ИМИГРАЦИОННИ
Върховният съд блокира опитите на Тръмп да спре DACA
С DACA се дава право на близо 700,000 непълнолетни имигранти без документи да останат в страната, да учат в колеж като се възползват от таксите за местни студенти, както и да работят

Върховният съд блокира опитите на Доналд Тръмп да прекрати програмата DACA. Тя предоставя временен статут на имигранти, доведени нелегално в САЩ като деца от родителите им и бе създадена по времето на Барак Обама.
През 2017-та година обаче, Тръмп обяви поетапното премахване на програмата. В отговор бяха подадени няколко съдебни дела, и най-накрая въпросът стигна до Върховния съд.

Решението беше написано от консервативния съдия Джон Робъртс, – председател на Върховния съд на САЩ и съдия по процеса в Сената по импийчмънта на Тръмп. Той се присъедини към четиримата либерали в съда.
Робъртс написа в решението, че действията на администрацията на Тръмп са били „произволни и импулсивни“.
Това е удар за президента, тъй като анти-имиграционната реформа беше съществен елемент на програмата му. Това означава, че участниците в програмата могат да продължат да подновяват членството си, което им дава възможност за работа и временна защита от депортиране.
С DACA се даде право на близо 700,000 непълнолетни имигранти без документи да останат в страната, да учат в колеж като се възползват от таксите за местни студенти, както и да работят. Програмата обаче беше спирана няколко пъти заради въвеждане на краен срок за нейното функциониране от страна на администрацията на Тръмп, но после беше възстановявана със съдебни решения.
През април миналата година съдия Джон Бейтс от столицата Вашингтон заключи, че спирането на DACA e било „произволно и капризно“, защото министерството на националната сигурност не е успяло „адекватно да обясни своето заключение, че програмата е незаконна“.
Според администрацията на Тръмп програмата DACA надвишава правомощията на президента и заобикаля Конгреса.
Решението не пречи на Тръмп да се опита отново да премахне програмата. Правителството му обаче едва ли ще успее да я спре преди изборите на 3 ноември, на които той ще се бори за нов мандат.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни.
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
-
Българияпреди един ден
Шерифът от Кюстендил, който охранява инаугурацията на Байдън (ВИДЕО, СНИМКИ)
-
САЩпреди 2 дни
САЩ осъдиха методите, прилагани към протестиращи и журналисти в Русия
-
Българияпреди 2 дни
Лавина уби на място сноубордист в Пирин
-
Българияпреди един ден
След Мария Бакалова: Още една българка изгрява в киното с топ звезди от Холивуд
-
КРИМИпреди 2 дни
Самолет с футболисти се разби, шестима загинаха (ВИДЕО)
-
Коронавирусътпреди един ден
Байдън възстановява в понеделник ограниченията за идващите в САЩ от Европа
-
ХОРОСКОПпреди 2 дни
ХОРОСКОПЪТ ЗА 24 ЯНУАРИ: Близнаци, послушайте шестото си чувство! Риби, запазете самообладание!
-
СВЯТпреди 2 дни
Полицията в Москва повали близка на Навални в ефир: 2100 са задържаните на протеста (ВИДЕО)
България
За да гласувате от чужбина – подайте си заявление
Това става в писмена форма пред дипломатическото или консулско представителство на Република България в съответната държава
Българите, които искат да гласуват в чужбина за предстоящите парламентарни избори, ще трябва да подадат заявление предварително. Това съобщават на страницата си във Facebook от българското посолство във Вашингтон.
„На 4 април 2021 г. предстои да се проведат редовните избори за народни представители в Народното събрание на Република България. В предварителен порядък информираме, че българските граждани, които са навършили 18 години, не са поставени под запрещение, не изтърпяват наказание лишаване от свобода и желаят да упражнят правото си на глас извън страната в тези избори, заявяват своето желание чрез подаване на заявление за гласуване извън страната по един от следните два начина:
1.) В писмена форма пред дипломатическото или консулско представителство на Република България в съответната държава, чрез писмено заявление по образец, утвърдено от Централната избирателна комисия не по-късно от 25 дни преди изборния ден. Заявлението трябва да бъде подписано саморъчно и подадено лично, или чрез писмо до съответното дипломатическо или консулско представителство на Република България;

2.) Чрез електронно заявление през интернет страницата на Централната избирателна комисия (тази възможност все още не е активирана).
В случай че не са подали заявление за гласуване извън страната по горепосочените начини, българските граждани, които желаят да гласуват извън страната, могат в деня на изборите да направят това в удобно за тях място и изборна секция извън страната, като попълнят декларация пред Секционната избирателна комисия по образец.

