СВЯТ
Венецуела спряла морски десант на „терористи наемници“ (СНИМКИ)

Правителството на Венецуела заяви, че е спряла морски десант-инвазия в неделя на „терористи наемници“, които се опитали да влязат в страната с моторни лодки от съседна Колумбия, съобщава „Ройтерс“.
All of this is still very confusing and will take some times to find the truth, it could be a false flag or it could have been an attack, there is evidence to support both. The truth may not be known right now but I’m sure we will find out#Venezuela https://t.co/bZjyhHTPA9
— CNW (@ConflictsW) May 3, 2020
Президентът Николас Мадуро често обвинява политическите противници, че се опитват да свалят правителството с подкрепата на САЩ. Критиците на управляващата Социалистическа партия отхвърлят такива обвинения като оправдание за задържане на противници на правителството.
В телевизионно обръщение министърът на вътрешните работи Нестор Реверол заяви, че силите за сигурност са ранили няколко членове на групата и са „свалили“ други, рано в неделя край Ла Гуайра, на брега на 32 км от столицата Каракас.
Very heavy security forces presence in Macuto now after Nestor Reverol says they stopped a ‘mercenary group invading’ #Venezuela pic.twitter.com/gFbCO8tbky
— CNW (@ConflictsW) May 3, 2020
„Те се опитаха да извършат инвазия по море, група терористични наемници от Колумбия, за да извършат терористични актове в страната, убивайки лидери на революционното правителство“, обяснява Реверол.
Той не коментира колко хора са участвали в тази инвазия, нито предостави подробности.
В интернет се появиха материали с недоказан произход, за които се предполага, че показват част от екипировката, оръжията и превозните средства на наемниците.
Видео кадри в района, където е направен опит за десант, показват засилено присъствие на силите за сигурност.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни.
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
-
10 години BG VOICEпреди 2 дни
ГЛЕДАЙ: Концерта „BG VOICE на 10“
-
САЩпреди 3 дни
В Чикаго: $35 глоба по пощата, ако шофьорите превишат дори с малко скоростта
-
СВЯТпреди 3 дни
Над 300 момичета бяха отвлечени при нападение в Нигерия
-
Коронавирусътпреди 2 дни
Байдън към Сената: „Няма време за губене. Гласувайте пакета помощи“
-
САЩпреди 3 дни
Камарата ще гласува плана на Байдън за 1,9 трилиона долара
-
САЩпреди 2 дни
САЩ издирват „готвача на на Путин“, предлагат $250 000
-
Любопитнопреди 10 часа
Мария Бакалова се размина със Златния глобус, следват Оскарите (СНИМКИ)
-
Българияпреди един ден
AstraZeneca са вече в България, започва се веднага разпространението им
СВЯТ
Полиция нахлу в офисите на Барса, задържаха президента и няколко директори
Акцията е неочаквана като време – само дни преди президентските избори в Барселона
Полиция нахлу в офисите на Барселона и започна претърсване на документацията на клуба. Стана ясно, че вече има четири извършени ареста – на президента в оставка Хосеп Бартомеу, изпълнителния директор Оскар Грау и шефа на юридическия отдел Роман Гомес, както и на дясната ръка на Бартомеу – Хауме Масферер.
Всички те все още изпълняват функциите си, въпреки че подадоха оставки, заедно с Бартомеу. Срещу него има заведени няколко дела, включително за данъчни измами. Още поне четирима директори или членове на досегашното ръководството са получили нареждане да останат в домовете си, като се очаква да бъдат задържани там.
Днес в офисите са влезли части на Месос д`Ескуадра – полицията на Каталуня, но и на икономическа полиция. Иззети са документи, които са важни за следствието.

