Коронавирусът
На кои храни ще има недостиг в Америка?
Сега Америка е в периода, когато на пазара се предлага продукцията от вътрешното производство и това ще осигури сравнително добро предлагане по магазините. Но зимата това няма да е така

Заради пандемията се очаква недостиг на много храни в световен мащаб. Кои ще са липсващите храни в Америка?
Вече чухме, че месопроизводителните комбинати са с висок риск от заразяване на работниците и много от тях спрява работа напълно. Според организацията Мрежа за отчитане на храните и околната среда най-малко 11 496 работници във фабрики за месо са се заразили с коронавируса.
Според Националната асоциация на производителите на говеждо месо, заради коронавируса и спирането на работата, скотовъдите са изправени пред загуби от над 13 милиарда долара от началото на пандемията до 2021 година. Подобна е картината и при комбинатите за свинско месо. Заводът за преработка на свинско месо Смитфийлд в Сиукс Фолс, Южна Дакота, който доставя между 4% и 5% от месото в страната, наскоро спря, след като близо 300 служители тестваха положително за COVID-19.
Пилешкото месо също се произвежда в големи заводи, където е възможно да се получи огнище на заразата. Прекъсването на доставките заради вируса ведната покачва цената на този продукт. Няколко прдприятия в този сектор също ьзатвориха.“Сега те отварят отново, но те трябва да променят производствените практики, за да позволят на служителите да бъдат отделени един от друг“, казва Мигел Гомес, професор по икономика на земеделието в университета Корнел.
Но не само прясното месо може да изчезне след няколко месеца. Няма да има и наденица, кренвирши, шунка. Някои проиизводители започнаха да предлагат месо от растения, но вкусовите му качества едва ли ще са същите.
Вносните храни, като някои кашкавали, могат да бъдат по-малко заредени в магазините в бъдеще, според Гомез. Същото важи и за стоките с много кратък срок на годност като някои плодове и зеленчуци. Тъй като хората сега купуват по-трайни плодове и зеленчуци – ябълки вместо ягоди, моркови вместо броколи, балансът на пазара се нарушава и цените на бързоразвалящите се стоки скачат рязко.
Потребителите се ориентираха към по-обикновените храни и се отказаха на всяка цена да се стремят да купуват стоки с етикета „натурални“ или „органични“. Това повишава цените на по-здравословните продукти.
Сега Америка е в периода, когато на пазара се предлага продукцията от вътрешното производство и това ще осигури сравнително добро предлагане по магазините. Но зимата това няма да е така и всичко ще зависи откъде и колко бързо ще може да се докара нова стока, която да пристигне навреме и да не се развали.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни.
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
-
Твоят глас 2021преди 3 дни
ОТ РЕДАКТОРА: Топката сега е при Слави
-
СВЯТпреди 2 дни
Остри реплики между Италия и Турция заради липсващия стол за Фон дер Лайен
-
Новинипреди един ден
Почина принц Филип
-
Българияпреди един ден
Ангел Джамбазки: ВМРО не признава резултатите от Турция
-
Любопитнопреди 2 дни
Бивше зайче: Много от гаджетата на Хю Хефнър станаха елитни проститутки (СНИМКИ, ВИДЕО)
-
Българияпреди един ден
ДПС подкрепя кабинет на новите партии в НС, но без ГЕРБ или БСП
-
САЩпреди 24 часа
Тенеси узакони носенето на оръжие без разрешение от властите
-
Коронавирусътпреди 2 дни
Словакия: Получените ваксини на Спутник V са различни от проучваните от ЕС
Канада
COVID-19 в Канада: Всички показатели нарастват
Увеличава се и броя на хоспитализациите и на смъртните случаи
След повишаването на броя на новите случаи от коронавирус се увеличава и този на хоспитализациите и на смъртните случаи.
Числата на хората, постъпили в болница, и на онези, които не са успели да се преборят с болестта, не спират да се увеличават. Това става две седмици след началото на третата вълна, засилвана от различните варианти на коронавируса.
Един от представителите на здравните власти, д-р Хорацио Аруда, призова хората да не изпадат в паника от нарастването, но да продължат да се пазят.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУККоронавирусът
Италианската прокуратура с обвинения към представител на СЗО заради лъжа с доклад за COVID
Раниери Гуера е бил високопоставен служител и в италианското министерство на здравеопазването от 2014 до 2017 г.
Италианската прокуратура повдигна официално обвинения на високопоставен представител на Световната здравна организация (СЗО), че я е излъгал във връзка с доклад за новия коронавирус на базираната в Женева здравна агенция на ООН.
Прокурори в северния град Бергамо обвиниха италианеца Раниери Гуера, помощник-генерален директор на СЗО, че е казал неверни неща, когато се съгласил доброволно да го разпитат през ноември. Гуера е бил свръзката на базираната в Женева организация с правителството в Рим, след като Италия стана първият епицентър на епидемията от коронавируса в Европа в началото на миналата година.
Прокуратурата в Бергамо разследва големия брой смъртни случаи в северния италиански град и дали слабата подготвеност на властите не е изиграла роля за това. Тя взела предвид доклад на СЗО, в който се твърди, че Италия не е актуализирала от 2006 г. своя план за подготовка за пандемии.

Здравната агенция на ООН свали от сайта си доклада на 14 май – един ден след като той бе качен, – и така и не го публикува повече. Изглежда целта е била да бъдат спестени на италианското правителство критики и съдебни дела.
Раниери Гуера е бил високопоставен служител на италианското министерство на здравеопазването от 2014 до 2017 г.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКБългария
Българските лекари: Пациентите ни предпочитат РНК ваксина
Засега обаче те са в недостатъчни количества
Д-р Николай Брънзалов заяви, че все повече хора предпочитат други препарати, с каквито вече разполагат и личните лекари. Засега обаче те са в недостатъчни количества.
Всички общопрактикуващи лекари в бургаска област разполагат и с AstraZeneca, и с РНК ваксина, споделят от Районната здравна инспекция. Но след проверка bTV съобщава за друго.
Става ясно, че получилите РНК-ваксина трябва да я прилагат само на попадащите в четвъртата фаза на ваксинационния план – на хора над 65 години или на такива с придружаващи заболявания.

„Дадоха ни 2 флакона, което е 12 дози. Пациентите звънят постоянно, но те не попадат във възрастовата група, на която бихме могли да направим ваксини“, обяснява пред bTV д-р Елка Попова, общопрактикуващ лекар.
Д-р Брънзалов, който е член на Националния ваксинационен щаб потвърждава, че лекарите предпочитат РНК-ваксините.
Според него трябва да се планира и по-облекчен режим за хората, които вече имат някаква защита срещу коронавируса.
Междувременно днес в болница „Царица Йоана“ има зелен коридор, през който всеки може да се ваксинира дори и без предварително записан час. Предлага се единствено ваксината на AstraZeneca. Работното време е до 16 часа.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
⇩ Коментирайте ⇩