Коронавирусът
Мексиканският президент Лопес Обрадор е заразен с COVID-19
Президентът, който се върна в Мексико Сити след тридневна визита в северната и централната част на страната, съобщи, че ще продължи да работи

Мексиканският президент Андрес Мануел Лопес Обрадор, на 67 години, обяви снощи, че е дал положителен резултат на тест за коронавирус, съобщи Франс прес.
„Със съжаление ви информирам, че съм се заразил с COVID-19. Симптомите са леки, но вече получавам лечение. Както винаги, оставам оптимист“, написа Лопес Обрадор в Twitter.
Lamento informarles que estoy contagiado de COVID-19. Los síntomas son leves pero ya estoy en tratamiento médico. Como siempre, soy optimista. Saldremos adelante todos. Me representará la Dra. Olga Sánchez Cordero en las mañaneras para informar como lo hacemos todos los días.
— Andrés Manuel (@lopezobrador_) January 25, 2021
Президентът, който се върна в Мексико Сити след тридневна визита в северната и централната част на страната, съобщи, че ще продължи да работи и ще осъществи планирания телефонен разговор с руския президент Владимир Путин.
Но той ще отстъпи от редовния си обществен график, който доминира в политическия живот на страната, откакто за първи път встъпи в длъжност през декември 2018 г.

Критиците непрекъснато се противопоставят на управлението му на здравната криза, но въпреки нарастващите жертви от близо 150 000 починали, популярността му се повиши по време на пандемията, сочи ежедневно проучване на социологическата агенция Consulta Mitofsky.
Президентът поддържа натоварен дневен ред, като всяка сутрин събира в 6 часа сутринта кабинета си за сигурност, след което провежда ежедневни пресконференции от по два часа или повече в 7 часа сутринта.
През уикендите той често обикаля страната.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни.
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
-
САЩпреди 2 дни
Влизат в сила новите глоби по пощата за превишена скорост в Чикаго
-
Канадапреди 2 часа
Глобиха собственик на бизнес от Онтарио с $3755 за „несъществено“ преминаване на границата
-
10 години BG VOICEпреди 2 дни
Ясен Дараков: Демокрацията работи само когато всички участваме в процеса
-
СВЯТпреди 2 дни
Никола Саркози е осъден за корупция, ще лежи в затвора
-
Любопитнопреди 2 дни
Мария Бакалова се размина със Златния глобус, следват Оскарите (СНИМКИ)
-
Коронавирусътпреди 18 часа
Тексас маха всички ограничения и маските, въведени заради COVID-19
-
Спортпреди 2 дни
Много борба и малко футбол при ремито между „Левски“ и ЦСКА 1948
-
Българияпреди 19 часа
„Томов плаза“ в Пловдив грейна в цветовете на българското знаме
Канада
COVID песимизъм налегна канадците
Хората не вярват да се върнат към нормалния живот преди 2022 г. и дори по-късно
Песимизъм и примирение – това са двете думи, които описват най-добре психичното състояние на канадците, чийто живот бе обърнат с главата надолу година след идването на COVID-19.
Според проучване на агенцията за изследвания ИПСОС, поръчано от Радио Канада, три четвърти от участвалите смятат, че повтарящи се „затваряния“ ще има в продължение на цялата следваща година. Те не очакват да видят светлина в тунела през следващите месеци. В същото време те са готови да направят допълнителни жертви, за да ликвидират пандемията.
Въпреки началото на ваксинирането, 34 процента от канадците казват, че са по-големи песимисти, отколкото през есента. Проучването е направено от 12 до 17 февруари сред 3000 души.
Ново затваряне, нови варианти
„Имаше много лоши новини в началото на 2021 година. Хората не са по-големи оптимисти от миналата есен, тогава бяха“, обясни генералният директор на ИПСОС в Квебек Себастиан Далер.
Проучването потвърждава, че пандемията е оказала значително влияние върху живота на много канадци. Социалният живот на 71 процента от участвалите в проучването е разрушен, както и душевното здраве – на 46 на сто от тях, а също и личните финанси – на 35%.
