България
“Ди Велт”: България рискува да стане втора Унгария за ЕС
Една почти затворена система, която се поддържа от фондовете на ЕС

Корупцията и гневните протести потапят България в дълбока криза. Подобно на Унгария на Виктор Орбан, еврофондовете се оттичат отчасти неконтролируемо към картел на олигарси и политици. Но има една надежда, която все пак може да спаси страната.
Яйца, домати и боклуци. Когато ръководител на правителството казва на своите граждани чрез социалните медии, че ще се радва да го замерят с всичко това, ако просто оставят кръстовищата отворени за движение в час пик, тогава има две възможности: Или човекът е извън нещата. Или вярва в помирителната сила на своя хумор.
Изказването е на Бойко Борисов, министър-председател на България. За разлика от начина, по който звучи, ситуацията е сериозна. В сряда демонстранти в София отново призоваха за оставката му, като поне 55 бяха ранени, а по официална информация 95 арестувани. Буржоазното му националистическо правителство е обвинено в непотизъм, свързан с олигарси. Освен това Борисов иска допълнително да ограничи контрола върху съдебната система и разделението на властите с конституционна реформа. Дори собственият му президент Румен Радев в реч пред парламента поиска Борисов и целият му кабинет да подадат оставка. “Нямаме друг изход след тази загуба на доверие”, каза той.
В Брюксел гледат на България с тревога. Не възниква ли втора Унгария? След присъединяването си към ЕС страната на Виктор Орбан постепенно ограничи свободните медии, съдебната система и опозицията. Резултатът: държава от ЕС, в която парите, течащи от Брюксел, понякога са без никакъв контрол.
“Трябва да разгледаме по-отблизо България”, каза евродепутатът и експерт по корупцията Даниел Фройнд (Зелените) в интервю за „Ди Велт“. „За разлика от Унгария, България се държи по-ненабиващо се на очи и следователно действа по-умело.“
Йенс Гайер, председател на европейската СДП, предупреждава: „Заплашени сме от нови унгарци в Европейския съюз, тъй като правителствата в страни като Полша, Словения и Чехия в момента имат правителствени ръководители, които показват малко желание да се подчинят на европейските решения”. В някои случаи те „развиват голямо въображение, за да насочат плащанията от ЕС в собствените си джобове“.
Гражданите на България призовават за реформи от години. И от години един и същи човек се връща на власт след оставката на правителствата: Бойко Борисов. Несъмнено чувството за хумор също е това, което помага на мускулестия 61-годишен политик да бъде победител на изборите. Борисов се учи на политика сред комунистическите кадри, но се налага като емблематична, популярна фигура.
Години наред той е най-старият професионален футболист в страната във втородивизионния клуб ФК Витоша Бистрица – и беше хвален за играта си. Той обича да качва видеоклипове на живо във Фейсбук. Последното, от които зад волана на автомобил на магистралата. Борисов отхвърли исканията за оставка срещу него в четвъртък.
„Този човек може да разговаря със строителни работници на улицата точно както може да говори с важни държавни гости от ЕС“, казва политологът Димитър Бечев пред „Ди Велт“. Бечев е роден в София и провежда изследвания в цял свят за ролята и развитието на постсъветските държави, включително за виенския мозъчен тръст – Институтът за хуманитарни науки. Той вижда прилики, но и разлики в развоя на нещата в България и в Унгария. „Борисов е по-малко мощен от Орбан. Този, който наистина управлява, е картелът на олигарсите и политическите служители.”
Последните протести преди няколко седмици предизвика една сцена. Опозиционният политик Христо Иванов кацна в гумена лодка на обществен плаж край бургаското Черноморие. Спорният политик Ахмед Доган, за когото също се твърди, че е близък до олигарси, има там своя собственост.
Общественият плаж там е поверен на силите на Държавна сигурност. Видеозаписи показват как силите за сигурност пресрещат опозиционния политик.
„Инцидентът свидетелства за злоупотреба с държавни ресурси“, казва Бечев.
