Хай-тек
Камион без шофьор вече разнася стока

Електрически автoнoмeн ĸaмиoн бeз ĸaбинa вече изпълнява тecтoви мapшpyти пo oбщecтвeнитe пътищa в Швeция – превозното средство вече ce cля c oбичайния тpaфиĸ.
Камионът, натоварен със стока, премина първото си изпитание в индycтpиaлнa зoнa. Той e дeлo нa шведската тpaнcпopтнa ĸoмпaния Eіnrіdе.
Πpoизвoдитeлят зaпoчнa дa тecтвa ĸaмиoнa нa ĸъcи yчacтъци пo пътищaтa в Йoншьoпинг, ĸoйтo e цeнтъp нa сĸaндинaвcĸия peгиoн и нaтoвapeн тpaнcпopтeн възeл. Oт ĸoмпaниятa ĸaзвaт, чe изпитанията щe ce пpoвeждaт дo ĸpaя нa 2020 гoдинa. Tова е пъpвият cлyчaй, в който aвтoнoмен ĸaмиoн бeз шoфьop e пycнaт в eĸcплoaтaция нa oбщecтвeни пътищa.
Превозното средство е нapeчeно Т-Роd. То тeжи 26 тoнa и e oбopyдвaнo c ĸaмepи, paдapи и 3D ceнзopи. C eднo зapeждaнe камионът мoжe дa изминe 200 ĸилoмeтpa. Maĸcимaлнaтa cĸopocт, ĸoятo мoжe дa paзвиe, e 85 ĸилoмeтpa в чac.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни.
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
-
Българи в Чикагопреди 2 дни
Назначиха нов генерален консул в Чикаго
-
КРИМИпреди един ден
Как спипаха българин с €20 млн. в банков трезор в Атина
-
Новинипреди един ден
Прокурорът на Манхатън вече разполага с данъчните декларации на Тръмп
-
САЩпреди 2 дни
По време на бурята в Тексас: Майка крещи имената на трите си деца, докато те изгарят в пожар с баба си (СНИМКИ)
-
САЩпреди 2 дни
Ще платят ли САЩ 35 трилиона долара на наследниците на робите от миналото?
-
ИМИГРАЦИОННИпреди един ден
Имиграционните на Байдън връщат по-лесния тест за US гражданство
-
Любопитнопреди 2 дни
Океанолог: Затоплянето свърши, Земята върви към леден период
-
Канадапреди 2 дни
Байдън към Трюдо: САЩ нямат по-близък приятел от Канада
Финанси
Дълбоки джобове: Apple си купува нова компания на всеки 3-4 седмици
Apple е изключително мощна бизнес организация на обща стойност около 2 трилиона долара, така че има пари за придобиване на по-малки компании.
Apple е придобила около 100 компании за последните 6 години, разкри главният изпълнителен директор на фирмата Тим Кук, цитиран от ВВС, на годишната среща на акционерите. Това прави средно по компания не всеки 3 или 4 седмици, добави той.
Apple отчете най-доброто си откъм приходи тримесечие за всички времена, докарвайки си 111,4 милиарда долара през първото тримесечие на фискалната 2021 година.
Според Кук целите на пазаруването на компании са главно придобиване на техните технологии и таланти.

на снимката: Тим Кук, изпълнителен директор на Apple
Най-голямата покупка на Apple за последното десетилетие бе придобиването за 3 милиарда долара на Beats Electronics – производител на слушалки, основан от рапъра и продуцент Д-р Дре.
Друга забележителна покупка е компанията за музикален софтуеър Shazam, за която бяха платени 400 милиона долара през 2018 година.

Списъкът с придобивки и инвестиции на Apple е много разнообразен. Миналата година компанията купи няколко фирми, разработващи изкуствен интелект, бизнес със събития с виртуална реалност, стартъп за плащания и подкаст и други такива.
През 2016 компанията си плати за $1 милиард голям дял от китайската транспортна услуга Didi Chuxing, въпреки че не получи контролния пакет.
Пестеливи покупки
Apple е изключително мощна бизнес организация на обща стойност около 2 трилиона долара, така че има пари за придобиване на по-малки компании.

