Йорк през ноември и до средата на февруари.
Около 12 на сто от случаите на COVID-19 в мегаполиса се свързват с нея, съобщиха учени от медицинския колеж „Вагелос“ на Колумбийския университет.
Вариантът е описан и в изследване, публикувано онлайн тази седмица от Калифорнийския технологичен институт. И двете проучвания не са преминали независима оценка.

Учените от Колумбийския университет казват, че анализ на данни от публично достъпни бази данни не сочи преобладаващо разпространение на вариантите от Република Южна Африка и Бразилия в пробите, взети в Ню Йорк и околните райони.
„Вместо това откриваме голям брой от този местен вариант“, каза д-р Ан-Катрин Улеман, преподавател по инфекциозни болести в колежа.
Изследването установява, че вариантът B.1.526 има сходни характеристики, които будят тревога, с варианта B.1.351, идентифициран първо в Южна Африка и с P.1., идентифициран в Бразилия. Няколко проучвания установиха, че тези нови варианти са по-устойчиви на съществуващите ваксини от по-ранните версии на коронавируса.

Учените са обезпокоени основно от промяна в определена част от шиповидния протеин на вируса, наречен E484K, която е налице и в трите варианта. Смята се, че мутацията в E484K отслабва имунния отговор на организма на коронавируса.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКБългария
COVID леглата във ВМА и „Пирогов“ свършват
Болните в интензивните отделения също се увеличават
Леглата за болни от коронавирус в няколко болници започват да свършват. Това съобщи шефът на щаба за борба с коронавируса Венцислав Мутафчийски.
„Наблюдава се изчерпване на леглата за коронавирус във Военномедицинска академия, в „Пирогов“ и в Окръжна болница в столицата. Но има достатъчно легла в другите болници“, заяви той.
Заетостта на интензивните отделения е 51% и там също се наблюдава ръст с повече от 10% на седмична база.
Мутафчийски съобщи още, че във ВМА за пет дни са ваксинирани 7169 души, а от началото на кампанията – 12 300.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКБългария
Здравният министър към „АстраЗенека“: Нямаме нужда от учтивост, а от ваксини
Костадин Ангелов реагира остро на липсата на ваксини
Здравният министър Костадин Ангелов се обърна остро към компанията „АстраЗенека“ заради забавените доставки на ваксини.
„Уважаеми представители на АстраЗенека, нямаме нужда от вашата учтивост, имаме нужда от ваксини. Ако във вашия корпоративен свят, това е допустимо, на полето на медицината, на което воюваме, всичко е бяло и черно – хората или са болни, или здрави“, каза той.
Министърът обясни, че страната ни е крайно неприятно изненадана от фирмата. „Образно казано ние се надбягваме с вируса и ще видим кой ще финишира пръв“, каза той.
Ангелов потвърди, че има тенденция на увеличаване на новите случаи на заразени с коронавирус през последните 3 дни. Паралелно с това се наблюдава и отчетлива тенденция за увеличаване броя на ваксинираните лица, като за последното денонощие те са над 20 000.
„България се нарежда на 22-ро място по заболеваемост спрямо останалите европейски страни. На Балканския полуостров сме на 5-о място. По смъртност сме на 14 място в ЕС. Продължава тенденцията за преливане на областите от жълта през оранжева и червена зона. Червените области у нас са 19, оранжевите – 7, а жълтите – 2. Заболеваемостта е най-висока в Кюстендил – 446 на 100 000 и най-ниска в Търговище 25 на 100 000 . 14-дневната заболеваемост продължава да расте, но с нисък темп. Положителното е, че смъртността задържа постоянно ниво“, обясни доц. Ангел Кунчев.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
⇩ Коментирайте ⇩