САЩ
Какви ще са първите укази на президента Байдън?
Новият президент ще подпише 17 указа, с които ще отмени някои от най-спорните решения на предшественика си.

Още с влизането си в Белия дом след няколко часа Джо Байдън ще подпише 17 президентски указа за отмяна на ключови мерки, въведени от предшественика му Доналд Тръмп. Това обявиха съветници от новоизбрания държавен глава и уточниха, че той ще започне с връщането на САЩ в Парижкото споразумение за климата и в Световната здравна организация (СЗО).
Имунологът Антъни Фаучи ще представлява страната си на среща на изпълнителния съвет на СЗО в четвъртък, съобщи на пресконференция Джеф Зайънтс, който координира в новото правителство действията за справяне с пандемията от COVID-19. За да се ограничи разпространението на вируса, президентът ще подпише указ, който ще направи задължително носенето на маски във федералните учреждения и от федералните служители.

За да смекчи последиците от пандемията за хората, изгубили доходите си, той ще удължи мораториума върху принудителното извеждане на такива хора от жилището им и ще замрази временно възстановяването на заеми от студенти, които следват във федерални учебни заведения, каза Зайънтс.
Демократът, обявил борбата срещу глобалното затопляне като един от приоритетите в управлението си, ще изпрати още в сряда писмо до ООН, за да може до месец САЩ да се върнат в Парижкото споразумение, съобщи Джина Маккарти, която отговаря за действията по този въпрос в новия президентски екип.
Байдън ще отмени също редица мерки за дерегулация, взети от досегашното правителство в областта на екологичните норми, и ще отмени разрешението, издадено от Доналд Тръмп, за спорния проект за петролопровода „Кийстоун Екс Ел“ между САЩ и Канада.

Байдън ще извърши промени и в миграционната политика на Тръмп, който превърна борбата с незаконната имиграция в ключов елемент в управлението си. Новият президент ще анулира спорния указ на предшественика си, който забрани на граждани от предимно мюсюлмански страни да влизат в САЩ. Тази мярка се коренеше във ксенофобията и религиозната ненавист, каза бъдещият съветник в Белия дом по националната сигурност Джейк Съливан.
Байдън ще подпише също „прокламация“ за преустановяване на строителството на стената по границата с Мексико и финансирането на проекта от бюджета на Пентагона, предизвикало остри политически и правни битки през последните четири години.
Наред с това новият президент ще внесе в Конгреса законопроект за имиграцията. Той ще даде възможност на 700 000 младежи, пристигнали незаконно в САЩ като деца, както и на други имигранти с незаконен статут да бъдат натурализирани, след известно време и при определени условия.
Проектът за реформа предвижда също допълнителни средства за засилване на наблюдението и контрола по границите и план за подпомагане на стойност 4 милиарда долара в течение на четири години на Салвадор, Гватемала и Хондурас – страните, от които идват повечето мигранти.
Байдън ще подпише и указ, с който ще нареди на федералните служби да направят оценка на неравенството в програмите и политиките си, каза Сюзан Райс, която ще оглави бъдещия Съвет за вътрешна политика и за възстановяване на обученията за многообразието, премахнати от предишния президент.
Тези мерки са само въведение към промените и ще бъдат последвани от още укази и прокламации в идните дни, уточниха съветниците.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни.
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
-
САЩпреди 2 дни
„The Talk“ – неудобният разговор за расизма в САЩ
-
САЩпреди 2 дни
Заради щурма на Капитолия: Тръмп пред серия дела
-
Българияпреди 2 дни
След скандал: Парламентът разреши преговори за ваксини и извън ЕС
-
Вашите парипреди 2 дни
Как да пестим, когато купуваме храна
-
КРИМИпреди 2 дни
Наркобосовете изтребват неудобни политици преди идващите избори в Мексико
-
Твоят глас 2021преди 2 дни
Цветанов: Трябва реално електронно управление
-
КРИМИпреди 2 дни
Един убит, а двама са в критично състояние при стрелба в Чикаго
-
Българияпреди 2 дни
Борисов: През следващия мандат ще вдигнем БВП до 100 млрд. евро, а средната заплата ще стигне 2 000 лева (ВИДЕО)
САЩ
Южна Корея и САЩ намалиха мащаба на годишните си учения заради COVID0-19 и дипломацията
Ученията са изцяло защитни и включват предимно настолни упражнения и симулации без обучение на терен
Въоръжените сили на Южна Корея и САЩ намалиха мащаба на годишните си съвместни учения този месец заради коронавируса и за да помогнат на дипломацията относно севернокорейската ядрена програма.
Обединеното командване в Сеул заяви в изявление, че съюзниците са решили да започнат деветдневните учения утре, след като са проучили фактори като епидемиологичната ситуация и дипломатическите усилия за постигане на денуклеаризация и мир на Корейския полуостров.
Ученията са изцяло защитни и включват предимно настолни упражнения и симулации без обучение на терен.

