Здраве
Декември е най-смъртоносният месец за САЩ от началото на пандемията, а януари ще е направо „кошмарен“
Мрачната статистика за смъртността дойде след няколко брутални за САЩ месеци, в които COVID-19 опустоши общности от единия до другия бряг, осакатявайки здравните им системи и предизвиквайки повсеместни ограничения.

Декември е най-смъртоносният месец за американците от началото на пандемията, като повече от 63 000 души изгубиха живота си заради коронавируса през последните 26 дни. За сравнение – през целия ноември са починали 36 964 души.
Мрачната статистика за смъртността дойде след няколко брутални за САЩ месеци, в които COVID-19 опустоши общности от единия до другия бряг, осакатявайки здравните им системи и предизвиквайки повсеместни ограничения.
Одобряването на две ваксини срещу новия коронавирус предложи малко надежда и светлина в края на тунела, но експертите продължават да предупреждават, че макар и краят да се вижда, пандемията не е свършила и още една вълна, произлизаща от коледните празници, може би вече е на път.
„Може да станем свидетели на следсезонна вълна, свързана с Коледа и Нова година“ – каза д-р Антъни Фаучи, като посочи, че коледните пътувания и частните събирания продължават да се случват, въпреки съветите на здравните експерти.

Д-р Антъни Фаучи /Сн: БТА, АР/
Над 1,1 милиона души са прегледани по летищата в неделя, според данни от Администрацията за транспортна сигурност (TSA), отбелязвайки третият най-натоварен ден за САЩ от март насам. 616 000 са прегледани в самия коледен ден, а още стотици хиляди са пътували в дните преди празниците.
Броят на хоспитализираните заради коронавируса вече е на ниво близко до рекордното за САЩ. В събота страната отбеляза петия най-висок брой хоспитализирани – повече от 117 300 пациенти с COVID-19, по данни от COVID Tracking Project.
Нов скок в случаите и хоспитализациите неизбежно ще значи и още смъртни случаи, които да се добавят към съкрушителния вече списък.
„Когато трябва да се справяме с база от 200 000 нови случаи дневно, около 2 000 смъртни случаи към 120 000 хоспитализации, наистина сме в критична точка – предупреди Фаучи – като навлизаме в следващите няколко седмици, нещата всъщност може да станат и по-лоши.“

Неговите коментари идват на фона на 19 милиона потвърдени случаи на коронавирус в САЩ, като се вижда прехвърлянето на нова психологическа бариера 11 месеца след първия отбелязан случай на заразяване в страната през януари.
Близа 332 000 американци починаха от COVID-19. Други 193 000 може да изгубят живота си през следващите два месеца, според прогнозите на Institute for Health Metrics and Evaluation на университета във Вашингтон.

„Предвижданията са кошмарни – каза д-р Питър Хортез, специалист-инфекционист от Baylor College of Medicine. Той подчерта, че хората още могат да спасят тези, които обичат, като спазват дистанция и носят маски и напомни окуражително, че „ваксините вече са много близо“.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни.
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
-
Любопитнопреди един ден
Меган пред Опра: „Не исках да живея повече“, обвини Кралското семейство в расизъм
-
Българияпреди 15 часа
Здравният министър поиска ново затягане на мерките на места
-
Коронавирусътпреди 22 часа
Сирийският президент Асад и съпругата му са заразени с коронавирус
-
Българияпреди 3 дни
Вижте как избухва скандалът на борда на „Air France“ над София (ВИДЕО)
-
Българияпреди един ден
Българка загина при пожар в Италия, след като спаси двама възрастни съпрузи
-
Българияпреди 2 дни
Борисов: Образованието остава приоритет, средната учителска заплата ще достигне 2500 лева (ВИДЕО)
-
СВЯТпреди 2 дни
Швейцария забрани бурките и фереджетата
-
Твоят глас 2021преди 16 часа
Павел Вълнев: Трябва да има фонд за финансиране на общностите ни зад граница и МИР „Чужбина“
Здраве
Хапче против COVID-19 показва добри резултати
Ако положителните резултати от изследванията продължат, това ще е първото хапче срещу вируса
Експериментално лекарство, което ще се бори с COVID-19, показа обнадеждаващи резултати, възпирайки вируса в организма. Това е първият орален антивирусен препарат, който противодейства на коронавируса.
Лекарството, наречено molnupiravir, се разработва от Ridgeback Biotherapeutics и е под формата на хапчета.
„Много се радваме да споделим първите данни за заразнос от фаза 2“, каза д-р Уенди Пейнтър, главен медицински директор на Ridgeback Biotherapeutics.

