САЩ
Виелица ще трупа над метър сняг на запад в Щатите

Историческа снежна виелица може да се стовари над западните части на САЩ повече от метър сняг. Най-засегнати ще са Монтана и северната част на Rocky Mountains.
Синоптиците очакват снежни преспи до 1 метър в някои райони, които ще се изсипят още в края на септември. Зимната буря ще се усети най-силно в някои части на Монтана, Айдахо и Уайоминг още през уикенда.

Националната метеоролигчна служба предупреждава, че се очакват ниски температури, както и ветрове, които ще са със скорост от 40 мили в час.
„Тази зимна буря в началото на сезона има потенциал да постави нов рекорд по натрупване на сняг и ниски температури“, казват от метеорологичната служба.
От там поясняват, че явлението не е необичайно за тези райони. Често в по-високите части на Монтана се забелязвал сняг още в началото на септември. Тези дни обаче се очаква виелицата да удари и по-ниските части, което ще е прецедент за това време на годината.

„Такова нещо наистина не сме виждали от поне 30 години, а вероятно и 80 години“, казва Джейсън Англин, метеоролог в Националната метеорологична служба в Грейт Фолс, в интервю за „The Washington Post“.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни.
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
-
Коронавирусътпреди 2 дни
Джо Байдън представи мащабен план за подпомагане на засегнатите от COVID-кризата
-
Коронавирусътпреди 3 дни
Влизането в САЩ само срещу отрицателен PCR тест
-
САЩпреди 3 дни
Камарата на представителите започва процедура по импийчмънт
-
КРИМИпреди 3 дни
Защо обвиниха българин за палежа на църква в Масачузетс?
-
Българияпреди един ден
Хора живеят в страх: блокът им потъва в Тутракан
-
Новинипреди 2 дни
Парк „Национален мол“ може да остане затворен за инаугурацията
-
Интереснопреди 2 дни
Лейди Гага и Дженифър Лопез ще пеят на инаугурацията на Байдън
-
Българияпреди един ден
Президентът на Северна Македония осъди изгарянето на българското знаме във Вевчани
САЩ
Байдън: Основна цел ми е да върна уважението на американците към Белия дом
Дни преди 20 януари демократът е категоричен – ще се опита да обедини разединената от Тръмп нация
Когато на 20-ти януари Джо Байдън положи клетва неговата основна цел ще бъде да се опита да обедини ожесточената и разделена нация, част от която се опитва да спре неизбежимите за страната събития като смяна на президента.
От своя страна пък Доналд Тръмп остава политическа фигура, която е известна с това, че политическата власт я съхранява чрез раздори и обиди. Въпреки това демократът е категоричен – негова главна цел е да възстанови имиджа на Белия дом като символ на стабилност и доверие.
Екипа на новоизбрания президент споделя още, че Байдън ще се стреми да промени тона и приоритетите в администрацията.

„Става дума за възстановяване на имиджа ни като институция, за избора на истината пред лъжата и единството пред разделението“, сподели Байдън малко след като стартира кампанията си „Става въпрос за това кои сме ние“.
Белият е на около 2 мили от Капитолия, където счупени прозорки и тежки упрепления от стотици членове на Националната гвардия не успяха да спрат нахлуващите. Поддръжниците на Тръмп демонстрираха неподчиненост и насилие от името на президента и подчертаха, че Байдън е поставен пред нелека задача – това да обедини нацията.
Въпреки моралната криза в страната поддръжници на Байдън напомнят, че той е прекарал повече от 40 години във Вашингтон и е заловил Белия дом след два предишни неуспешни мандата. Самият Байдън често хвали бившия си шеф, президентът Барак Обама и го посочва като пример за това как се ръководи страна по време на криза.
„Основната задача на Байдън е да възстанови символа и значението на Белия дом като място на почтеност и стабилно управление, защото в момента всичко е в пълен безпорядък“, казва Дъглас Бринкли, президентски историк и професор в университета Райс. Той допълва, че основен плюс на Байдън е, че е прекарал живота си във Вашингтон наблюдавайки работата отблизо.

Промените след 20-ти януари ще бъдат мащабни. Като се започне с прехода относно мерките към пандемията COVID-19, която отне животите на близо 400 000 американци и се стигне до личното поведение на държавния глава.
Тръмп неглижираше вируса, а голяма част от служителите му избягваха да носят маска, дори по време на официални визити. Екипък на Байдън пък планира на този етап да се работи предимно от вкъщи, а тези, които ще влизат в сградата да бъдат непременно с маски. Новият президент е вече ваксиниран, нещо, което дори преживял тежката болест Тръмп реши да не прави, въпреки предположенията, че това ще даде добър пример на нацията.
Подходът на Байдън към ежедневните новини също ще бъде различен, гарантират от обкръжението му. Източникът на новини със сигурност няма да бъде Twitter, както бе през управлението на Тръмп.
Туитовете на Байдън са скучни съобщения за новини и подробности около политиката, като от време на време пише „Ето сделката, хора“.

