Здраве
Кои храни да избягваме преди 10 сутринта?
Те са особено вредни след обилното хапване на коледната трапеза

Всяка година около Коледа и Нова година става много актуална темата как да се освободим от натрупаните бързо килограми заради празничните трапези. И тази година не е изключение, защото много от нас навярно са се отдали на прекомерно хапване през последните дни и дори месец. Но тук не става дума за строги диети и лишения веднага след обилното хранене, а най-вече за тези храни, които е добре да избягваме сутрин преди 10 ч., за да се чувстваме добре и неусетно да възвърнем добрата си форма.
Когато се говори за закуската, специалистите по хранене все още имат противоречиви теории. Едни настояват, че тя е най-важното хранене за деня, други са на мнение, че до 10 и дори до 12 ч. на обяд не е добре да консумираме каквото и да е, защото през този период организмът ни се изчиства и има нужда да почива от всякаква храна.
На която и теория да сте привърженици, няма да сгрешите, ако не хапвате тези 6 неща преди 10 сутринта.
Тост с краве масло

Сн: pixabay
Много хора считат, че на закуска не бива да се ядат никакви мазнини. А въпросът е по-скоро да се намерят най-подходящите мазнини за това време на деня. В този ред на мисли е по-добре да хапнете филия с фъстъчено масло за закуска, отколкото филия с краве масло. Фъстъченото масло ще ви засити за по-дълго време, тъй като стимулира производството на хормона за регулиране на глада.
Зърнена закуска с прясно мляко
Тази закуска е класика, но не в добрия смисъл. Повечето зърнени храни са с високо съдържание на захар, която после води до натрупването на подкожни мазнини. За по-добри резултати заменете зърнената закуска с овесена каша.
Палачинки и гофрети

Сн: pixabay
Много за вкусни – няма спор за това. Но те са източник на лоши въглехидрати, които ще ви накарат да се чувствате още по-гладни през останалата част от деня. Заменете ги с пълнозърнест хляб.
Нискомаслено кисело мляко
Много пъти става дума за нискомасленото кисело мляко и колко е добре да се консумира за закуска. Всъщност никак не е добре, защото то съдържа подобрители на вкуса и по-малко протеини. Ако ще закусвате с кисело мляко, нека то не е нискомаслено.
Натурален сок

Сн: pixabay
Сокът, който наричаме натурален, а купуваме в кутия от магазина, не е най-добрият избор за закуска. Той също съдържа много добавена захар и подобрители на вкуса. Ако искаме плодова закуска, по-добре е да заложим на пресни портокали, мандарини, други плодове, които ще подготвят храносмилателната ни система за другите хранения през деня.
Някои видове плодове
Хубаво казахме, че е добре да консумираме пресни плодове на закуска, но не и такива, които са ферментиращи и богати на олигозахариди, като ябълки, круши, праскови. И не че те трябва да бъдат избягвани по принцип, просто е хубаво да се хапват по-късно през деня, когато храносмилателната ни система вече е станала по-активна.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни.
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
-
САЩпреди 2 дни
„The Talk“ – неудобният разговор за расизма в САЩ
-
САЩпреди 2 дни
Заради щурма на Капитолия: Тръмп пред серия дела
-
Българияпреди 2 дни
След скандал: Парламентът разреши преговори за ваксини и извън ЕС
-
Вашите парипреди 2 дни
Как да пестим, когато купуваме храна
-
КРИМИпреди 2 дни
Наркобосовете изтребват неудобни политици преди идващите избори в Мексико
-
Твоят глас 2021преди 2 дни
Цветанов: Трябва реално електронно управление
-
КРИМИпреди 2 дни
Един убит, а двама са в критично състояние при стрелба в Чикаго
-
Българияпреди 2 дни
Борисов: През следващия мандат ще вдигнем БВП до 100 млрд. евро, а средната заплата ще стигне 2 000 лева (ВИДЕО)
Здраве
Изследване: Хората затъпяват след прекаран COVID-19
Регистрира се влошаване на IQ с 8,5 точки, отговарящо на предсрочно състаряване с десет години
Има съмнения, че при хора, прекарали COVID-19, се наблюдава влошаване на когнитивните способности, пише DW. Според изследване, дефицитите отговарят на предсрочно състаряване с десет години.
Напоследък все повече се говори за дълготрайните последици от COVID-19, които с времето се открояват все по-ясно. Неотдавна бе съобщено и това: хора, прекарали инфекция с коронавируса, са показали по-лоши резултати на тест за интелигентност в сравнение с участниците, които не са боледували от COVID-19. За това информира германският „Лекарски вестник“. Изданието се позовава на изследване, което регистрира влошаване на IQ с 8,5 точки, отговарящо на предсрочно състаряване с десет години. Редица експерти обаче изразиха съмнения в доказателствената стойност на това изследване.
Заключенията
Въпросният тест, проведен в интернет от „BBC2 Horizon“, е съдържал кратки въпроси за установяване на когнитивните способности, като в случая не става дума за класически тест за интелигентност.