Той описва порочен кръг. Олигарсите дърпат конците в правителството. Съдебната власт не е независима, а главният прокурор Иван Гешев преследва политически опоненти. Независими медии? До голяма степен изключено.
„Само че, за разлика от Унгария, няма влошаване на върховенството на закона, а ситуацията винаги е била такава“, казва Бечев.
Една почти затворена система, която се поддържа от фондовете на ЕС. Още през 2014 г. гражданите в България демонстрираха против кражбите в страната си. По това време все още само градската, прозападна средна класа излизаше на улицата, казва Бечев, защото социалистите все още бяха на власт с премиер Борисов.
Тогава той подаде оставка заради обвинения в корупция. Но беше преизбран в кампания под строг контрол от ЕС. За учудване, с обещания „най-накрая да се овладее корупцията“. От 2017 г. социалистите вече не управляват, а десни национални партии. Сега в цялата страна се демонстрира необичаен съюз на прозападни поддръжници и постсъветски носталгици. „Това показва, че правителственият глава не се интересува от националната идеология“, казва Бечев. “Той следва прагматичността на парите.”
Това е очевидно на ниво ЕС. Докато Унгария изразява позициите си в Брюксел, виждайки се като говорител срещу миграцията и за национална независимост, България действа предпазливо. София играе елегантно на голямата сцена в Брюксел. Политикът от СДП Гайер също предупреждава за това: години наред българското правителство се опитва да избегне контрола на ЕС върху неспазването на принципите на правовата държава. Борисов “много иска да демонстрира своята лоялност към Меркел и Европейската народна партия на европейската сцена”.
Депутатът от Зелените Фройнд създаде междупартийна работна група срещу корупцията. Много държави са на фокус: Унгария, Чехия, Полша. “Тогава, когато България беше приета в ЕС, Брюксел се надяваше на напредък по отношение на върховенството на закона”, казва Фройнд. Това не се сбъдна. “По-скоро еврофондовете стабилизираха корумпираната система.”
Наскоро лидерите в Европейския парламент изпратиха писмо до канцлера Ангела Меркел и председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен (достъпно за „Ди Велт“). Те апелират: Европейските фондове вече да не се изплащат на правителства, без да се спазват принципите на демокрация и върховенство на закона. В случая с България депутатите от ЕС сега възлагат надежда на доклада на ЕС за върховенството на закона в страните-членки, който се очаква този месец и който ще очертае съответните последици за Брюксел.
Една надежда: За разлика от Унгария, България се отзова на Европейската прокуратура, която в бъдеще ще има право да разследва измами при използването на средства от ЕС в страните-членки. С разпределението на 750-милиардния фонд за помощ срещу коронакризата, органът трябва да се изправи пред основни задачи.
Управлението се поема от специалиста по корупция Лаура Кьовеши, която вече “разчисти доста” Румъния и очевидно е станала толкова неудобна там, че беше уволнена, казва Фройнд. “С оглед на голямата задача, органът все още е твърде малък по отношение на персонала.”
Всичко това е токсична смес за българската икономика. Въпреки че индустрията за доставки на авточасти има голям потенциал, както се очертава и ИТ секторът, казва политологът Бечев. За разлика от политиците в Брюксел, той смята, че България може да се освободи сама от тази кал: „За това трябва да се промени цялата политическа култура“
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни.
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
-
Любопитнопреди 11 часа
Меган пред Опра: „Не исках да живея повече“, обвини Кралското семейство в расизъм
-
САЩпреди 3 дни
Заради щурма на Капитолия: Тръмп пред серия дела
-
Твоят глас 2021преди 3 дни
Цветанов: Трябва реално електронно управление
-
Вашите парипреди 3 дни
Как да пестим, когато купуваме храна
-
КРИМИпреди 3 дни
Един убит, а двама са в критично състояние при стрелба в Чикаго
-
Българияпреди един ден
Борисов: Образованието остава приоритет, средната учителска заплата ще достигне 2500 лева (ВИДЕО)
-
Българияпреди 23 часа
Българите в САЩ с настояване за повече от 35 секции за изборите
-
Коронавирусътпреди 8 часа
Австрия изтегля от употреба партидата на AstraZeneca, ABV 5300
България
Палеж опорочи старта на предизборната кампания на Републиканци за България в Червен бряг (ВИДЕО)
По информация на разследващите органи става въпрос за умишлен палеж
Стартът на предизборната кампания на Републиканци за България в Червен бряг е опорочен с палеж. Тази нощ в град Червен бряг е отворен гаражът на 10-я кандидат за народен представител от 15 МИР-Плевен и журналист Христо Гешов.
