„Pfizer“ намалиха пратката заради производствени проблеми.
България
Корнелия Нинова е в болница с COVID-19
Състоянието й все още не е ясно, тя е настанена във ВМА

Лидерът на БСП – Корнелия Нинова, бе приета днес във ВМА София след положителен тест за COVID-19.
Повече информация за здравословното й състояние ще бъде предоставена допълнително.
В петък е излязъл резултатът от PCR теста й и той се е оказал положителен. Нинова усетила някои симптоми и затова побързала да си направи теста.
„Лидерът на БСП Корнелия Нинова бе приета днес във ВМА София след положителен тест за COVID-19. съобщиха току-що от пресцентъра на БСП.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни.
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
-
СВЯТпреди 3 дни
Белгия предупреди, че може да затвори границите си заради пандемията
-
ИМИГРАЦИОННИпреди 19 часа
Демократите са готови за имиграционна реформа още в първите дни на Байдън
-
САЩпреди един ден
Да предадеш роднина на ФБР. Какво се случва след нападението над Капитолия?
-
Българияпреди 3 дни
Президентът на Северна Македония осъди изгарянето на българското знаме във Вевчани
-
ИМИГРАЦИОННИпреди 19 часа
В първия ден – Байдън предлага зелени карти за имигрантите без статут
-
Коронавирусътпреди 16 часа
200 000 заразени в САЩ за ден, починалите вече са близо 400 000
-
Българияпреди 3 дни
12 декара боклуци плават в Искъра край Своге: няма пари за почистването им (СНИМКИ)
-
СВЯТпреди 12 часа
В Италия: Евакуираха 4500 души заради бомба от Втората световна война
„За“ и „против“ ваксината на Pfizer/BioNTech срещу коронавирус – по темата различни мнения споделиха здравният министър Костадин Ангелов и проф. Андрей Чорбанов от БАН.
„Бързата процедура за ваксината поставя повече въпросителни, отколкото ясни резултати“, категорично заяви пред Нова телевизия проф. Чорбанов. Той не мисли, че ваксината на Pfizer/BioNTech, с която вече се имунизираха първите български граждани, сред които и здравният министър, е вредна и опасна, но твърди, „че не е преминала през всички етапи на изпитание и има група странични реакции, които се забелязват на късен етап, след година и половина“.
Професорът по имунология е категоричен – мерките срещу пандемията от коронавируса удължават пандемията, а не ограничават вируса.

„Повечето смятат, че това е изключително опасна инфекция, заради която трябва да се затворят държавите, милиони се довериха на ваксината“, анализира той, но скептично.
От своя страна пък здравният министър Костадин Ангелов коментира, че много трудно може да се убедят хората с думи, когато се говори, че ваксините са безопасни и ефективни. „Затова винаги истината е силното оръжие и аз трябваше да покажа на българските граждани, че на война се губят човешки животи – и от двата фронта – на пациенти и лекари“, допълва Ангелов.
От своя страна д-р Александър Симидчиев от Медицинския щаб на правителството добави, че се е имунизирал освен да покаже, че „надеждата е в разума“ и да попълни и изследва научно страничните ефекти.
„Дори ваксината да беше с 50% ефикасност, пак щях да си я сложа“, добавя той.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКБългария
България получи новата пратка с Pfizer/BioNTech, но наполовина по-малка от очакваното
„Ще получим компенсация с по-големите от договорените доставки“, обеща доц. Кунчев
Малко след 7:00 ч. на Летище София пристигнаха 18 720 дози ваксина на „Pfizer“ и „BioNTech“. Те ще бъдат разпределени от РЗИ в страната и с тях ще бъдат имунизирани лицата от първата фаза на плана – медицинските лица и хората от първа линия.
Тази седмица се очаква да започне и втората фаза – имунизиране на учителите и на служителите на домовете за възрастни хора.
„От тази седмица можем да започнем със втората фаза на ваксинирането. Ще получим компенсация с по-големи от договорените доставки“, това коментира доц. Ангел Кунчев на извънредния брифинг по повод доставянето на нова доза от ваксините против коронавирус.
Масови ваксинации се очакват „когато ваксината мине общопрактикуващите лекари и се съставят списъци“. При тези темпове и одобряване на нови ваксини масовата ваксинация се очаква през март-април според здравния експерт.
За момента България очаква следващата седмица около 4000 бройки от ваксината Moderna, а след това нова пратка от Pfizer през февруари. Държавата съобщава за 19 нежелани реакции при поставянето на ваксината.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКБългария
На Атанасовден зимата си съблича кожуха и си отива (СНИМКИ)
Със светията българинът свързва края на зимата и настъпването на пролетта
На 18 януари Православната църква почита паметта на Атанасий Велики. Той е роден през 295 година след Христа в египетската столица Александрия. На 23 години участва във Вселенския събор в Никея, а по-късно става александрийски архиепископ.
Прозвището „велик“ Атанасий получава заради борбата си срещу учението на свещеника Арий, отричащ същността на Бог Отец и Бог Син. Затова александрийският епископ е наречен „баща на православието“.
Свети Атанасий Велики е египетски богослов и духовник, патриарх на Александрия от 328 до 373 година. Той е първият, който разпространява в Европа монашеството, възникнало в Египет.

