Коронавирусът
Вирусолози: Новият щам на COVID-19 не причинява по-тежко боледуване
Смъртните случаи за новия вариант са 12 в сравнение с 10 при дивия тип

Новият вариант на коронавируса не причинява по-тежко боледуване от останалите, установи изследване на Здравната служба в Англия.
Той беше открит в Англия в средата на декември и заради него много държави наложиха ограничения на пътуванията до Великобритания.
Още няколко държави съобщиха за случаи на новия вариант на коронавируса. По-заразният щам на коронавируса, регистриран във Великобритания, е открит и в Нидерландия, Дания и Австралия.
Английското изследване сравнява състоянието на 1769 заразени с новия вариант и същия брой с т.нар. див тип на вируса – немутирал. Двете групи са съпоставени едно към едно на базата на възраст, пол, местоживеене и време на теста.
От 42-ма приети в болница 16 са били заразени с новия вариант, а 26 – с немутиралия.
Смъртните случаи за новия вариант са 12 в сравнение с 10 при дивия тип.
„Предварителните резултати от кохортното изследване не установиха статистически значима разлика за хоспитализацията и смъртността до 28 дни между случаите на варианта и дивия тип“ – е изводът на специалистите.
Значима разлика във вероятността за повторна инфекция при новия вариант в сравнение с другите варианти също няма.
Процентът на контактните лица с потвърден Ковид-19 обаче е по-висок при новия вариант.
Според информация на Световната здравна организация новият щам на вируса се разпространява по-бързо от предишния, но не е по-смъртоносен. Няма доказателства той да реагира по различен начин на ваксините, смятат експерти.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни.
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
-
10 години BG VOICEпреди 2 дни
ГЛЕДАЙ: Концерта „BG VOICE на 10“
-
САЩпреди 3 дни
В Чикаго: $35 глоба по пощата, ако шофьорите превишат дори с малко скоростта
-
СВЯТпреди 3 дни
Над 300 момичета бяха отвлечени при нападение в Нигерия
-
Коронавирусътпреди 2 дни
Байдън към Сената: „Няма време за губене. Гласувайте пакета помощи“
-
САЩпреди 3 дни
Камарата ще гласува плана на Байдън за 1,9 трилиона долара
-
САЩпреди 2 дни
САЩ издирват „готвача на на Путин“, предлагат $250 000
-
Любопитнопреди 10 часа
Мария Бакалова се размина със Златния глобус, следват Оскарите (СНИМКИ)
-
Българияпреди един ден
AstraZeneca са вече в България, започва се веднага разпространението им
Коронавирусът
Кремъл: Засега Русия не може да изпълни всички заявки за доставка на ваксини в чужбина
Оборотите на производството се вдигат всяка седмица, увери говорителят на Кремъл
Русия реагира с разбиране на исканията за доставки на ваксини срещу COVID-19 в чужбина, но производствените мощности не дават възможност всички те да бъдат задоволени. Това заяви пред журналисти говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.
Песков коментира молбата на чешкия президент Милош Земан Русия да предостави на страната му ваксини „Спутник V“, отправена към руския лидер Владимир Путин.
Русия заема отговорна позиция с оглед колкото може повече ваксини да бъдат доставени в различни страни, които засега срещат проблеми с ваксините. Оборотите на производството се вдигат всяка седмица, увери говорителят на Кремъл.

Милош Земан съобщи по-рано пред чешка телевизия, че е изпратил до Путин писмена молба за „Спутник V“ и разчита на бързи доставки. Той добави, че „ако е бил вярно информиран, молбата му ще бъде удовлетворена“.
Здравното министерство на Чехия информира, че засилващата се в страната коронавирусна епидемия е убила вече 20 194 души. Според данните от миналата седмица Чехия заема първото място в света по брой новозаразени на 1 милион жители. Инфектираните в страната с 10,46- милионно население са общо 1 227 595.
Чехия започна ваксинация срещу коронавирус на 27 декември и 644 300 души вече са имунизирани с препаратите на Pfizer/BioNTech, Moderna и AstraZeneca. Чешките власти се надяват Европейската агенция по лекарствата възможно най-скоро да регистрира и „Спутник V“.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУККоронавирусът
Шефът на BioNTech: Ще се върнем към нормалния живот към края на лятото
По думите му, може да се осъществява ваксинация на всеки две години
Още през март ще се усети резултатът от първите имунизации срещу COVID-19, ще последва значителен спад в новите инфекции, а в края на лятото отново ще можем да водим нормален живот. Това прогноза прави шефът на компанията BioNTech Угур Шахин. Според него в Германия се очаква значителен спад в разпространението на коронавирусната инфекция към края на май или началото на юни.
До края на лятото трябва да сме поставили пандемията под контрол, ако достатъчно хора изберат да се ваксинират, посочва Щахин. Това не означава, че няма да има новозаразени, но отново „ще можем да водим нормален живот“, пояснява ученият.
Той приема, че може да се наложи след време хората да си поставят и трета доза от ваксините срещу коронавирус. И все пак Шахин добавя утвърдително: „Дори и само, за да се запази широката ваксинационна защита на населението.“