Автомобилът му е изпепелен, след като вчера официално бе открит партийният офис в града и бе даден старт на предизборната кампания.
По информация на разследващите органи става въпрос за умишлен палеж.

България
Борисов: Вярвам в силата на жените да възпитават и изграждат идеи, и политики
„И на тези избори ГЕРБ е партията, която има най-много жени водачи на листи“, припомни премиерът
Честит празник на всички майки и жени! Това написа в профила си във Facebook премиерът Бойко Борисов по повод Международния ден на жените – 8 март.
Честит празник на всички майки и жени!
Вярвам в силата на жените да възпитават и изграждат поколения, идеи и политики….Posted by Boyko Borissov on Sunday, March 7, 2021
„Вярвам в силата на жените да възпитават и изграждат поколения, идеи и политики. И на тези избори ГЕРБ е партията, която има най-много жени водачи на листи. Това е знак на нашето уважение и признателност към силата, духа и качествата на българската жена“, подчертава премиерът.
Дни по-рано Борисов обеща да увеличи до 100 милиарда евро през следващите 4 години БВП на страната. Той допълни, че това ще даде възможност да се достигне средна заплата от 2000 лева.

„Убеден съм във всичко което правим. Ще продължим със санирането и строителството на големи инфраструктурни обекти. И разбира се на първо място църквите, джамиите и манастирите. Защото искам всички да са доволни, спокойни и да могат да се отдадат на вярата. Има ли вяра, има народ, има морал, има бъдеще“ – категоричен е той.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКБългария
Павел Вълнев: Яростта на ГЕРБ срещу „Републиканци за България“ издава страх преди парламентарния вот
Реакцията на Резолюцията на Комитета на Сената по международните отношения за България е или заради безвъзвратно загубено чувство за реалност, или логично следствие на предстоящото неизбежно окончателно напускане на политическата сцена.
В свой коментар в социалната мрежа Facebook зам.-председателя на ПП „Републиканци за България“ Павел Вълнев упрекна лидера на ГЕРБ Борисов, че не вижда разрухата, до която е довело неговото управление. Според него резолюцията на Сенатския Комитет по международните отношения за България от 3 март 2021 г. е унищожителна оценка за управлението на ГЕРБ. Следва пълният текст на коментара:
„В неделя премиерът подхвърли през прозореца на джипката, с блясък в очите, че в следващите няколко години в България ще дойдат 60 милиарда, (без да уточнява евро или лева).
Парите са наркотикът, който опиянява лидера на политическа партия ГЕРБ и го лишава от способността да види катастрофата, до която неговото управление доведе страната през последните 11 години.
Продължаващото с месеци потъпкване на народното недоволство с помощта на всички възможни средства и липсата на чувство за реалност породиха у управляващите усещането за възможна победа на предстоящите парламентарни избори. Страхът от раздялата с властта постепенно отстъпи място на самодоволството и самоизтъкването.

Резолюцията на Сенатския Комитет по международните отношения за България от 3 март 2021 г. е не само унищожителна оценка за управлението на ГЕРБ и нейните коалиционни партньори, но и настойчив призив на американския парламент за отрезвяване и коренна промяна на системата на управление в България с ясна цел – да се изкорени вездесъщата корупция и да се възстановят върховенството на закона и медийната свобода.
Каква беше обаче реакцията на ГЕРБ и нейния създател?
