Здраве
Как да изберем идеалния шампоан?

Колкото и добър да е фризьорът ви, ако използвате неправилния шампоан, крайният ефект няма да е така бляскав, както сте си мечтали. Марката, етикетът, косата, скалпът… Какво да гледаме, когато влезем в магазина за козметика да търсим идеалния шампоан. Ето няколко полезни съвети, които ще ви ориентират.
Сулфатите – приятел или враг
Все повече хора предпочитат да купуват шампоани без сулфати, защото са по-нежни към косата и скалпа. Истината обаче е, че шампоанът със сулфати е подходящ за мазна коса, защото измива по-добре натрупания себум.
Ако обаче имате естествено къдрава коса, такава, изтощена от боядисване и третиране или склонна към цъфтежи, избягвайте шампоаните със сулфати и залагайте на по-щадящи формули.
Ако се наложи, сменяйте шампоани, е сред другите съвети, които дава сп. Rozali. Причината е, че косата се променя с годините. Затова наблюдавайте я и бъдете готови да правите промени в движение. Ако наблюдавате, че се омазнява по-бързо, вземете шампоан за мазна коса. Боядисаната коса също третирайте с подходящ шампоан.
Шампоанът е за скалпа
Има специалисти, които смятат, че шампоанът се избира за скалпа, а балсамът/маската – за косата. Тоест, ако имате сух скалп, но пък косата ви е мазна, вземете шампоан за „суха коса“ и балсам за мазна. Сухият скалп трябва да се третира с хидратиращи и подхранващи шампоани, за да се предотврати сърбеж и появата на пърхот. Състоянието на скалпа трябва да се наблюдава дори по-стриктно от това на косата и да се третира правилно.
Трябва да знаете и как да използвате различните шампоани според типа скалп.
При шампоан за мазен скалп избягвайте шампоани за къдрава коса, както и такива с хидратираща и подхранваща формула. Те най-вероятно ще увеличат производството на себум и още повече ще омазнят косата и скалпа.
В такива случаи отделяйте повече време за разпенване на шампоана и втриването му в скалпа. Така по-добре ще отмиете себума и нечистотията. Винаги се уверете, че сте изплакнали перфектно продукта от главата.
Когато слагате балсам за коса
внимавайте да не попада в корените. Нанасяйте от него от средата на косата надолу.
Когато използвате шампоан за сух скалп, избягвайте шампоани за обем и заздравяване на косата. Възможно е да направят скалпа ви още по-сух.
Избирайте шампоани, които хидратират и подхранват.
Подходящи за сух скалп са шампоаните с ментол и масло от чаено дърво
Избягвайте шампоани със сулфати.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни.
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
-
Българияпреди 6 часа
Шерифът от Кюстендил, който охранява инаугурацията на Байдън (ВИДЕО, СНИМКИ)
-
Любопитнопреди 22 часа
Социалните мрежи: Мелания показа с истинска усмивка – „Договорът ми да се преструвам приключи“
-
Българияпреди 22 часа
След Мария Бакалова: Още една българка изгрява в киното с топ звезди от Холивуд
-
Хай-текпреди 2 дни
Масов срив: Gmail, Slack, Amazon, Google и Verizon спряха, предизвиквайки паника сред потребителите
-
КРИМИпреди 3 дни
Тийнейджър издаде баща си на ФБР за щурма в Капитолия. Той: Ще те застрелям
-
Коронавирусътпреди 9 часа
Човек на Рита Ора предложил на ресторантьор 5 000 лири за нейно парти в нарушение на локдауна
-
САЩпреди 18 часа
Демократите внесоха законопроект за превръщане на столицата Вашингтон в отделен щат
-
САЩпреди 3 дни
Върховният съд прекрати делата за корупция срещу Тръмп
Здраве
Децата, които използват дълго време електронни устройства, имат проблеми с вниманието
Британски експерти използваха техника за проследяване на погледа и установиха, че малките деца, които прекарват дълго време със смартфони и таблети в ръце, по-бързо отместват поглед към други обекти, когато им се появят в полезрението
Малките деца, които използват дълго време електронни устройства с тъчскрийн, задържат вниманието си за по-кратко и се разсейват по-лесно, установи изследване, цитирано от електронното издание на „Дейли мейл“.
Британски експерти използваха техника за проследяване на погледа и установиха, че малките деца, които прекарват дълго време със смартфони и таблети в ръце, по-бързо отместват поглед към други обекти, когато им се появят в полезрението. Освен това те по-трудно успяват да не се разсейват в сравнение с връстниците си, които не използват такива устройства, установил експериментът.
