СВЯТ
Около 1200 мигранти останаха без подслон след пожар в лагера в Бихач
Босненските власти разследват причините за пожара

Голям пожар избухна в мигрантския лагер Липа в босненския град Бихач на 23 декември, в деня, когато бе обявено, че лагерът временно ще бъде затворен. Полицията предполага, че самите обитатели са причинили пожара, след като били помолени да напуснат.
Босненските власти разследват причините за пожара, който унищожи лагера за мигранти край Бихач.
Полицията предполага, че палатките са били подпалени от недоволни бежанци, които е трябвало да го напуснат.
Огънят лумнал веднага, след като на обитателите било съобщено, че лагерът временно се затваря.
Причината мигрантите да бъдат изселени е, че бунгалата и палатките не са пригодени за зимни условия.
Лагерът Липа е ръководен от Международната организация по миграция /МОМ/, която потвърди, че лагерът ще бъде временно затворен, тъй като няма условия за живот при зимни условия.
Мигрантите живеят без отопление, в палатки, които може да паднат в случай на снеговалеж и МОМ не иска да поеме отговорност за евентуалните последици от такава ситуация. Всички работещи от МОМ напуснаха вече лагера.
Жителите на Бихач обаче категорично се противопоставят бежанците да бъдат настанени на друго място в града.
Около 1200 души засега остават под подслон.
Според местните власти поне още толкова живеят в горите в близост до хърватската граница с надеждата да влязат на територията на Европейския съюз.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни.
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
-
САЩпреди 2 дни
Доклад на американското разузнаване: Принц Салман е одобрил убийството на Хашоги
-
Българи в Чикагопреди 3 дни
Назначиха нов генерален консул в Чикаго
-
КРИМИпреди 2 дни
Как спипаха българин с €20 млн. в банков трезор в Атина
-
Новинипреди 2 дни
Прокурорът на Манхатън вече разполага с данъчните декларации на Тръмп
-
Канадапреди 3 дни
Байдън към Трюдо: САЩ нямат по-близък приятел от Канада
-
САЩпреди 3 дни
По време на бурята в Тексас: Майка крещи имената на трите си деца, докато те изгарят в пожар с баба си (СНИМКИ)
-
САЩпреди 3 дни
Ще платят ли САЩ 35 трилиона долара на наследниците на робите от миналото?
-
ИМИГРАЦИОННИпреди 2 дни
Имиграционните на Байдън връщат по-лесния тест за US гражданство
Коронавирусът
Гърция продължава да затяга мерките срещу COVID-19
Нови ограничителни мерки са в сила в Гърция от събота сутринта до 8 март
Нови ограничителни мерки са в сила в Гърция от събота сутринта до 8 март. С една седмица се удължава карантината в област Атика, в която е разположена и столицата Атина, където ежедневно се регистрират почти половината от общия брой заразени с коронавирус и силно се разпространява новия щам.
Още 10 области в Гърция са с код „червено“ и с извънредни мерки по контрол на движението на гражданите.
Засегнати са и островите Левкада, Сирос, Самос и част от Крит. Вечерният час от 18 часа влиза в сила в събота.
Почти половин Гърция е с високо разпространение на коноравируса. Затворени остават магазините, козметичните салони, обучението на учениците е дистанционно. За цялата страна е в сила забраната за напускане на района по местоживеене, излизане от дома става само при необходимост.
Удължава се задължителната карантина на 14 дни за влизащите през граничните пунктове с Албания и Северна Македония. Не се променят условията за преминаване към пристигащите от България през „Кулата –Промахон“.
От управляващата партия „Нова демокрация“ по нареждане на премиера бяха изключени активисти от Солун, които в ролята си на общински съветници са се имунизирали с ваксини, предназначени за деца.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУККоронавирусът
Израел ваксинира повече от половината си население
На 19 декември Еврейската държава започна мащабна кампания за ваксиниране, във връзка със споразумение с „Pfizer“, за бърза доставка на ваксината, в замяна на биомедицински данни за ефекта от нея.
Повече от половината от населението на Израел е получило най-малко една доза ваксина срещу коронавируса, съобщи израелското министерство на здравеопазването.
На 19 декември Еврейската държава започна мащабна кампания за ваксиниране, във връзка със споразумение с лаборатория „Pfizer“, която бързо доставя в страната ваксини, в замяна на биомедицински данни за ефекта от нея.
В петък министерството на здравеопазването съобщи, че 4,65 милиона от жителите в държавата с население от 9,29 милиона са получили първа доза ваксина.