Една от основните цели на Байдън е американците отново да гледат на президента като пример за подражание: да няма повече груб и расистки език, както и унизителни квалификации.
Докато Тръмп назначи голяма част от роднините си в Белия дом, Байдън се обърна към опитни хора, които са ветерани в администрацията на Обама и служители с дългогодишна кариера.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКСАЩ
Размирици? Метеж? Коя дума е най-описателна за обсадата на Капитолия?
Езикът, използван от медиите, за да опишат обсадата на Капитолия от миналата седмица, доказва едно: думите имат значение
Отначало, гледано отдалеч, това бе митинг или протест. После стана нападение, размирици, метеж, вътрешен тероризъм и дори наричан от някои опит за преврат. Езикът, използван от американските медии, за да опишат обсадата на Капитолия от миналата седмица, доказва нещо, което е вярно независимо от гледната ви точка: думите имат значение.
Отразяването на събитията накара американците да се поровят в речниците, а медиите внимателно да обмислят терминологията. Използването на думата „размирици“ за назоваване на станалото е почти универсално прието, макар че думата е наситена с расови конотации и въпреки че събитията се развиваха сравнително постепенно..
Първите кадри, които повечето хора видяха на 6 януари, бяха заснети отвисоко – участниците в митинга, на който говори Доналд Тръмп, се движеха на вълни, като цунами, към и около Капитолия.

Така че първоначално те бяха наречени протестиращи. Но когато мнозина от тях нахлуха в Капитолия и членовете на Конгреса се втурнаха да търсят укритие, стана ясно, че се случва нещо съвсем различно. Асошиейтед прес каза на служителите си, че протест е твърде мека дума. Изрази като „тълпа“, „размирици“ и „метеж“ бяха по-подходящи, отбеляза Джон Данисеуски, вицепрезидент и редактор, отговарящ за стандартите.
„Не ги наричайте протестиращи“, каза водещата от CBS Гейл Кинг на следващата сутрин.
Първоначално Ортис е предупредил журналистите от CBS да не се престарават със супер драматични етикети като „терористична атака“ или „опит за преврат“ по тема, която и без това е достатъчно драматична. Но съветът се е променил, след като са се появили повече снимки и сведения за случилото се от мястото на събитието.
„Беше много по-зловещо, отколкото изглеждаше“, каза той. Петима души загинаха и над 70 бяха арестувани за деянията си в този ден, а ФБР очаква още арести. Камарата на представителите гласува в сряда за импийчмънт на Тръмп, изтъквайки като мотив ролята му в предизвикването на обсадата.
Имаше почти пълно единодушие, макар че „размирици“ е понякога твърде натоварен с конотации термин, дал повод за спорове как е бил използван през лятото при описване на вълненията след смъртта на Джордж Флойд и протестите на движението „Животът на чернокожите е от значение“. Някои смятат, че тази дума веднага навежда на мисълта, че става дума за ситуации, в които са замесени чернокожи американци.
Новинарските медии внимаваха да не използват думи като въстание, бунт или брожение, които могат да представят в героична светлина щурмувалите Капитолия, каза журналистът Бен Зимър.
„New York Times“ пък говореше за „атака на тълпа“, „смъртоносни размирици“ и „яростно нападение“ и каза, че привържениците на Тръмп са „извършили обсада“ на Капитолия. А „The Washington Post“ говореше за „орда от размирници“ и „ужасяваща атака“.

„Merriam-Webster“ съобщи, че основните думи, търсени в онлайн речника в сряда, са били „метеж“, „фашизъм“, „импийчмънт“ и „противодържавна дейност“. Изразът „опит за преврат“ е по-спорен, защото често се използва за действия, извършвани от военни, а миналата седмица нямаше такова нещо. Експерти съветват да не се използва, тъй като липсват доказателства, че целта е била превземане на властта. Ортис я е разрешил с аргумента, че очевидно е имало опит от страна на изпълнителната власт да възпрепятства законодателната власт.
Следващата седмица ще си струва да видим дали размириците в Капитолия са засегнали израз, който често се използва на церемонията по встъпването в длъжност на новия президент и се е превърнала почти в клише: мирно предаване на властта. „Изпуснахме този влак“, каза журналистът от CNN Джейк Тапър. „Вече ни бе отказано мирно и уредено предаване на властта“.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКСАЩ
Здравният министър на САЩ Алекс Азар подава оставка
Той го направи чрез писмо, в което осъжда нападението на Конгреса
Министърът на здравеопазването на САЩ Алекс Азар осъжда нападението на американския Конгрес в писмо до президента Доналд Тръмп от 12 януари, с това официално обявява оставката си.
В писмото си Азар заявява, че ще освободи поста по обяд на 20 януари, когато избраният за президент Джо Байдън ще встъпи в длъжност. Атаките срещу Капитолия бяха щурм срещу нашата демокрация и срещу традицията за мирно предаване на властта, която САЩ първи в света въведоха, посочва министърът.
„Призовавам Ви да продължите да осъждате недвусмислено всяка форма на насилие, да настоявате никой да не се опитва да наруши церемонията по встъпване в длъжност във Вашингтон или където и да било другаде, и да продължите да подкрепяте безрезервно мирното и организирано предаване на властта на 20 януари“, пише той.

Contrary to the @CNN chyron, I am still here serving the American people at HHS. I believe it is my duty to help ensure a smooth transition to President-elect Biden’s team during the pandemic and will remain as Secretary through January 20. pic.twitter.com/zXe1y2om1k
— Secretary Alex Azar (@SecAzar) January 16, 2021
В писмото си от две страници Азар изрежда постиженията на правителството, включително бързото разработване на ваксини и терапии срещу коронавируса, които „действията и риториката след изборите заплашват да опетнят“.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
⇩ Коментирайте ⇩