ИМИГРАЦИОННИ
Демократите са готови за имиграционна реформа още в първите дни на Байдън
Планът на Байдън ще даде право на близо 11 милиона имигранти шанс за гражданство

В подготовка за първите дни на власт на новоизбрания президент на САЩ Джо Байдън се обсъжда и новият законопроект, който засяга имигрантите, които искат американско гражданство. Демократите и защитниците на Конгреса изготвят закон, който ще помогне в битката на имигрантите пребиваващи в Щатите без документи. Байдън е категоричен – незабавно ще въведе промени в законите свързани с тях. Най-популярните латиноамерикански и имигрантски служби пък заявиха, че са приятно изненадани от смелостта на Байдън и готовността му с план.
На 14 януари новоизбраният президент, както и вицепрезидентът Камала Харис, техни политически съветници и трима кандидата за латино кабинета се срещнаха с адвокати, за да обсъдят предстоящия законопроект.
По време на срещата Сюзън Райс, която ще ръководи Съвета за вътрешна политика на Байдън бе категорична, че предстоящите промени в администрацията са техен приоритет.

„Бяхме напълно обезсърчени от имиграционния план и нивото на информираност“, допълни още тя.
Доминго Гарсия, президент на Лигата на обединените граждани на Латинска Америка сподели, че екипът на Байдън е казал на присъстващите на срещата, че законопроектът ще даде право на 11 милиона имигранти без документи шанс за гражданство с осемгодишно изчакване с документи като постоянно пребиваващи.
Междувременно Хоакин Кастро, подкрепен от десетки работнически и имигрантски групи заяви, че планира да въведе законодателство, което да позволи на безработните хора, които нямат документи да кандидатстват за постоянно пребиваване. Според законопроекта тези лица ще могат да кандидатстват за гражданство след пет години. В пресконференция в петък сенаторът на Калифорния Алекс Падила заяви, че имигрантите без документи, които работят на първа линия срещу COVID-19 заслужават не само защита, но и гаранция, че ще получат така желаното гражданство.

„Надявам се Конгресът и цялата нация ще признаят, че имигрантите положиха усилия, когато Съединените щати имаха най-голяма нужда от помощ. Всеки ден те се излагаха на опасност, работейки на фронтовата линия по време на тази смъртоносна пандемия“, допълни той.
Вероника Ескобар пък заяви, че подходът „парче по парче“ не е адекватна опция. „Администрацията има много ограничени възможности. Трябва да направим всичко с един замах“, категорична е тя.
Сенатор Боб Менендес също е съгласен с Вероника – приемането на закони поетапно може да е голям риск за голяма част от имигрантите без документи.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни.
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
-
САЩпреди 2 дни
Влизат в сила новите глоби по пощата за превишена скорост в Чикаго
-
10 години BG VOICEпреди 2 дни
Ясен Дараков: Демокрацията работи само когато всички участваме в процеса
-
СВЯТпреди 2 дни
Никола Саркози е осъден за корупция, ще лежи в затвора
-
Любопитнопреди 2 дни
Мария Бакалова се размина със Златния глобус, следват Оскарите (СНИМКИ)
-
Коронавирусътпреди 18 часа
Тексас маха всички ограничения и маските, въведени заради COVID-19
-
Спортпреди 2 дни
Много борба и малко футбол при ремито между „Левски“ и ЦСКА 1948
-
Българияпреди 18 часа
„Томов плаза“ в Пловдив грейна в цветовете на българското знаме
-
10 години BG VOICEпреди 3 дни
10 години BG VOICE и хората, които ни поздравиха
ИМИГРАЦИОННИ
От зелените карти до чиповете – какво променя Байдън
От началото на мандата си той е издал 39 акта, повечето от които отменят заповеди на Тръмп
Американският президент Джо Байдън отмени поредица от заповеди и меморандуми, издадени от Доналд Тръмп, засягащи политиките за финансовото регулиране и имиграцията.
Това са поредните действия, с които той заличава наследството на Тръмп. Само през първата седмица на управлението си Байдън издаде 39 указа, много от които отмениха заповедите на бившия президент.
Байдън отмени облекчените регулации за финансовия сектор, които Тръмп въведе през 2017 г.
Американският президент се насочи и към някои от най-противоречивите действия, които предшественикът му предприе през последните си месеци на поста.
Сред тях е отмяната на заповедта, която използва пандемията от коронавирус, за да спре издаването на нови зелени карти – ход, който драстично намали
законната имиграция
по времето на Тръмп. Аргументите на бившия президент бяха, че тези мерки са необходими за защита на американската икономика, докато тя се възстановява от пандемията.
„Напротив, това вреди на САЩ, включително пречи на някои членове на семейства да бъдат заедно. Освен това вреди на индустриите в САЩ, които използват таланти от цял свят“, заяви Байдън миналата седмица.
Президентът беше подложен на силен натиск от страна на защитниците на правата на имигрантите да отмени забраните за имиграция на Тръмп, които трябваше да изтекат в края на март, припомня Bloomberg. От своя страна други групи, които пък подкрепят по-ниските нива на имиграция, заявиха, че мерките са от съществено значение за защита на американските работници.
Байдън обаче не отмени всички мерки на Тръмп, свързани с пандемията. Сред тях е ограничението за
някои временни работни визи
включително H-1B, които технологичните компании използват, за да наемат програмисти и инженери от други страни. Бизнесът призова президента незабавно да отмени тези забрани, като посочи, че те пречат на американските компании.
Байдън също така подписа указ, който има за цел да увеличи броя на работните места в производството, като подсили снабдителните вериги в САЩ за акумулатори и батерии, лекарства, ключови минерални ресурси и полупроводници, пише BBC.
САЩ стават все по-зависими от вноса на тези продукти – потенциален риск за националната сигурност и икономика, с който правителството на Байдън се надява да се справи.
Президентът на САЩ разпореди на длъжностни лица да намерят начини за укрепване на веригите за доставки, тъй като недостигът на компютърни чипове засегна производителите по целия свят.
„Съединените щати трябва да гарантират, че
недостигът на производство
търговските смущения, природните бедствия и потенциалните действия на чуждестранни конкуренти и противници никога повече няма да направят САЩ уязвими“, се посочи в изяление от екипа на Байдън.
Съединените щати се борят с недостига на доставки от началото на пандемията, която доведе до дефицит на маски, ръкавици и други предпазни средства, а това се оказа предизвикателство за работещите на първа линия.
Освен това липсата на чипове е поредният пример за затрудненията в доставките, пред които са изправени американските компании.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКИМИГРАЦИОННИ
Правната комисия на Европарламента дава на съд ЕК за бездействие срещу САЩ за визите
Американските визи все още се прилагат за граждани на България, Румъния, Хърватия и Кипър
Правната комисия на Европейския парламент ще даде на съд Европейската комисия за това, че не е действала срещу Съединените щати за незачитане на визовата реципрочност, съобщи в „Twitter“ председателят на мониторинговата група в Европарламента София ин’т Велд. Американските визи все още се прилагат за граждани на България, Румъния, Хърватия и Кипър.
София ин’т Велд добавя, че Комисията има правно задължение да действа и Европейския съюз трябва да защитава по един и същ начин правата на всички свои граждани.