Първата доза на препарата на „Pfizer/BioNTech“ става на 85 на сто ефикасна два до четири седмици след инжектирането. Това обяви миналата седмица израелската болница „Шеба“ в проучване, публикувано в научното сп. „Лансет“.
Ваксината на „Pfizer“ е ефективна срещу 94 процента от симптоматични случаи на COVID-19, според изследване, проведено сред 1,2 милиона души в Израел и публикувано в сряда.
То потвърждава данните, публикувани в страната.
Става дума за първото легализирано доказателство за ефикасността на ваксина в реалния живот, заяви за АФП Бен Райс – един от съавторите на това изследване, публикувано в „Ню Инглънд джърнъл ъв медисин“.
В Израел 35 процента от населението вече е получило и втора доза ваксина, като при хората над 70 години този процент надхвърля 85, посочва здравното ведомство.
Въпреки това властите наложиха вечерен час през уикенда заради тържествата по случай еврейския религиозен празник Пурим. По традиция по случай Пурим се организират карнавални шествия и има вечерни празненства.
През тези три дни събиранията на повече от 10 души на закрито и на повече от 20 на открито са забранени.
Близо 770 000 случаи на коронавирус са регистрирани до момента в Израел, а починалите са 5700.
Докато Еврейската държава провежда една от най-масовите ваксинационни кампании в света, палестинците са получили само малко над 30 000 дози ваксини, включително 2000 от Израел, който се ангажира да осигури 5000.
В четвъртък палестинската министърка на здравеопазването Маи Каиле предупреди за много тревожната епидемологична ситуация на окупирания Западен бряг на река Йордан и за увеличаване на заразените млади хора.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
България
Колко струва женската работа у дома – $4 на ден в Китай
В пекински съд за разводи съдия реши този месец, че една жена трябва да получи 50 000 юана (около 7700 долара) за „домакински труд“ след раздялата със съпруга си.
Каква е стойността на домакинските задължения, като миене на чинии или пускане на прахосмукачка?
Съдебно решение в Китай предизвика интензивен дебат, като отговорът беше около 4 долара на ден. В пекински съд за разводи съдия реши този месец, че една жена трябва да получи 50 000 юана (около 7700 долара) за „домакински труд“ след раздялата със съпруга си.
Китайските държавни медии назовават жената като г-жа Уанг и казват, че се е омъжила за съпруга й г-н Чен през 2015 г., преди да се разделят и след това да се разведат пет години по-късно. Двойката има един син.
В първото по рода си решение на Уанг бе предоставено обезщетение за домашна работа съгласно нов Граждански кодекс, който влезе в сила в Китай през януари. Това е ключово решение от усилията на президента Си Дзинпин да реформира правната система на страната, като кодексът има за цел да укрепи личните права.
„Когато единият съпруг е обременен с допълнителни задължения за отглеждане на деца, гледане на възрастни хора или подпомагане на другия съпруг в работата му, споменатият съпруг има право да поиска обезщетение при развод с другата страна“, съгласно член 1088 от гражданския кодекс.
Съдия Фън Миао от окръжния народен съд на Фъншан в Пекин раздели общото физическо имущество на двойката и разчита на Гражданския кодекс да се произнесе по „нематериално имущество“, произтичащо от брака, което включва домакинска работа, каза тя в понеделник пред държавните медии. Съдията добави, че съдилищата ще трябва да „натрупват опит“, за да определят размера на обезщетението в такива случаи в бъдеще.
Въпреки че мнозина приветстват юридическото признаване на домашните задължения като прогресивни, други са критични към сумата, присъдена на Уанг, отбелязвайки високите разходи за живот в Пекин и заявявайки, че средствата едва ли ще покрият заплатата на домашна чистачка или бавачка в столицата.
Досега хаштаг по случая е събрал повече от 570 милиона гледания на китайската платформа за социални медии Weibo и около 22 000 дискусии.
„Няма ясен стандарт за размера на обезщетението. Съдът обаче направи изчислението въз основа на периода на брака, доходите на семейството, жизнения стандарт на общността и други“, каза базираният в Пекин адвокат по разводите И И пред NBC News в сряда.
И, директор на адвокатското дружество в Пекин Jiali, по-рано заяви, че защитите по новия Граждански кодекс предвещават „пролет“ за жените, които работят в дома, но въпреки решението, те все още носят тежестта на повечето домакински задължения.
„Това е проблем на неравнопоставената полова структура, че жените трябва да се жертват повече за семейството. Мисля, че такава социална концепция трябва да се промени … Семейството и домакинската работа се изграждат както от съпруга, така и от съпругата, а не от една партия“, добави тя.
⇩ Коментирайте ⇩