Неотдавна изследване установи, че 63 на сто от децата на възраст между три и четири години са използвали таблет в дома си през 2019 г. През 2013 г. този показател е бил 28 на сто.
„Използването на смартфони и таблети от бебета и малки деца се увеличи бързо през последните години“, каза авторът на проучването проф. Тим Смит от Центъра за мозъка и когнитивното развитие Бъркбек в университета на Лондон. Резултатите от изследването са публикувани в сп.“Сайънтифик рипортс“.
„Първите няколко години са ключови, за да се научи детето да контролира вниманието си и да пренебрегва разсейващи фактори, а тези ранни умения са важни за по-късните академични постижения“, отбелязва той.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКЗдраве
Как да възстановим обонянието си след COVID-19?
Учени вече имат решение на проблема, от който страдат милиони хора по света
Причините, поради които пациенти с коронавирус губят вкуса и обонянието си, все още не са напълно изяснени.
Руският неврофизиолог Александър Будик, цитиран от радио Спутник, посочва начин за по-бързото възстановяване на загубената обонятелна способност.
Специалистът обяснява, че намаляването на възприятията за вкус и мирис се случва поради увреждане на чувствителни клетки.

В допълнение това може да се дължи на факта, че поради заболяването невронната връзка, която отговаря за потока от сигнали към мозъка, е нарушена.
Будик допълва, че е възможно човек да възвърне обонянието си с помощта на специална „тренировка“. Лекарят препоръчва няколко пъти дневно да се вдишват силни аромати – на чесън, карамфил или кардамон.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКЗдраве
Назален спрей обещаващо убива до 99,9% от коронавируса
„Наричаме го„ дезинфектант за ръце за носа “, защото идеята е, че всеки ще го носи в джоба си, казват производителите
Израелски създател на спрей за нос, за който се твърди, че убива 99,9% от коронавируса, причиняващ COVID-19, каза пред еврейските новини, че вярва, че спреят ще промени играта в борбата срещу заразата.
Д-р Гили Регев, съосновател на SaNOtize Research and Development Corp., базирана във Ванкувър, Канада, обясни по телефона, че „Ако го използвате ежедневно, наистина вярвам, че няма да бъдете засегнати от COVID-19. В клиничните проучвания показахме, че хората, които са го използвали, не са се заразили. “
Първите клинични изпитвания в Обединеното кралство за назалния спрей SaNOtize (NONS) започват тази седмица.
Лечението доказа 99,9% ефективност при убиването на коронавируса при независими лабораторни тестове в Института за антивирусни изследвания на държавния университет в Юта.
NONS е предназначен да убие вируса в горните дихателни пътища, предотвратявайки го от инкубация и разпространение в белите дробове. Допълнителни проучвания при гризачи с инфекция с COVID-19 показват над 95% намаление през първия ден след инфекцията.
В момента текат клинични изпитвания във фаза II в цяла Канада, одобрени от Health Canada, както и в други страни.
„Показахме при животни, че можем да намалим вируса в носа, така че мисля, че разполагаме с цялата наука и данни, които да подкрепят това при хората“, казва Регев.
Въпреки че това е първото проучване, което те са направили за ранно лечение, тя е уверена, че то ще докаже своята ефективност върху хората.
Разтворът инактивира повече от 99,9% от SARs-CoV-2 в рамките на две минути.
Лечението SaNOtize се основава на азотен оксид, естествена наномолекула, произведена от човешкото тяло с доказани антимикробни свойства, за които е доказано, че имат директен ефект върху SARS-CoV-2, вирусът, причиняващ COVID-19.
Лечението може да се извърши чрез назален спрей, гаргара за гърлото или промиване на носа. NONS, които Regev описва като „супер прост назален спрей“, е уникален с това, че не само създава превантивна бариера, но и убива вируса.
„Наричаме го„ дезинфектант за ръце за носа “, защото идеята е, че всеки ще го носи в джоба си, както носи дезинфектант за ръце днес и така предотвратява заразяването на хората, за да можем да излезем от това!“ обяснява тя.
Друга причина Регев да е толкова „уверена в неговата ефикасност“ е, че преди COVID той се е използвал за лечение на други заболявания като акне, атлетично стъпало и дори грип.
„Винаги съм използвала спрея преди и след качването в самолета, за да предотвратя грип.“ добавя тя.
Тя се надява, че след изпитанието спреят ще може да се закупи от аптеката от всеки, „тъй като няма риск“.
„Ще бъде доста евтино“, добавя Регев, „защото нашата цел е всеки да може да го използва и така в крайна сметка да го отведем до някои от страните от третия свят и да можем да помогнем срещу разпространението на болестта там.“
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
⇩ Коментирайте ⇩