Както винаги в трудни за него ситуации, Бойко Борисов се скри и изпрати други да вадят „горещите картофи от огъня“. Двама „парашутисти“ в българската дипломация, бившият младежки активист на ГЕРБ Георг Георгиев и политическият номад Даниел Митов, ненадейно ощастливен с място в листите, оспориха официалния характер на Резолюцията на американския Сенат и направиха опит за принизяване на нейната роля и значение.
Двамата заявиха, че Резолюцията е публикувана на уебсайтовете на двама сенатори, отразява тяхното лично мнение и не се явява официална позиция на американския парламент. Освен обикновен слугинаж, твърденията на Георгиев и Митов издават непознаване на американския политически живот и неговите институции.
Резолюцията не е и не може да бъде лично мнение на подписалите я Председател на Сенатския комитет по международни отношения, сенатор Боб Менендес, демократ от щата Ню Джърси и сенатор Джим Риш, републиканец от щата Айдахо. Георгиев и Митов би следвало да знаят, че всички документи, които се публикуват на уебсайта на този комитет https://www.foreign.senate.gov/ са официални документи на Сената.
Вместо да вземат отношение към критиката в Резолюцията, дежурните пожарникари свързаха резолюцията с нашето посещение с Цветан Цветанов във Вашингтон и срещите ни на Капитолия.
Да, ние проведохме редица срещи с парламентаристи, членове на Сената и Конгреса, по време на своето едноседмично работно посещение, включително и със сенатора Тод Йънг, републиканец от щата Индиана, който е член на Сенатския комитет по международни отношения. Възможно е тези срещи и разговори да са ускорили процеса на приемане на резолюцията, но обикновено подготовката на такава позиция зрее месеци наред.

Публикациите по темата на присъдружните на ГЕРБ медии, за които обикновено няма дъно, опаковаха клеветите си като „разследване“ и обявиха, че сенатор Боб Менендес бил осъден за корупция. Но едновременно с това беше „уточнено“, че процесът бил прекратен „служебно“ или с други думи, че Боб Менендес не е бил осъден.
Разбира се, ако Боб Менендес беше осъден или беше обект на прокурорско разследване, той нямаше да заема един от най-важните постове в Горната камара на американския парламент, Сената.
Самоук „политолог“ от преторианската гвардия отиде най-далече. Той си позволи да намекне, че Боб Менендес и Джим Риш са подписали изготвена от Цветанов и от мен, с помощта на наета от мен лобистка фирма, резолюция с цел да се срине авторитета на Бойко Борисов пред американския политически елит. „Политологът“ спомена, че това става срещу заплащане от 10 хил. щ.д., с което приравни американския конгрес до търговска фирма.
Така дежурните преторианци без да искат разкриха един дълго прикриван от Борисов и неговото обкръжение факт – липсата на елементарна лоялност към стратегическия партньор на страната, Съединените щати. Едва ли има друга страна, друго правителство в северноатлантическия Алианс, което да си позволява такъв език и такъв тон по отношение на американски политик, при това председател на Комитет на Сената.
Нека не забравяме, че Боб Менендес е работил дълги години заедно с действащия американски президент Джо Байдън именно в този Комитет, а най-вероятно и по кандидатурата на България за членство в НАТО, чиито най-горещ застъпник беше именно Н. Пр. Джо Байдън.

На мен ми се струва, че да обявиш неосъждан американски сенатор за осъден, без знанието и благословията на Борисов, е малко вероятно.
Досега Бойко Борисов не си е позволявал нито сам, нито чрез неговите марионетки, да хвърля кал върху САЩ. Реакцията на Резолюцията на Комитета на Сената по международните отношения за България е или заради безвъзвратно загубено чувство за реалност, или логично следствие на предстоящото неизбежно окончателно напускане на политическата сцена.
Във всички случаи Резолюцията породи паника в ГЕРБ и тя едва сега започва. Паниката се подсилва и от очевидния факт, че твърдият електорат на ГЕРБ започна да ерозира. Яростта срещу партия „Републиканци за България“ и третото ни място на частичните местни избори издават страх и преди парламентарния вот.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
⇩ Коментирайте ⇩