След като са отговорили на въпросите, участниците са били помолени да попълнят въпросник за своето социално, икономическо и професионално положение в обществото, както и за начина си на живот. А след първата вълна на пандемията участниците са отговаряли и на въпрос дали са прекарали COVID-19.
След анализа на близо 85 000 теста се оказало, че хора, които са прекарали COVID-19, са показали по-лоши резултати, като дефицитите нараствали в съответствие с тежестта на дихателните затруднения, които пациентите са имали. Най-големи те били у хората, постъпили в болница – и особено сред онези, които са били на командно дишане, като дефицитите се отнасяли предимно до семантичните способности. Макар и в по-малка степен, констатирана била и намалена способност за визуална концентрация.
Критиките
Експерти обаче разкритикуваха изследването и обърнаха внимание на някои негови слабости. Така например не става ясно дали дефицитите наистина се дължат на прекарана инфекция с коронавируса. Изследването не съдържа и данни колко време е изминало след заразата и дали нарушенията са с траен характер. А това, че след механично обдишване пациентите често се нуждаят от доста време, докато възстановят напълно менталните си способности, е отдавна известно и важи и за други болести. Освен това изследването не дава възможност да се сравнят когнитивните способности преди и след заразата.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКЗдраве
Здравното министерство изброи кои са най-големите митове за ваксината срещу COVID-19
От МЗ посочват, че дори и преболедувалите COVID-19 е препоръчително да се ваксинират
Министерството на здравеопазването сподели кои са най-разпространените митове за ваксината срещу COVID-19 във Facebook страницата си.
Кои са най-разпространените митове за ваксината срещу COVID-19?
Вижте тук ⤵️#ВаксинатаЕНадежда
#НадеждатаЕВъвВашитеРъцеPosted by Министерство на здравеопазването on Saturday, March 6, 2021
В информационния пост се обяснява, че ваксините не са опасни, тъй като са преминали успешно и трите фази на клинични изпитания и са сигурни и ефективни. От министерството уточняват още, че не е възможно чрез ваксинирането човек да се зарази с коронавирусната инфекция. Посочва се още, че дори и преболедувалите COVID-19 е препоръчително да се ваксинират.

Доц. Кунчев пък в ефира на БНТ спомена, че до два месеца се очаква в имунизационните пунктове на България да има всякакви ваксини, както и количества, и избор на ваксините.
„Дай, Боже, да се спазват уговорките, но за месец март 480 000 дози ще пристигнат в България, през април към тях ще се добави новата ваксина на „Джонсън“. Ако голямата армия на общопрактикуващия лекар се включи адекватно, ние ще им осигурим ваксини, и всеки лекар, по 10 ваксини да прави на ден, това са 40 000 дози на ден. Ние можем да правим и до 100 000 дози на ден, стига да ги има“, допълни главният държавен здравен инспектор.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКЗдраве
Суперкомпютър показа: Носенето на две маски е безсмислено
Изследователите са използвали суперкомпютъра Fugaku, за да моделират потока от вирусни частици от хора, носещи различни видове и комбинации от маски
Симулации със суперкомпютър в Япония са показали, че носенето на две маски дава ограничена полза при блокирането на разпространението на коронавируса в сравнение с една правилно сложена маска, предаде „Ройтерс“.
Констатациите отчасти противоречат на неотдавнашните препоръки на Американските центрове за контрол и превенция на заболяванията (CDC), че две маски са по-добри от една при намаляване на излагането на човек на коронавируса.
Изследователите са използвали суперкомпютъра Fugaku, за да моделират потока от вирусни частици от хора, носещи различни видове и комбинации от маски според проучване, публикувано от изследователския гигант Riken и университета Кобе.

Използването на единична хирургическа маска, изработена от нетъкан материал, има 85% ефективност при блокиране на частици, когато се носи плътно около носа и лицето. Добавянето на полиуретанова маска отгоре e повишило ефективността до само 89 процента.
Носенето на две нетъкани маски не е полезно, тъй като въздушното съпротивление се натрупва и причинява изтичане около краищата.
„Изпълнението на двойното маскиране просто не добавя полза“, пишат изследователите, чийто ръководител е Макото Цубокура.
Като цяло професионалните маски N95 са най-добри в защитата срещу зараза, следвани от нетъкани маски, маски от плат и накрая полиуретанови видове, показва проучването.
По-рано изследователският екип на Riken използва суперкомпютъра Fugaku, за да моделира как влажността може да повлияе на вирусна зараза и рисковете от инфекция във влакове, работни пространства и други среди.
С протичането на пандемията от COVID-19 нарастна научният консенсус, че вирусът се разпространява във въздуха и маските са ефективни за контролиране на заразата.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
⇩ Коментирайте ⇩