Миналата година двете държави отмениха пролетните си учения след като някои военни се заразиха с коронавируса. През последните години страните отмениха или ограничиха мащабите на редовни учения, за да дадат повече възможности на стигналите до задънена улица водени от САЩ дипломатически усилия да убедят Северна Корея да се денуклеаризира в замяна на икономически и политически стимули. Съвместните учения на Южна Корея и САЩ са повод за напрежение на полуострова. Пхенян ги смята за упражнения за инвазия и отговаря с изпитание на оръжейни системи.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКСАЩ
Протестиращи в щата Айдахо изгориха маски на протест срещу ограниченията (ВИДЕО)
Близо 19 на сто от населението на щата е получило поне една доза от ваксина
Най-малко 100 души се събраха пред сградата на щатския конгрес в Бойзи, столицата на Айдахо, за да изгорят маски за лице в знак на протест срещу мерките, наложени с цел ограничаване на случаите на заразяване.
Някои групи в щата заявяват, че задължителното носене на маски ограничава правата им. Според здравни експерти то забавя разпространението на болестта.
Republican elected officials were at this event including Idaho Lt. Governor Janice K. McGeachin and Idaho state Rep. Dorothy Moon https://t.co/eVlJsYZ5kk
— Sergio Olmos (@MrOlmos) March 7, 2021
Републиканският губернатор Брад Литъл не е издавал разпоредба за задължително носене на маски, но седем области и 11 града в щата въведоха такива правила. В сряда републикански конгресмен внесе в щатския Конгрес законопроект, забраняващ въвеждането на правила за задължително носене на маски.

Щатът Аризона отбеляза 1735 случая на заразяване ден след като в щата бяха отменени ограниченията върху работата на ресторантите, фитнесзалите и други предприятия, като им се позволи да работят с пълен капацитет. В щата не е въвеждано задължително изискване за носене на маски. Общо броят на случаите е 825 119, а жертвите са 16 323. В петък бяха приети в болница 966 души, като броят им падна под 100 за пръв път от 4 месеца.

Сн: Twitter/Сн: Twitter/Sergio Olmos
Близо 19 на сто от населението на щата е получило поне една доза от ваксина. Около половината от тях са получили по две дози.
Организация на големите болници в щата се противопостави на решението на губернатора Дъг Дюси за отмяна на наложените ограничения върху работата на предприятията, като предупреди, че усилията за ограничаване на броя на заразените трябва да продължат, „за да може нашите усилия за ваксинация да изпреварят разпространението на вируса“.
България
Българската авиокомпания GullivAir ще лети директно до САЩ
Полетите ще са от летище София до летище Кенеди в Ню Йорк три пъти седмично
Българската авиокомпания GullivAir получи разрешение за директни полети от България до САЩ. Разрешението е на Департамента по транспорт на САЩ и е валидно за две години.
Компанията GullivAir, която е проектно дружество на BH Air, която преди години също правеше опити да получи разрешение за директни полети, планира да лети от летище София до летище Кенеди в Ню Йорк три пъти седмично, пише в разрешителното. Планира се това да стане от лятото, има обаче вероятност полетите да се отложат за есента.
Фирмата се свързва и с един от основните акционери в Първа инвестиционна банка Цеко Минев. Сега обаче от дружеството BH Air са отделили GullivAir, които ще се занимават само с обслужването на дестинацията София – САЩ и обратно.
Вече са направени и тестови полети. Редовните линии ще се изпълняват от Airbus a330.
Разрешението дава възможност за извършване на полети, както редовни, така и чартърни, на товари, поща и пасажери между всяка точка на САЩ и Европейския съюз.
Компанията може да изпълнява редовни товарни пътувания и чартъри, в рамките на графика на други оператори, при предварително одобрение.
GullivAir подаде заявление за това през есента на 2020 г., като проектът е започнал още от декември предната година. Собственик на авиокомпанията е Янко Иванов.
В момента GullivAir изпълнява директни чартърни полети от България до далечни дестинации като Малдивите и Доминикана. GullivAir разполага с няколко самолета – първият голям Airbus A330-200 (LZ-ONE) в България пристигна миналoтo лято. Освен това през февруари 2021 г. в регистъра на ГВА са вписани още два A330-200 – LZ-AWZ и LZ-AWY. Компанията ползва и три турбовитлови ATR-42-600 (LZ-DAI, LZ-DAH и LZ-DAJ).
През последните няколко години новината за стартирането на директен полет между България и САЩ се превърна в мит. Мнозина вече не вярват, че това някога ще стане. Още през 2017-а година се появиха новини, че линията ще тръгне, но това така и не се случи. Причината тогава беше, че летището в София не участваше в програмата на американските власти FITA – secured flight information, която е задължително условие за полети до Америка. От аеропорта тогава обявиха, че отговарят на всички условия, а от компанията „BH Air“ оставиха твърдението без коментар.
Последният път, в който директни полети от София са кацали в Ню Йорк, е преди цели 22 години на фалиралата вече авиокомпания „Балкан“. След което Федералната агенция по авиацията (FAA) забрани на наши превозвачи да летят до щатски летища. През 2008-а тази забрана е отменена.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
⇩ Коментирайте ⇩