Българските граждани, които са подали заявление за гласуване извън страната по посочените начини и в съответното място бъде разкрита секция за гласуване извън страната, служебно ще бъдат заличени от избирателния списък в България, без да е необходимо да предприемат други действия.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКИМИГРАЦИОННИ
Ще има ли проблем с гласуването на българите в чужбина?
„Прозрачност без граници“ със серия въпроси към Външно министерство
Ще бъдат ли гарантирани избирателните права на българите в чужбина? Този въпрос става все по-актуален на фона на новините от различни институции, че заради пандемията от коронавирус може да има проблеми при разкриването на секции за гласуване в някои от държавите, в които живеят наши сънародници.
Провокирани от неяснотите, от Асоциация „Прозрачност без граници“ поискаха отговори от Външно министерство за това как организира гласуването на българите в чужбина.
„Министерството на външните работи има особено важна роля за подготовката на изборите в чужбина, така че да гарантира законово установеното право и задължение на всеки български гражданин, живеещ в чужбина, да участва в избори. Предвид ограничителните противоепидемични мерки в различните държави, които могат да възпрепятстват гласуването на нашите сънародници, за нас е необходим отговор на важни въпроси“, написаха от Асоциацията.
Те поискаха да разберат дали са предприети мерки по дипломатически път, които да изяснят какви са условията и специфичните изисквания за организиране на избори на територията на държави, в които живеят компактни общности на български граждани, включително в градовете, в които традиционно се провеждат избори.
„Извършват ли се консултации с дипломатическите представители на тези държави, така че да се изяснят възможностите за разкриване на секции както в дипломатическите и консулските представителства, така и в градовете с компактни
общности на български граждани
и в градовете, в които традиционно се провеждат избори?“, попитаха още от Асоциацията.
Членовете й настояват Външно да отговори на въпроса и дали предвижда провеждането на информационна кампания сред българските граждани, която да ги информира за начина на гласуването им според противоепидемичните мерки на съответните държави. „Прозрачност без граници“ пита и дали МВнР предвижда периодично информиране на българската общественост относно мерките, които предприема във връзка с подготовката на изборите в чужбина.
„Считаме, че отговорите на тези въпроси са важни не само за нас, но преди всичко за нашите сънародници в чужбина. В тази връзка и с оглед кратките срокове за тази сериозна задача, призоваваме Министерството на външните работи да положи максимално интензивни и бързи усилия за гарантиране правата на тези български граждани и за своевременното информиране на българската общественост относно предприеманите мерки“, се казва още в писмото на „Прозрачност без граници“.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
България
Кога социалните могат да ни вземат детето в чужбина? (ВИДЕО)
В последните години има все повече наложени мерки за закрила от социални служби в чужбина по отношение на деца, български граждани, живеещи там
Министерството на правосъдието стартира информационна кампания „ОСТАНЕТЕ ЗАЕДНО“ за български деца и техните семейства, живеещи в чужбина.
Кой отговаря за закрилата на българско дете в чужбина?
Какви могат да бъдат мерките за закрила?
Кога дете е под риск?

От къде се информираме какви са правилата в държавата, която сме избрали?
Кой може да помогне?
Кои действия и поведение могат да бъдат оценени като риск от социалните служби?
На тези въпроси отгворавят от Правосъдното министерство.

Кампанията цели информираност на родителите за приложимите правила по отношение на децата и тяхната закрила в държавите, в които те обичайно местопребивават.
Повод за инициативата са честите случаи в последните години на наложени мерки за закрила от социални служби в чужбина по отношение на деца, български граждани, живеещи там.
Партньори в кампанията на Министерството на правосъдието са Министерството на външните работи, Министерство на труда и социалната политика и Държавна агенция за закрила на детето. От днес на техните сайтове, както и на електронните портали на всички посолства и консулски служби на Република България, може да се намери информация за компетентността на органите и приложимостта на законодателството на чуждите държави, които могат да засегнат деца, български граждани, и упражняването на родителските права.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
⇩ Коментирайте ⇩