България
ГЕРБ с малко пред БСП, Слави с малко пред ДПС

Ако изборите бяха сега, партията на Слави Трифонов би била трета сила и би изместила ДПС от тройката на влиятелните партии в държавата. Това сочат данните на проучване на „Алфа Рисърч“, проведено сред 1017 пълнолетни граждани чрез пряко стандартно интервю по домовете в периода от 5 до 12 декември. От тях става ясно и че разликата между ГЕРБ и БСП в момента е едва 3,5 процента в полза на управляващите. За тях сега биха гласували 21.7%, а за социалистите 18.2 на сто.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов продължава да е със значимо по-високо доверие (29.6%) от лидера на опозицията Корнелия Нинова (20.8%), сочат още данните от проучването.
Партията на Слави Трифонов има потенциалната подкрепа на 8.6% от избирателите и конкурира ДПС за третото място, която е подкрепена от 7.8% от запитаните, уточняват от „Алфа Рисърч“.
„На този етап е трудно да се каже дали заявените симпатии ще се превърнат в реална подкрепа, още повече, че профилът на техните привърженици остава все още твърде неясен. За момента по-ясно се открояват т.нар.
мобилни избиратели
чийто вот бързо се мобилизира, но и бързо се демобилизира: най-младите до 30-годишна възраст, обезсърчени и разочаровани хора от по-малките населени места“, посочват от социологическата агенция.
Друг извод на проучването е, че през 2019 г. продължава ерозията в подкрепата за националистическите партии. Тандемът ВМРО-НФСБ има доверието на 5.3%, а „Атака“ – на 1.4%. Лидерите им също плавно губят обществено влияние – одобрението за Красимир Каракачанов спада от 22.5 до 18.9%, доверието във Валери Симеонов остава на равнище 9.1%, а във Волен Сидеров – 6.4%.
Първата изборна година на „Демократична България“ донесе на обединението мандат в Европейския парламент и добро представяне в пропорционалния вот за общински съветници и районни кметове в София. Цялостната електорална подкрепа за тях укрепва до 5.1%. Предизвикателство обаче продължава бъде слабото присъствие извън столицата, посочват от „Алфа Рисърч“.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни.
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
-
САЩпреди 12 часа
Бърни Мадоф, който управляваше най-голямата схема на Понци в света, е мъртъв
-
Българияпреди 2 дни
Министър Ангелов обясни какво да правят хората, получили първа доза от AstraZeneca
-
КРИМИпреди 2 дни
Убит въоръжен тийнейджър и ранен полицай след стрелба в гимназия в Тенеси (ВИДЕО, ОБЗОР)
-
Българияпреди 22 часа
COVID-19 отне живота на проф. Мирослава Кортенска
-
САЩпреди 2 дни
Пентагонът потвърди за инцидент с летящо НЛО над военните им кораби (ВИДЕО, СНИМКИ)
-
КРИМИпреди 2 дни
Полицайката, която уби чернокож младеж в Минеаполис, „случайно извадила пистолета си“ (ВИДЕО)
-
САЩпреди един ден
Байдън изтегля американските войници от Афганистан до 11 септември
-
САЩпреди един ден
Полицайката, застреляла тъмнокож в Минеаполис, подава оставка
България
Поставените в България дози ваксина срещу коронавирус надхвърлиха 600 000
Излекуваните са 3 647 за последния ден, а общо от началото на пандемията – 296 998.
605 377 станаха общо поставените в България дози ваксина, а границата от 600 000 бе прехвърлена през последното денонощие, когато бяха инжектирани 14 882 българи.
Заболеваемостта за последното денонощие е относително ниска – 2 517 нови случая при 15 297 направени теста (16,5% положителни), според Единния информационен портал.
Общият брой на случаите от началото на пандемията стана 380 576, а общият брой направени тестове достигна 2 319 263.
Прага предлага да изкупи от Дания излишните дози ваксина на "АстраЗенека"
Активни остават 68 707 случаи. В болница се намират 9 685 българи с коронавирус, а от тях 807 са в интензивни отделения – леко покачване в сравнение с вчера.
