И двамата победители - и при мъжете, и при жените - на тазгодишния Софийски маратон са дали положителни допинг проби след финала и състезателните им права са спрени. Това обяви Звеното за интегритет в леката атлетика (AIU), което провежда тестването. Санкцията на Юсеф Сбай и Виктория Хапилина е публикувана на сайта на AIU. 37-ият Софийски маратон тази година се проведе на 11 октомври, като за шоу на зрителите победителят при мъжете бе обявен с извънредно редкия за бягане на 42.195 км фотофиниш. Хванати за ръце, финала пресякоха мароканците Юсеф Сбай и Радуан Нуини, като апаратурата определи за победител Сбай с резултат 2:13.03 ч. - рекорд на новото трасе на най-стария ни маратон, който е от т.нар. Бронзово ниво на световната атлетика. При жените пък украинката Виктория Хапилина спечели състезанието с рекорд на маратона - 2:27.59 ч., като изпревари с почти една минута кенийката Джебет Наом. Представителите на AIU са взели допингпроби на всички призьори, както и на други от участниците, а на 16 ноември са оповестени положителните тестове на двамата победители Сбай и Хапилина, като състезателните им права са временно спрени до официално приключване на случая. Наказанието, което ги заплашва, е дисквалификация за 4 г. Докато излезе резултатът от пробата му в София, Сбай, който има и мароканско, и италианско гражданство, успя да спечели и Варненския маратон на 7 ноември. По този начин той стана краен победител в тройната верига български маратони (Стара Загора, София, Варна) и взе джакпота от 15 000 лв. В началото на тази година стана ясно, че завършилият на пето място в Софийския маратон през декември 2019 г. мароканец Хасан Лахуахи също е дал положителна проба - за т.нар. кръвен допинг - еритропоетин (EPO). Той бе наказан за 4 г. В това издание на маратона тогава участва и Юсеф Сбай, като финишира на второ място. Маратон София стана скандално известен и с друга неспортсменска проява. Боян Вачев блъсна умишлено Оливера Йевтич на старта на един от етапите, за да я контузи и извади от състезанието.