От нейния офис пък казаха, че решението е гласувано вчера и председателят на Европейския парламент Давид Сасоли трябва да го внесе в Съда на ЕС, като вот в пленарна зала не е задължителен.
Говорителят на Еврокомисията Адалбер Янз отказа коментар по въпроса, но припомни, че през декември миналата година Комисията е публикувана комюнике за визовата реципрочност, в което е подчертала, че въвеждането на визи за американски граждани като отговор би било контрапродуктивна мярка за бъдещите отношения между Общността и Съединените щати.
„Комисията трябва да вземе предвид всички възможни последствия в тази насока“, допълни Янз.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКИМИГРАЦИОННИ
Имиграционните на Байдън връщат по-лесния тест за US гражданство
На 1 декември миналата година Службата, под командването на Тръмп, внедри по-сложен тест за получаване на гражданство.
Администрацията на Джо Байдън обяви, че ще премахне строгия тест за получаване на гражданство от ерата на Тръмп и ще се върне към по-лесната версия от 2008 г., правейки процеса на натурализация в САЩ по-достъпен за всички отговарящи на условията лица.
Новият процес влиза в сила от 1 март, се казва в съобщение от Службите за гражданство и имиграция на САЩ (USCIS).
На 1 декември миналата година Службата внедри по-сложен тест за получаване на гражданство.

Тестът се държи от хора, които кандидатстват за американско гражданство чрез натурализация и е едно от законовите изисквания за натурализиране. Кандидатите трябва да демонстрират знания и разбиране на основите на историята, принципите и формата на управление на САЩ.
Предишната администрация на Тръмп беше въвела някои промени в теста, например, въпросите бяха увеличени от 100 на 128, а възможностите при въпросите с повече от един верен отговор имаха политически и идеологически оттенък.
От Службата за гражданство обясниха промените с мотива, че те могат неволно да създадат потенциални бариери пред процеса на натурализация.

Федералната агенция твърди, че тестът за гражданско гражданство от 2008 г. е разработен с участието на повече от 150 организации.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
Андрей
януари 18, 2021 at 7:08 am
Дърт мазен популист !!