Акцията е започнала около 9 часа сутринта и още не бе приключила по обяд местно време, като до административните помещения на клуба не се допуска никой. Изборите в Барселона са на 7 март за тези, които ще гласуват на място. Вече близо 20 000 от над 110-те хиляди членове на клуба пуснаха своя вот по пощата от различни точки на страната и света.
Акцията е неочаквана като време – само дни преди президентските избори във футболния отбор, но не и като действие. Още от юли 2020-а в клуба има огромен скандал за корупция, злоупотреба с власт и „недобросъвестно администриране“, както е формулирано в откритото по случая разследване.
Лятото на миналата година дойде с 8 оставки на шефове, а по-късно напусна и самият президент Жосеп Бартомеу, обвиняван за цялата каша в управлението на клуба в последните години. Той е и в основата на разследването, което явно продължава с пълна сила, като предстои много голям съдебен процес с доста обвиняеми.
Скандалът „Барсагейт“, както го нарекоха още преди месеци в Испания, е изключително критична за славния клуб ситуация. Барса е с многомилионни задължения към други клубове и институции, опитва да реновира стадиона си на кредит, дължи големи суми на собствените си играчи, които се съгласиха да намалят заплатите си заради пандемията и икономическите последствия от нея.
Положението в клуба е толкова объркано, че ходещият и дишащ символ-емблема за последното десетилетие Лео Меси поиска да си тръгне още след края на миналия сезон, а след този най-вероятно и ще го направи. Неговите лични отношения с ръководството на Бартомеу също са около точката на замръзване и аржентинецът дори не опитва да крие това.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКСВЯТ
Папа Франциск отново подава ръка на исляма на историческо посещение в Ирак
В Ирак, чрез срещата с Али Систани, папата ще направи жест към шиитите, които са мнозинство в страната, но малцинство в света – 200 милиона от общо 1,8 милиарда мюсюлмани.
За пръв път в историята един папа ще пристигне в петък в Ирак. Целта на посещението е да насърчи крехкото християнско малцинство в тази страна да устоява на конфликтите и тежкия живот, а и за да се протегне ръка на шиитския ислям.
В тази люлка на християнството, обезкървена от войните и все още носеща белезите от пробива на групировката „Ислямска държава“ (ИД), папа Франциск ще се отбие в Наджаф, южно от Багдад, където ще разговаря с върховния духовен лидер на една част от шиитския свят, великия аятолах Али Систани.
Това ще е и първата визита на понтифика в чужбина, откакто започна пандемията от COVID-19. Той е надлежно ваксиниран, също като множеството журналисти и църковни дейци, които го придружават.
По време на тридневното посещение 84-годишният папа, по произход аржентинец, ще гостува на пъстрото, но капсулирано християнско малцинство всред 40-милионното иракско население, запращано ту във войни, ту в икономически кризи от 40 години насам.

Програмата на папата е също тъй амбициозна, колкото е историческо самото пътуване – маршрутът на великия понтифик до понеделник включва местна катедрала, почернена от заложническа криза в Багдад през 2010 г., град Ур в южните пустинни региони на Ирак, Наджаф и църкви в северния град Мосул, опустошени от ИД.
За три дни – 1650 километра
Общо към 1650 километра ще пропътува гостът, главно по въздуха. Навсякъде по пътя му са поставени табла с приветствени думи и призиви към съвместно съществуване. Асфалтирани са пътища, монтирани са предпазни заграждения, реновирани са зони, невключвани никога досега в програмата на официални посещения.
„Посланието на папата е, че църквата застава близо до страдащите“, обяснява за АФП халдейският католически архиепископ на Мосул и Акра Наджиб Михаил.
„Папата ще произнесе силни думи тук, на самото място, където бяха извършени престъпления срещу човечеството и геноцид“, продължава духовникът, който сам е бил принуден да бяга от джихадистите в Мосул.
Християнската общност в Ирак е сред най-старите в света и най-разнородните – включва например халдеи католици, православни арменци и протестанти.
Под диктатурата на Саддам Хюсеин (1979-2003) християните бяха около 1,5 милиона, или 6 на сто от жителите на Ирак. Днес са най-много 400 000 – към 1 процент от населението, смята Уилям Уарда от „Хамурапи“ – местна неправителствена организация в защита на малцинствата.
Преди да бъдат прогонени, повечето християни живееха в провинция Ниневия с главен град Мосул. Фирмите на магазините там все още са на съвременен арамейски, такъв е и езикът на богослужебните книги.