Младите от 18 до 34 години са по-сериозно засегнати от различни гледни точки – 59% казват, че психичното им здраве се е влошило, а 43% са признали, че пандемията е оказала негативно влияние върху личните им финанси.
Влошаването на психичното здраве е един аспект на пандемията, който трябва да се наблюдава, убеден е Себастиан Далер. Той допълни, че няколкото процента в проучването всъщност са стотици хиляди хора и на тях трябва да им се обърне внимание.
Предупреждения за правителството
Канадците не изглеждат впечатлени от представянето на Отава в процеса на ваксинацията срещу COVID-19.
Докато трудностите в доставките белязаха новините през последните седмици, 50% от анкетираните казват, че са недоволни от управлението на дистрибуцията на дозите. 39% са доволни.
„Това е предупреждение за правителството. Ясно е, че ваксинацията е много, много важна за завръщане към нормалния живот, много важна за гражданите в цялата страна и става ясно, че канадците не спират да си поставят въпроси“, каза Себастиан Далер.
Политологът Женевиев Телие от Училището по политически изследвания в Университета в Отава отбелязва, че проучването е проведено в момента, в който доставките на ваксини са били на най-ниското си ниво. Процесът се забърза, количествата идват според предвиденото, така че хората може би вече са по-спокойни.
Според нея вниманието ще се премести през следващите седмици върху провинциалните правителства, защото те са отговорни за управлението на ваксинацията. Така че сега топката е в полето на провинциите. Това, което е било федерален проблем, без съмнение ще стане провинциален.
Новите мерки на федералното правителство за контролиране и наблюдение на пристигащите пътници имат подкрепата на 67 процента от участниците в проучването. Те обаче смятат, че Отава е трябвало да реагира по-бързо.
50% от канадците също така смятат, че карантината от три дни в хотел е добра мярка, която обаче е била въведена много късно. 17% пък смятат, че тя е била приложена в точния момент. 12% от анкетираните са убедени, че мярката е недостатъчна, а 16 на сто смятат, че тя е прекалена.
Дълго връщане към нормалността
Повече от половината от участниците в сондажа смятат, че ще трябва да се изчака до следващата година и дори до по-късно за завръщане към живот, близък до нормалния. По-конкретно – 35 процента от канадците прогнозират, че ще има връщане към нормалността през 2022 година, а 19% след това.
Това е в контраст на онези, които смятат, че това ще стане още тази година. Едва 2 процента от анкетираните смятат, че ефектите на пандемията ще изчезнат тази пролет, 8 процента – през лятото, а 13 процента – през есента. 23 процента от канадците казват, че нямат никаква идея.
„Забелязвам, че има известен реализъм в част от населението. Не се опитваме да разказваме истории, нито да бъдем прекалено оптимистични, казвайки си, че всичко ще свърши бързо“, казва Женевиев Телие.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУККанада
Глобиха собственик на бизнес от Онтарио с $3755 за „несъществено“ преминаване на границата
Като ръководител на строителна компания, която оперира предимно в САЩ, Рон Рус от Бел Ривър, Онтарио, не е имал проблеми да пресича границата Уиндзор-Детройт за работа, дори по време на пандемията
Като ръководител на строителна компания, която оперира предимно в САЩ, Рон Рус от Бел Ривър, Онтарио, не е имал проблеми да пресича границата Уиндзор-Детройт за работа, дори по време на пандемията.
Но това се промени във вторник, когато беше глобен с $ 3 755 за неспазване на Закона за карантината.
Рус, президент на строителната компания Roumann, която в момента строи нов магазин за хранителни стоки в Мичиган, казва, че обикновено преминава през тунела Уиндзор-Детройт около веднъж на две седмици – като работи от вкъщи, когато може.
Във вторник бе отбелязано първото му пътуване след въвеждането на новите правила, изискващи несъществени сухопътни пътници, влизащи в Канада, да представят доказателство за отрицателен тест за COVID-19.
Глобата обърка Рус. Той мислеше, че е има съществен бизнес и по този начин е освободен от новите изисквания.
