Коронавирусът
Отвориха Голямата джамия в Мека за първи път от седем месеца
Максимално 40 000 души ще могат да се молят в Голямата Джамия на ден

Саудитска Арабия, която се опитва да смекчи ограниченията, въведени заради коронавируса, отвори в неделя за богомолци най-свещения за исляма обект за първи път от седем месеца, предаде Франс прес.
Носейки предпазни маски, саудитските граждани и чужденци, пребиваващи в монархията, можеха да се помолят в Голямата Джамия в Мека.
В началото на октомври Рияд разреши на до 6000 граждани и пребиваващи чужденци да извършват омра или така нареченото малко поклонение, което се прави по всяко време на годината за разлика от хаджа или голямото поклонение, който е ограничен във времето. Сега Рияд разреши на до 15 000 богомолци да правят омра на ден.
Максимално 40 000 души пък ще могат да се молят в Голямата Джамия. Преди влизането и след излизането на всяка група богомолци джамията ще бъде дезинфекцирана. Инсталирани са и термокамери.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни.
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
-
СВЯТпреди 2 дни
Мелания Тръмп отсрами мъжа си: Абсолютно осъждам насилието в Капитолия
-
Коронавирусътпреди 15 часа
Джо Байдън представи мащабен план за подпомагане на засегнатите от COVID-кризата
-
Коронавирусътпреди 2 дни
Влизането в САЩ само срещу отрицателен PCR тест
-
САЩпреди 2 дни
Камарата на представителите започва процедура по импийчмънт
-
Любопитнопреди 2 дни
Рита Уилсън: Баща ми не избяга от комунистическа България заради тази Америка
-
САЩпреди 2 дни
Тръмп наредил да не плащат хонорарите от по $20 000 на ден на Руди Джулиани
-
КРИМИпреди 2 дни
Защо обвиниха българин за палежа на църква в Масачузетс?
-
КРИМИпреди 2 дни
Администрацията на Тръмп екзекутира жена за първи път от 63 г.
Коронавирусът
Разследването в Ухан може да подрони репутацията на Пекин
Трудностите пред учените нарастват, доколкото въпросът е политизиран
Владимир Скосирев, „Независимая газета“, превод: БТА
Дейността на екипа на Световната здравна организация (СЗО), пристигнал в Ухан, е важна стъпка в проучването как вирусът е пренесен от животните на хората. Това би спомогнало за предотвратяване на нови епидемии. Но търсенето на отговор може да се проточи с месеци, ако не и години. Трудностите пред учените нарастват, доколкото въпросът е политизиран. Редица западни правителства, включително в САЩ, обвиниха Китай, че не е възпрял заразата още в ранния стадий. А КНР иска да използва изследването, за да утвърди имиджа си на отговорна сила. Полемика се разви и около китайската ваксина – Бразилия се усъмни в надеждността й.
Делегацията на СЗО включва специалисти от Русия, Австралия, Дания, Германия, Кения, Япония, Нидерландия, Катар, Судан, Великобритания, САЩ и Виетнам, както и техни колеги от Китай. По-рано СЗО заявяваше, че източникът на инфекцията трябва да се търси на първо място в Ухан. Тъкмо там в края на миналата година за пръв път бе открито огнище на коронавируса.
Членовете на екипа ще прекарат 14 дни в изолация. През това време ще общуват чрез видеовръзка с китайски специалисти. Преди да пристигнат пратениците на СЗО, имаше спречкване между нейния шеф Тедрос Гебрейесус и Пекин. Гебрейесус каза, че е разочарован от забавянето на китайската покана към вирусолозите. Това бе рядък случай на критика срещу КНР. Президентът на САЩ Доналд Тръмп твърдеше преди време, че Китай е „купил“ СЗО и я кара да играе по свирката му.

Според „Ню Йорк таймс“ Китай явно е разтревожен от перспективата вниманието пак да се насочи към неговите грешки от началото на пандемията. Затова миналата година използвал редица хватки с цел да затрудни независимото разследване. През юли например двама експерти на СЗО, пристигнали в КНР, били поставени под карантина. А после минали месеци, преди визитата на екипа да получи одобрение. И главното – Пекин настоял разследването да тече под надзора на китайски учени. Това ограничило достъпа на СЗО до важни данни, притежавани от китайците.
Въпреки това СЗО заявява, че разследването й ще бъде прецизно и прозрачно. Китайската телевизия твърди, че поканените експерти ще видят един сякаш прероден Ухан. На 23 януари, след въвеждането на локдаун, градът олицетворявал бедствието, донесено от коронавируса. А днес мегаполисът уж символизирал победата над него. Но да се открие източникът на вируса е тежка задача. Експертите предполагат, че той може да се е появил сред прилепи или други животни.
Експертите вероятно ще проучат данните за храните, продавани на „мокрия пазар“ в Ухан, където можело да се купи месо от диви животни. Марион Купманс, вирусоложка от Нидерландия, посочва, че разследването е дългосрочен проект.
Остротата на споровете около него личи от изявление на държавния секретар на САЩ Майк Помпейо, казал тези дни, че СЗО е корумпирана от Китай. „Китай е открит, откровен и искрен“, заяви на свой ред държавната агенция Синхуа. Китайски учени обаче предлагаха версия, че вирусът е бил внесен в КНР с партида замразени храни.

