18-годишният плувец Йосиф Миладинов се класира за финал на 100 метра бътерфлай на Олимпиадата в Токио. Той записа време 51.06 секунди. Това е първи олимпийски финал в плуването за България от 33 години насам.Родният състезател ще плува за медал, сред най-големите в този спорт, като влезе в Топ 8 с четвърто време.Благодарение на изключително бързите си втори 50 метра в басейна, Йосиф Миладинов успя да навакса изоставането си и финишира втори в своята серия.Финалът на 100 метра бътерфлай в олимпийската столица е в събота, 31 юли, от 4:30 часа. "Сбъдна се една моя мечта. Радвам се много, че успях да се класирам за финал с четвърто време и да представя България на такова ниво. Надявам се утре да съм в по-добра форма и да подобря резултата. Винаги ми е проблем, че тръгвам малко по-бавно първите 50 метра. Утре ще тръгна по-бързо ще дам всичко от себе си. Не знам дали са победими Милак, Дресел и Понти, надявам се утре да направя едно готино плуване", каза Миладинов. С най-добро време в дисциплината с олимпийски рекорд се класира американецът Кейлъб Дресел с 49.71 секунди.За последно България е имала олимпийски финалист в плуването на игрите Сеул 88. Тогава Таня Богомилова печели първата и единствена до момента за България титла в “синия” спорт – на 100 метра бруст, а Антоанета Френкева взима две отличия - сребро на 100 м бруст и бронз на 200 м бруст.Освен това Богомилова стига до финал и на 200 м бруст, където е 4-та, а Антоанета Струменлиева е осма на 800 м свободен стил. Смесената ни щафета 4 по 100 м св. стил Бистра Господинова, Таня Богомилова, Невяна Митева и Наташа Христова се нарежда на 6-а позиция.