Изследванията подчертават, че макар резултатите да се обещаващи, са необходими още изследвания.
„Интересно и вълнуващо е, но данните не са на 100% пълни“, каза Карл Дифенбах, директор на отдела по СПИН в Националния институт по алергии и инфекциозни болести, пред Journal.
Дифенбах не участва в проучването.
„Това, което трябва да потвърдим, е, че има клинична полза“, каза той.
Според разработчиците му лекарството би действало дотолкова, доколкото действа антивирусното лекарство срещу грип Tamiflu, като атакува част от вируса, който му помага да се размножава.
„Вторичните обективни констатации в това проучване са обещаващи и ако бъдат подкрепени от допълнителни проучвания, биха могли да имат важни последици за общественото здраве“, каза д-р Уилям Фишер, доцент по медицина в Медицинския факултет на Университета в Северна Каролина.

Лекарството е тествано върху 202 души.
Въпреки че не е открита инфекция при тези, които приемат лекарството, вирусът COVID-19 е открит при 24% от тези, които са получавали плацебо, според компанията.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКБългария
Живот след смъртта: Млад българин спаси две деца с органите си
„Раздели черния дроб на две части – едната за малкото бебе, едната за по-голямото дете, което е на 7 години“, обясни доц. Узунова
Млад мъж даде шанс за живот на две деца, след като стана техен донор след смъртта си. На тях им беше им трансплантиран черен дроб в болница в „Лозенец“.

Сн.: btvnovinite.bg
Малките пациенти са Стоян и Расим.
Датата 26 февруари се оказва съдбовна за тях – в един ден те получават жизненоважен орган от мъж на 29 години, изпаднал в мозъчна смърт, разказва bTV. Операцията е извършена от проф. Любомир Спасов.

„Раздели черния дроб на две части – едната за малкото бебе, едната за по-голямото дете, което е на 7 години, което е с други килограми. Направи така, че присадките, тези части от този черен дроб да бъдат съответни на това малко тяло и съответно на Расим“, обясни доц. Узунова, началник на клиниката по детски болести в болница „Лозенец“.
„Ние ставаме като техни майки, кажи речи, защото ние сме 24 часа с тях. Привързваме се много, после като ги видим по коридорите – ааа, еди кой си как е пораснал, се радваме и ние, сподели медицинската сестра Силвия Дойчинова.

Сн.: btvnovinite.bg
До децата неотлъчно са родителите им. Виктория не пропуска възможност да гушне едногодишния Стоян.
„С много радостни чувства, защото е минал всичко успешно и така вярвам, че ще е напред. Свекърът и свекървата бяха постъпили в началото на февруари, за да видят дали дядото ще стане донор, но не се получи. Д-р Узунова ни звънна с радост, че са намерили донор за малкия и да дойдем“, разказа майката на Стоян Виктория Ненчева.
„На лекарите съм страшно много благодарна. Ден по ден става все по-добре и се надяваме винаги да сме добре, да нямаме проблеми занапред и да е едно щастливо детенце, както беше допреди да се разболее“, заяви майката на Расим Дюрие Ислямова.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКЗдраве
Все повече живеещи в САЩ стискат зъби заради стрес
Около 70% от стоматолозите, участвали в подобна анкета, са съобщили за увреждания по зъбите на пациентите си от този вид
Повече от 70 на сто от зъболекарите, участвали в допитване на Института за здравна политика на Американската асоциация на стоматолозите, наблюдават ръст на пациентите, които стискат и скърцат със зъби – състояния, обикновено свързвани със стрес, съобщи електронното издание „МедикълЕкспрес“.
През есента под 60 на сто от стоматолозите, участвали в подобна анкета, са съобщили за увреждания по зъбите на пациентите си от този вид.
„Анкетата ни служи като барометър за пандемичния стрес, който поразява пациентите през погледа на зъболекарите“, каза д-р Марко Вуйчич, главен икономист и вицепрезидент на Института за здравна политика. „Ръстът с течение на времето показва, че състоянията, свързани със стрес, са се превърнали в значително по-доминиращи след появата на COVID-19“.

На фона на някои спекулации, че постоянното носене на маски вреди на здравето на зъбите и устата, изследването показва, че стоматолозите не забелязват особена промяна в състояния като лош дъх и сухота в устата в сравнение с периода преди пандемията.
Д-р Марсело Араухо, главен учен на института, също подчертава, че стресът от пандемията вреди на здравето на зъбите. „Сега е по-важно отвсякога хората да поддържат здравето на зъбите си и да посещават редовно стоматолога си, за да се лекуват състояния, които биха имали дългосрочно въздействие“, каза той.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
⇩ Коментирайте ⇩