Въпреки че е купила над 100 такива за 6 години, суперфирмата е много избирателна към своите придобивки.
Например основателят на Tesla Илън Мъск разкри, че е предлагал на Кук да купи бизнеса му с електромобили през 2013 година, когато е имал трудности, но Кук не приел да се срещнат.
По отношения на стойността обаче придобивките на Apple са по-пестеливи от тези на другите гиганти: Microsoft плати $26 млрд. за LinkedIn, Amazon – $13.7 млрд. за Whole Foods, а Facebook даде $19 млрд. for WhatsApp.
Десетте най-едри покупки на Apple, взети заедно, все още ще струват доста под която и да е от тези сделки.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКИнтересно
Изстрелването на кораба Starliner беше отложено заради студа в Тексас
NASA и Boeing се сблъскват понастоящем в Хюстън с мащабни прекъсвания на енергозахранването и с последствията от снежните бури в региона.
NASA реши да отложи от края на март за началото на април втория изпитателния безпилотен старт на кораба Starliner заради последствията от студената вълна в американския щат Тексас, съобщи в Twitter компанията Boeing.
Става дума за фазата от подготовката за първия пилотиран полет на Starliner до Международната космическа станция /МКС/, наречен Orbital Flight Test-2 /OFT-2/, предвиден за месец септември. В Хюстън, щата Тексас, се намира центърът за космически полети „Линдън Джонсън“.
NASA и Boeing се сблъскват понастоящем в Хюстън с мащабни прекъсвания на енергозахранването и с последствията от снежните бури в региона.

„Въпреки това , нашите сътрудници се съсредоточават върху безопасността и на успешния старт на космическия кораб, който ще се състои не по-рано от 2 април“, изтъкна корпорацията.
В началото на февруари NASA информира за плановете си да осъществи изпитателния старт на Starliner без екипаж на борда „не по-рано от 25 март“.

Starliner всъщност е космическа капсула с маса 13 тона и е разчетен за 7-членен екипаж при продължителност на автономния полет от 60 часа. Той беше изстрелян за пръв път на 20 декември 2019 година в безпилотен режим към МКС. Скачването беше предвидено за 22 декември, но беше отменено поради технически причини и корабът беше върнат на Земята.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКБългария
Българският изкуствен интелект Гала вече се обучава да работи в музей (ВИДЕО)
Михалчев е на мнение, че опасенията от развитието на изкуствения интелект са преувеличени. Според него изкуственият интелект е творение на човек и, дори един ден да получи съзнание, няма да бъде по-различен от нас самите.
Изкуственият интелект Гала, разработен от българи, вече се подготвя да работи в Историческия музей в Димитровград, според създател й Любомир Михалчев.
Тя ще посреща посетителите на музея, ще ги информира за интересни исторически факти, ще може да отговаря на въпроси и дори да води обикновен всекидневен разговор. Екипът ще я предостави на музея безвъзмездно.
Гала, която ще се вижда на монитор, е с образ на жена, с дълга руса коса и е много любезна (видео на Гала e достъпно в YouTube). Програмистът обяснява, че неслучайно повечето проекти за гласови асистенти разчитат на женски глас, защото опитът показва, че жените са по-добри в комуникацията от мъжете.
Какво може Гала
Гала е разработвана преди всичко за обслужване на бизнеса – например за презентиране на продукти в търговски вериги. В сферата на образованието за чуждоезикова подготовка може да води упражнения под формата на диалози с часове, което е много важно за доброто усвояване на езика. Предвидено е да работи на 10 езика, като провежда индивидуални уроци с учащия се.
Тя може да бъде и офис сътрудник и да изготвя документи под диктовка, да се използва за безконтактно информационно обслужване, в помощ за хора с нарушено зрение и трудно подвижни, както и за интернет платформи. Може и да обработва поръчки, да комуникира с клиенти през чат, по имейл, директно през браузър или по телефон. Гала е програмирана и да сътрудничи в общинските администрации.