Църквата „Св. Анастасий“ край Чирпан
Църквата чества светеца два пъти през годината – на 2 май – деня на неговата смърт, и датата на последното му завръщане като православен епископ на Александрия – 18 януари.
Тогава народът ни празнува Зимен свети Атанас или Среди зима. Счита се, че от тази дата денят започва да пораства „с по едно просено зърно”.

На Атанасовден се раздава на съседите питка с мед за здраве и благоденствие
Известно е и вярването, че на своя празник свети Атанас отива в планината на бял кон. Сваля зимния кожух, облича копринена риза и се провиква: „Иди си, зимо, да дойде лято!”.
В българските народни вярвания светецът е представен като голям мъж с калпак, яхнал своя кон – обикалящ селата, за да ги пази от болести и демони. Денят е наричан също и “Втора Коледа” – защото който не е заколил прасе на Коледа, може да го заколи сега.
Стопаните гадаели по времето на Атанасовден дали ще е плодородна годината. “Дебел сняг – дебел комат” – имало ли много сняг, голям берекет се очаквал.
В някои райони на страната хората отиват рано в утрото на Атанасовден на високо в планината, за да посрещнат изгрева на слънцето и да си откъснат кокичета и кукуряк.

В църквата „Св. Атанасий“ край Чирпан се случват много чудеса
На Атанасовден жените не бива да шият и плетат, защото се смята, че ако се убодат, няма да зарасне лесно. Не се вари боб и леща, за да не се разболеят децата.
Според българската народна традиция в Тракийската област на Атанасовден се коли черна кокошка. Приготвя се с ориз и се раздава на роднини и съседи против лоши болести. Перата на птицата задължително се запазват, защото се вярва, че притежават лечебна сила.
На някои места в България на този ден се палят огньове, които всички прескачат за здраве.
В някои селища моми и ергени излизат на поляните, връзват люлки, пеят, играят хора. Това е един от големите празници, на които се правят общоселски курбани – за здраве и благоденствие.

При археологически проучвания на нос Св. Атанас край град Бяла, Варненско, е открита късноантична (ранновизантийска) крепост, която е била част от голямата военноотбранителна система, изградена при византийските императори Анастасий I и Юстиниан I. Обхващала е площ от около 38-40 декара.
Името Атанас идва от гръцки език и означава „безсмъртен“. Имен ден празнуват Атанас, Атанаскa, Tанас, Hасo, Hася.
Манастирът „Св. Атанасий Велики” край село Златна ливада, Чирпанско, е първият манастир по българските земи и най-старият в Европа. Легендата разказва, че свети Атанасий пътувал от Верея за Сердикийския събор и спрял за нощувка и смяна на конете в римска крепост край днешен Чирпан.
Смята се, че в църквата „Св. Анастасий“ край Чирпан подслон са намирали Паисий Хилендарски, Васил Левски, различни хайдушки войводи и други борци за национална свобода.
Ценна реликва, пазена тук, е и препис на Реймското евангелие. Смята се, че то има старобългарски произход – 32 страници са написани на кирилица, а останалите 62 на глаголица. Оригиналът се пази в Реймс – над него векове са се заклевали при коронацията си френските крале.

Аязмото в църквата „Св. Атанасий“ в Златна ливада
За аязмото в двора на църквата има предание. На негово място някога имало скала и св. Атанасий заръчал да се събере дружина, която да я премести на отсрещния хълм. Сторили това, а на мястото, дето била скалата, бликнал извор.
Водата се слави като лековита и стотици болни идват тук заради нея. Сакати са прохождали, слепи са проглеждали, мнозина са се отървавали от болежките си. От време оно се говори, че водата лекува кожни заболявания, подобрява зрението, действа очистително на вътрешните органи. Лекува дори и тумори, казват миряните от този край.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
⇩ Коментирайте ⇩