Но служител от Агенцията за гранични служби на Канада (CBSA) казал на Рус, който притежава виза E-2 за влизане в САЩ за бизнес цели, че бизнесът у не е от съществено значение, тъй като не преминава всеки ден. Той твърди, че след това е бил привлечен за вторичен скрининг, където е бил посрещнат от двама служители от Агенцията за обществено здравеопазване на Канада (PHAC), които са подкрепили мотивите на служителя.
„Това беше единствената причина, казвана многократно – не си от съществено значение, защото не пресичаш всеки ден“, разказва Рус. Дават му две възможности: да направи тест в САЩ и да се върне с отрицателен резултат или да се постави под карантина в хотел в Торонто за две седмици.
„Отказах, защото според мен съм основен работник“, каза той пред CBC News. „Трябва да управлявам бизнеса си в САЩ“.
Въпреки че строителните работници могат да се считат за съществени, по-малко ясно е дали това би се отнасяло за по-високопоставени като Рус.
Той твърди, че му е наложена глоба от 3 755 долара и е изпратен по пътя си.
В изявление пред CBC News CBSA заявиха, че служителите им „нямат право на преценка“ дали да освободят пътниците от карантина или тестване и че всички правила са „изрично посочени в заповедта“.
Честотата на преминаване вече влияе върху това дали някой е освободен от новите изисквания. „Пътуващият трябва да преминава редовно границата, за да отиде до обичайното си място на работа и да демонстрира редовен модел на пътуване, който обикновено се определя като ежедневен или седмичен. Естеството на работата им не влияе на тази оценка.“
PHAC казва, че непредставянето на необходимия отрицателен резултат от теста може да доведе до глоба от 3000 долара или наказателно преследване. С „приложими допълнителни такси и разходи“, глобата на Рус възлиза на 3 755 долара, се казва в изявление на PHAC.
В случая връщането му, за да бъде тестван и чакането на резултатите, би добавило до два дни към това, което трябваше да бъде четиричасово работно посещение.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУККоронавирусът
Нова опасност: Бразилският щам на коронавируса заобикаля имунитета и повтаря оздравелите
Според авторите на изследването вариантът P.1 най-вероятно се е появил в Манаус в началото на ноември миналата година.
Бързо разпространяващият се вариант на коронаверуса, регистриран първо в Бразилия и установен досега в поне двадесет страни по света, може да заразява отново хора, които вече са преболедували инфекцията, съобщи „Ройтерс“. Това е установило проучване на появата и разпространението на разновидността на новия коронавирус в гр. Манаус в амазонската джунгла.
Вариантът, известен като P.1, съдържа „уникална комбинация от мутации“ и много бързо се е превърнал в доминираща разновидност в района, смятат учени от университета на Сао Пауло, Бразилия и от университета Оксфорд, Великобритания, провели изследването.
От сто души в Манаус, преболедували и възстановили се от инфекцията, „между 25 и 61 от тях вероятно са се заразили отново с Р.1“, каза Нуно Фария, вирусолог в „Импириъл колидж“, Лондон, един от ръководителите на изследването, което все още не е получило независима оценка.

Според учените вариантът P.1 е от 1,4 до 2,2 пъти по-силно заразен от първоначалната форма на коронавируса.
Нуно Фария каза пред журналисти, че е твърде рано да се каже дали способността на този вариант да заобикаля имунитета от прекараното заболяване означава, че капацитетът на ваксините срещу него ще е намален.

„Няма категорични доказателства досега, че съществуващите ваксини няма да действат срещу Р.1. Смятам, че ваксините поне ще ни предпазват от болестта, а вероятно и от заразяване“, каза той.
Според авторите на изследването вариантът P.1 най-вероятно се е появил в Манаус в началото на ноември миналата година. Първата инфекция е регистрирана на 6 декември, каза Фария. „Наблюдавахме колко бързо след това Р.1 се налага над останалите варианти и как делът на разпространението му расте от нула до 87 на сто за около осем седмици“, добави той.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
⇩ Коментирайте ⇩