Водещият научен сътрудник в Института за Далечния изток към Руската академия на науките Василий Кашин заяви пред „Независимая газета“: „Първата крачка в политизирането на проблема бе направена от САЩ – те взеха да твърдят, че вирусът идва от китайска лаборатория. След това Китай започна да ограничава сведенията за ранното разпространение на пандемията. С решение на Държавния съвет по-специално на всички университети бе наредено да пращат статиите за произхода на вируса в упълномощения орган за предварителна цензура. Китайското правителство явно се страхува, че всяка информация може да бъде използвана, за да се хвърли върху него отговорността. Затова едва ли ще научим истината“.
Полемика се завъртя и около китайската ваксина „КоронаВак“. Бразилският институт „Бутантан“, партньор на китайската фирма, съобщи, че ефикасността на препарата е само 50 на сто. Но Ин Вейдун, оглавяващ борда на компанията производител, увери, че медикаментът е безопасен и ефективен. Шефът на международното управление в московското Висше училище за икономика Александър Лукин заяви пред „Независимая газета“, че инцидентът се дължи на ожесточената конкуренция между доставчиците на ваксини.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКБългария
Великобритания ще изисква отрицателен тест за COVID-19 от влизащите от България
Изискването влиза в сила от 18 януари
Британското посолство въвежда задължително изискване за представяне на отрицателен резултат от тест за коронавирус за всички влизащи в Англия и Шотландия граждани, включително и от България от 04:00 ч. на 18 януари 2021 г. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на външните работи.
Тестът трябва да е направен в рамките на 72 часа преди пристигането, като резултатът следва да бъде представен на английски, френски или испански език.
За да бъде признат за валиден за влизане в Англия и Шотландия, тестът трябва да е резултат от изследване по метода на полимеразна верижна реакция за доказване на Covid-19 (PCR) или по друг високо надежден начин с поне 97% специфичност и 80% чувствителност за засичането на Covid-19.
Той може да бъде:
• тест за нуклеинова киселина, включващ тест за полимеразна верижна реакция (PCR) или производни технологии, включително тестове за изотермично усилване (LAMP);
• антигенен тест.
Документ за отрицателен резултат от тест ще бъде изискван при пътуване с всички превозни средства. При липса на такъв документ транспортните компании могат да откажат превоза.
Резултатът от теста може да бъде предоставен отпечатан на хартия или чрез имейл или текстово съобщение, което можете да бъде показано на телефонния екран.
Дори и да разполагат с отрицателен тест, гражданите ще трябва да се самоизолират за 10 дни, освен ако не пристигат от държава в т.нар. „коридори за пътуване“ (България не попада в тях). Остава и изискването пътуващите до Обединеното кралство предварително да попълват електронен формуляр, в който да предоставят данни за контакт, пътен план и адрес, на който ще прекарат 10-дневната карантина.
За пътуващите до Англия се запазва възможността за съкращаване на карантината след отрицателен резултат от тест, направен за собствена сметка на 5-ия ден от самоизолацията.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКБългария
Нова заповед ще промени част от противоепидемичните мерки в България
Министър Ангелов издаде заповедта за плановия прием и присъствените практики за ученици и студенти
С нова заповед здравния министър Костадин Ангелов ще промени част от противоепидемичните мерки у нас, считано от 16-ти януари.
От утре се разрешава присъственото провеждане на следните дейности в училищното образование:
– приравнителни изпити при преместване на ученик;
– изпити за определяне на срочна оценка на ученик с повече от 25% отсъствия по даден предмет и няма възможност (при невъзможност) да се оформи срочна оценка, или за ученик в индивидуална или дистанционна форма на обучение;
– изпити за определяне на годишна оценка за ученик в самостоятелна или задочна форма на обучение;
– държавни изпити за придобиване на степен на професионална квалификация по теория и практика;
– индивидуални дейности, в това число писмени или практически изпитвания за текуща оценка при невъзможност за провеждане в електронна среда;
– индивидуални практически часове в предприятие или на територията на дадено училище;
– областни и общински кръгове на олимпиади и състезания, когато не могат да се организират онлайн.
Всички дейности трябва да се провеждат при възможност индивидуално и при стриктно спазване на противоепидемичните мерки. Задължително е носенето на маска за лице, спазването на физическа дистанция от най-малко 1,5 м и недопускането на лица с прояви на остри респираторни болести.
Разрешава се присъственото провеждане на следните дейности във висши учебни заведения:
– практически обучения и изпити по практика на студенти, специализанти и докторанти;
– семестриални изпити, които включват практическа част и не могат да се проведат в електронна среда;
– държавни изпити и защити на дипломни работи.
В случаите, в които тези дейности се провеждат на територията на висшето училище, ректорът създава организация за стриктно спазване на въведените противоепидемични мерки.
Разрешено е и провеждането на курсовете по оказване на първа долекарска помощ.
В сектор „Здравеопазване“ се възстановява плановият прием и плановата оперативна дейност в лечебните заведения и комплексните онкологични центрове.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
⇩ Коментирайте ⇩