По думите му, може да се осъществява ваксинация на всеки две години, която е адаптирана към разпространяващите се различни варианти на вируса – подобно на грипа.
„Тогава това може да е новата нормалност за нас.“ – прогнозира Угур Шахин.
В четвъртък компанията BioNTech и нейният партньор – американският гигант Pfizer, обявиха ново изследване, което ще тества ефекта от поставянето на трета доза от тяхната ваксина срещу коронавирус. В проучването ще се включат 144 души, които ще получат трета доза от препарата между шест и дванайсет месеца след първите две. Целта на изследването е да осигури и повече информация за потенциалното въздействие на третата доза върху имунитета срещу разпространяващите се нови варианти на вируса.
От администрацията на германския президент обявиха, че Угур Шахин и неговата съпруга Йозлем Тюреджи ще бъдат отличени с Голям кръст за заслуги към Федералната република. Церемонията ще се проведе на 19 март в двореца „Белвю“ и в нея участие ще вземе и президентът Франк-Валтер Щайнмайер.

Двамата са с основен принос за създаването на ваксината на Pfizer/ BioNTech срещу COVID-19.
В аргументацията за присъждането на наградата се посочва, че двамата учени „съчетават основните медицински изследвания с тяхното практическо приложение“. С разработването и одобрението на ваксината Тюреджи и Шахин са направили „решителен принос за овладяване на пандемията“.
Церемонията ще бъде първата през тази година за връчване на персонална награда от федералния президент.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКБългария
Нинова призова Борисов да преговаря с Русия и Китай за ваксини
„България предплати 18 500 000 ваксини, а се оказа в състояние да се моли да получи ваксини в заем“, припомни лидерът на БСП
Изказването на премиера Борисов, че преговарят с Гърция и Франция за ваксини „на заем “ е признание за пълен провал, безсилие и липса на далновидност. Това написа Корнелия Нинова в страницата си във Facebook.
Изказването на премиера Борисов, че преговарят с Гърция и Франция за ваксини „на заем “ е признание за пълен провал,…
Posted by Корнелия Нинова on Sunday, February 28, 2021
„България предплати 18 500 000 ваксини, а се оказа в състояние да се моли да получи ваксини в заем“, припомни лидерът на социалистите.
По повод провала на ваксинациионния процес в България Нинова сравни безсилието на нашите управляващи с действията на тези в ЕС.

„Редица европейски лидери започнаха разговори, доставки и използване на руската и китайска ваксини. Чешкият и унгарският премиер, австрийският канцлер дадоха пример за това“, допълва тя.
Корнелия Нинова критикува премиера и го призова „… вместо да се моли на Франция и Гърция, да започва разговори с Китай и Русия, както направиха редица европейски лидери“.
„Управлението на кризата от правителството на Борисов е некомпетентно, непоследователно и унизително за страната. То е опасно за здравето на хората и вредно за икономиката“, завърши председателят на БСП.
Ден по-рано пък Даниела Дариткова спомена в ефир, че според нея колегите й от БСП трябва тепърва да се запознават с правилника за ваксина.

“За съжаление, колегите от БСП заради системното си отсъствие от пленарна зала, не успяха да се запознаят с правилника за организацията и дейността на Народното събрание. За мен беше учудващо настояването да се преговаря само за една ваксина. Доколкото знаем в Русия има още две ваксини, които са преминали техните стандарти за утвърждаване безопасността на подобен продукт.
Смятам, че сериозното непознаване на действащото законодателство е било причина да се внесе такъв проект. Съгласно Закона за лекарствата в хуманната медицина при подобен вид продукти се налага централизирана система за установяване на безопасност от Европейската агенция по лекарствата“, поясни Дариткова.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
⇩ Коментирайте ⇩