През последните 24 часа от коронавирус са починали още 125 души, с които общият брой на жертвите стана 14 871.
Излекуваните са 3 647 за последния ден, а общо от началото на пандемията – 296 998.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКБългария
След САЩ: И България оттегля контингента си от Афганистан
Около 120 български войници в момента са разположени в Афганистан
България ще оттегли военния си контигент от Афганистан. Страната ще последва примера на САЩ и съюзниците с постепенното изтегляне контигентите, които са на мисия там. Вашингтон ще изтегли окончателно своите войници от азиатската страна до 11 септември, а междувременно Великобритания и Германия обявиха, че също ще последват този пример.
Очаква се и координирано решение на НАТО по казуса.
Новината беше съобщена от премиера Бойко Борисов, който е провел разговор с министъра на отбраната Красимир Каракачанов и министъра на външните работи Екатерина Захариева.

„Доволен съм и мисля, че с него, заедно с Министерството на отбраната и българската армия направихме това, което десетилетия не е правено – и за договори, и за превъоръжаване. Днес обсъдихме и с Екатерина Захариева може би утре, вдругиден или другата седмица ще направим извънредно заседание и ще изтеглим контингента ни от Афганистан”.
Страната разполага с контингент от около 120 български войници в Афганистан.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКБългария
Хаджигенов: Утре в 9:05 ще поискаме ключа от къщата на Борисов в Бояна и от джипката
Мая Манолова ще бъде председател на парламентарната група на „Изправи се! Мутри вън“
Още в първия ден на новото Народно събрание парламентарната група на „Изправи се! Мутри вън“ ще поиска изслушване на премиера Бойко Борисов в парламента и създаване на „комисия по ревизията“. Но не само – те ще поискат и ключовете от премиерската вила в Бояна и от джипа на премиера, с който той обикаля страната.
Това съобщиха на кратка пресконференция на крак от площад „Славейков“ в София Мая Манолова и Николай Хаджигенов.
Ще бъде поискано Борисов да се яви пред депутатите в петък, за да бъде питан за Плана за възстановяване и устойчивост.
„Утре в 9:05 (заседанието на парламента започва в 9:00, б.р.) чакам ключовете на джипката и ключовете за къщата в „Бояна“, а също и проект на решение за оставката“, заяви още Хаджигенов, визирайки факта, че на първото заседание на новия парламент правителството депозира оставка, но започва да работи като „правителство в оставка“.
Той вече на няколко пъти заяви, че формацията му би приела подкрепа от всички, в т.ч. ГЕРБ, ако това ще махне ГЕРБ от властта.
От брифинга стана известно също, че Мая Манолова ще бъде председател на парламентарната група на „Изправи се! Мутри вън“, а Николай Хаджигенов нейн заместник.
Татяна Дончева ще бъде предложена за заместник-председател на Народното събрание.
Мая Манолова заяви, че в лично качество би подкрепила Ива Митева за председател на парламента. Тя е депутат от „Има такъв народ“. Митева има дългогодишен парламентарен стаж – като експерт в най-тежката комисия – тази по правни въпроси, а след това и като шеф на Дирекция “Законодателна дейност и право на ЕС“ в законодателната институция.
Дали това ще е позиция на парламентарната група ще се решава утре, казаха Хаджигенов и Манолова.
„Групата затова е група, защото ще взимаме групово решение. А ние сме представители на страшно много организации, партии, граждани, всяко нещо се обсъжда. Демокрация е скучен, бавен и труден процес, в чистия й вид“, каза Хаджигенов.
В отговор на въпрос той каза, че между него и колегите му няма разногласия, не разговаря със и не чете кафяви медии. Миналата седмица Манолова даде пресконференция и предупреди, че адвокатът може да бъде изключен от групата заради изказването, че формацията трябва да потърси подкрепата на БСП и ДПС, ако иска да не позволи на ГЕРБ да управлява отново.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
⇩ Коментирайте ⇩