Рожденото място на Авраам
Когато джихадистите окупираха Мосул през 2014 г., папа Франциск подкрепи международната военна кампания за подпомагане на иракските сили. Той заяви, че иска да бъде близо до християните в Ирак.
Освен това, през 2019 г. великият понтифик осъди кървавите репресии, с които бе потиснато народно въстание срещу властта, засегнали най-вече Багдад и Южен Ирак.
В събота папата ще бъде именно в тази част от страната, в град Ур, където според традицията е роден патриархът Авраам.
Ирак впрочем присъстваше в плановете на Ватикана още преди идването на папа Франциск. През 2000 г. Саддам Хюсеин попари в последния момент надеждите на Йоан-Павел Втори, който разчиташе да направи поклонническо пътуване в страната.
Деветнайсет години по-късно патриархът на халдейската църква в Ирак Луис Сако получи от иракския президент Бархам Салих адресирана до папата официална покана да пристигне в страната, за да я „изцери“ от насилието, често пъти на религиозна основа.
Пътуването започва със закъснение поради COVID-19, но нито карантината, обявена за този период поради множеството новозаразени, нито съобщението, че посланикът на Ватикана в Багдад е дал положителен тест, не наложиха промени в програмата, освен че папата няма да се разхожда сред тълпите.
„Огромни последици“
Многобройни екипи от службите за сигурност на Ватикана се изредиха в Ирак – арена на силни геополитически напрежения – за да организират охраната. Регионални комисии бяха натоварени да вземат мерки за сигурност по маршрута на папата.
В петък сутринта папският самолет ще се приземи в Багдад с близо 150 души на борда, половината от които – журналисти.

Папа Франциск отново ще протегне ръка на исляма. През 2019 г., при посещение в Обединените арабски емирства, той подписа с шейх Ахмед ал Тайеб, имама на „Ал Азхар“ – най-високата институция в шиитския ислям – документ, насърчаващ диалога между християни и мюсюлмани.
В Ирак, чрез срещата с Али Систани, папата ще направи жест към шиитите, които са мнозинство в страната, но малцинство в света – 200 милиона от общо 1,8 милиарда мюсюлмани.
По думите на Луай ал Ясери, губернатора на Наджаф, предстои едно „историческо посещение“: „Говорим за религиозен водач, когото следват 20 на сто от населението на света – идването му означава много, срещата му с великия аятолах ще има огромни последици“.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУККоронавирусът
Кремъл: Засега Русия не може да изпълни всички заявки за доставка на ваксини в чужбина
Оборотите на производството се вдигат всяка седмица, увери говорителят на Кремъл
Русия реагира с разбиране на исканията за доставки на ваксини срещу COVID-19 в чужбина, но производствените мощности не дават възможност всички те да бъдат задоволени. Това заяви пред журналисти говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.
Песков коментира молбата на чешкия президент Милош Земан Русия да предостави на страната му ваксини „Спутник V“, отправена към руския лидер Владимир Путин.
Русия заема отговорна позиция с оглед колкото може повече ваксини да бъдат доставени в различни страни, които засега срещат проблеми с ваксините. Оборотите на производството се вдигат всяка седмица, увери говорителят на Кремъл.

Милош Земан съобщи по-рано пред чешка телевизия, че е изпратил до Путин писмена молба за „Спутник V“ и разчита на бързи доставки. Той добави, че „ако е бил вярно информиран, молбата му ще бъде удовлетворена“.
Здравното министерство на Чехия информира, че засилващата се в страната коронавирусна епидемия е убила вече 20 194 души. Според данните от миналата седмица Чехия заема първото място в света по брой новозаразени на 1 милион жители. Инфектираните в страната с 10,46- милионно население са общо 1 227 595.
Чехия започна ваксинация срещу коронавирус на 27 декември и 644 300 души вече са имунизирани с препаратите на Pfizer/BioNTech, Moderna и AstraZeneca. Чешките власти се надяват Европейската агенция по лекарствата възможно най-скоро да регистрира и „Спутник V“.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
⇩ Коментирайте ⇩