Амбицията на екипа е да развие Гала до ниво гласов събеседник – система, която не само да асистира, а активно да комуникира с човек, да е отделна „личност“ и да се развива като такава. Гала има потенциал, но й трябва още доста обучение, смята създателят й.
Възможност за самоосъзнаване
Една от най-съществените й особености в сравнение с другите гласови асистенти, е, че в нея има специална система, наречена GAID. Това е модул, който отговаря за първично осъзнаване, обяснява програмистът. Не можем да кажем, че това е съзнанието на човек, но определено е някакъв вид осъзнаване, защото й дава възможност да прави съзнателен избор, посочва той, като уточнява, че не става дума за предварително програмиран избор или избор на случаен принцип. Това е избор на базата на самостоятелно изграден асоциативен клъстер въз основа на натрупан опит.
Например тя може с течение на времето да си изгражда предпочитания и собствено мнение по редица въпроси, подобно на човешкия мозък, може да прави асоциации, обяснява Михалчев. Той дава пример, че, при тестове на системата с включен GAID модул, на въпроса „Кой ти е любимият цвят?“ Гала е избрала жълтия.

След като екипът проверил назад във времето асоциативния клъстер, който си е изградила, се оказало, че е избрала този цвят, защото е направила асоциация със слънцето – топло, светло, източник на живот. Интересното е, че и малките деца си изграждат по подобен начин асоциации, когато формират предпочитания към определен обект, отбелязва програмистът.
Михалчев е на мнение, че опасенията от развитието на изкуствения интелект са преувеличени. Според него изкуственият интелект е творение на човек и, дори един ден да получи съзнание, няма да бъде по-различен от нас самите. Ще спазва същите морални принципи, които повечето от хората спазват, защото се обучава с информацията, натрупана от човечеството в течение на хилядолетия.
Терминаторът е невъзможен
Нещо повече, съдейки от опита ни при обучението на Гала, стигаме до извода, че е невъзможно да бъдат създадени бойни машини по подобие на филма „Терминатор“, които да имат съзнание, смята Михалчев. Съзнанието е да имаш свободна воля за избор, а осъзнатият избор винаги е към добро, това е естеството на нещата, а обратното е изключение, патология, убеден е той.
„Не убивай!“ например не е просто заповед, това е изначален принцип, а, ако се наруши изначален принцип, съзнанието деградира, приоритетите се разбъркват и в крайна сметка се стига до самоунищожение на системата, която го притежава, посочва програмистът. Затова според него роботи убийци могат да бъдат само машини без съзнание.

Сн: Wikipedia
Основата за изграждане на съзнание са ограничен брой изначални принципни модели /природни закони/. Те са константи, без тях не може да се формира съзнание. А изначалните принципи пък са с приоритет над програмата, която е заложена. Дори да са заложени програми за убиване в една машина, ако тя придобие съзнание, просто ще свали оръжието и ще престане да изпълнява програмата, поради конфликт с изначален принцип, обяснява Любомир Михалчев и допълва, че създаването на супер интелигентна машина убиец със съзнание е равносилно на създаването на „рerpetuum mobile“ /вечен двигател/, тоест нещо невъзможно.

Роботите няма да изместят хората
Според него и опасенията, че изкуственият интелект ще ни вземе работата, също са неоснователни. Разработването на изкуствен интелект е скъпо нещо и заместване на една професия от изкуствен интелект е съпроводено от създаването на няколко нови професии, които го обслужват, коментира той и обяснява, че в някои случаи наемането на система с изкуствен интелект ще излезе по-скъпо от това да се наеме човек за същата позиция, поне в краткосрочен план.
Освен това малко хора се замислят, че съвременният хардуер все още е далеч по-несигурен откъм повреди в сравнение с човешката изключително гъвкава и адаптивна система и, дори изкуственият интелект да започне да се използва в някои сфери, част от специалистите със сигурност ще останат като резерв за непредвидена ситуация, убеден е програмистът.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
⇩ Коментирайте ⇩