СВЯТ
Пада ли режимът в Иран? Ирански принц в изгнание иска светска демокрация

Иранският принц в изгнание Реза Пахлави, син на последния шах на Иран, предрече скорошно падане на Ислямската република и призова Запада да не води преговори с нейните ръководители.
На пресконференция във Вашингтон Пахлави направи паралел между протестните демонстрации в Иран през последните месеци и ислямската революция, която доведе до свалянето на баща му от власт в началото на 1979 година.
Падането на режима в Техеран е „само въпрос на време“, заяви 59-годишният бивш престолонаследник, който живее в предградие на американската столица.

„Остават само няколко седмици или месеци, за да се стигне до окончателното сгромолясване, също като през трите последни месеца на 1978 г. преди революцията“, добави той, цитиран от Франс прес.
Пахлави увери, че иранците могат „да усетят тази възможност за първи път от 40 години“.
През ноември иранците масово излязоха по улиците в много градове на страната, за да протестират срещу повишаването на цените на бензина, но демонстрациите им бяха жестоко смазани от властите.
През последните дни избухнаха нови протести, най-вече сред университетската младеж в Техеран, когато иранската армия призна, че неволно е свалила украински пътнически самолет, след като първоначално отхвърляше всякаква отговорност.
В изказването си на конференция в института „Хъдсън“ Реза Пахлави подкрепи политиката на „максимален натиск“ на Тръмп върху Ислямската република.
„Време е да се признае, че това не е нормален режим и че той няма да промени поведението си. Моите сънародници разбират, че този режим не може да се реформира и трябва да бъде прогонен“, добави той.
Пахлави се обяви против възстановяване на династията си и изрази готовност да подкрепи широка коалиция иранци, която да замени настоящия режим със светска демокрация.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни.
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
-
10 години BG VOICEпреди един ден
ГЛЕДАЙ: Концерта „BG VOICE на 10“
-
САЩпреди 2 дни
В Чикаго: $35 глоба по пощата, ако шофьорите превишат дори с малко скоростта
-
Коронавирусътпреди 3 дни
Нюйоркският вариант на коронавируса засяга по-възрастни хора
-
Коронавирусътпреди един ден
Байдън към Сената: „Няма време за губене. Гласувайте пакета помощи“
-
САЩпреди 2 дни
Камарата ще гласува плана на Байдън за 1,9 трилиона долара
-
СВЯТпреди 2 дни
Над 300 момичета бяха отвлечени при нападение в Нигерия
-
САЩпреди един ден
САЩ издирват „готвача на на Путин“, предлагат $250 000
-
Българияпреди 2 дни
Проф. Кантарджиев: Преболедувалите COVID-19 може да се ваксинират само с една доза
СВЯТ
Московският съд отхвърли юрисдикцията на ЕСПЧ и отказа да освободи Навални
„Европейският съд за правата на човека не може да дава на руските съдилища задължителни за изпълнение указания“
Московският градски съд отказа да освободи опозиционера Алексей Навални по искането на Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ).
Според апелативното постановление ЕСПЧ не се явява висшестояща съдебна инстанция за съдебната система на Руската федерация и няма право да дава на руските съдилища задължителни за изпълнение указания. Московският съд заявява още, че в самото решение на съда в Страсбург се казва, че то се явява фактически обръщение към правителството на Русия, а не към съдилищата на Руската федерация, поради което няма отношение към предмета на съдебната процедура.
В средата на февруари ЕСПЧ прие решение, в което предписва на Русия да освободи Навални.

По-рано руското министерство на правосъдието заяви, че Русия не може да освободи Навални, осъден по делото „Ив Роше“, както се иска в решението на ЕСПЧ, защото това би било груба намеса в работата на съдебната система на суверенна държава. На 2 февруари съд в Москва замени условната присъда на опозиционера от 3,5 години затвор с ефективна.
В решението си днес Московският градски съд отбелязва, че след изписването си от германска клиника, където беше след отравянето си с бойно отровно вещество, Навални в продължение на повече от 30 дни се е укривал, като не е уведомил за промяната на фактическото си местоживеене.
Съдът е отхвърлил аргумента, че Навални е провеждал амбулаторно лечение, като причина да не съобщи на руските власти мястото, където пребивава по време на лечението си.
Освен това Московският градски съд не е установил нарушения на Конвенцията за правата на човека и основните свободи при замяната на присъдата на Навални от условна в ефективна. Според защитата на опозиционера при това са били нарушени член 6 (за правото на справедлив съдебен процес) и член 7 (за наказание, основаващо се изключително на закона).
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУККоронавирусът
Над 20 млн. са ваксинираните с първата доза срещу COVID-19 във Великобритания
Джонсън определи това като „огромно национално постижение“ и поздрави здравните работници, доброволците и въоръжените сили
Над 20 милиона души във Великобритания вече са получили първата си ваксина срещу COVID-19. Данните, публикувани в неделя сочат още по-голям напредък по най-бързата ваксинационната програма в Европа.
Премиерът Борис Джонсън определи това като „огромно национално постижение“ и поздрави здравните работници, доброволците и въоръжените сили.
Джонсън призова всички да се ваксинират, когато им дойде реда.

Великобритания е с най-високия брой жертви на вируса в Европа – 122 849 към момента, и понася най-тежкия икономически удар сред големите богати държави.
Темпът на ваксиниране на населението обаче подобри перспективата за постепенно премахване на настоящите карантинни ограничения до края на юни.
Официалните данни показват, че общо 20,09 милиона души във Великобритания са получили първата си доза ваксина срещу COVID-19, а близо 800 000 – и втората.
Страната отчете в неделя още 6035 заразени за изминалите 24 часа и още 144 смъртни случая в рамките на 28 дни след положителен тест.
Най-новите данни означават, че случаите през последните седем дни са намалели с 21,2 на сто в сравнение с предходния седемдневен период от 15 до 21 февруари, а починалите са с 33,5 на сто по-малко.
Английските здравни власти съобщиха в неделя за шест случая на варианта, идентифициран най-напред в бразилския град Манаус, които са открити за първи път във Великобритания. Три от тях са в Англия и три в Шотландия
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКСВЯТ
Талибаните застреляха роднини на убит журналист в Афганистан
В четвъртък въоръжени мъже са нападнали къщата на баща му в град Фироз Кох. Мотивът за атаката не е ясен
Талибани са застреляли трима членове на семейството на убит журналист в западната афганистанска провинция Гор, съобщи Афганистанската независима комисия за човешки права.
Журналистът Бисмиллах Адел Аимак, главен редактор на частна радиостанция в своята провинция, беше застрелян от неизвестни нападатели на 1 януари.
В четвъртък въоръжени мъже са нападнали къщата на баща му в град Фироз Кох. Мотивът за атаката не е ясен.

Талибаните убили трима души, ранили четирима и отвлекли други трима членове ан семейството.
Нападенията над журналисти са зачестили в последните месеци. Според местна медийна организация най-малко 11 медийни работници са били убити в Афганистан миналата година.
Правителството обвинява талибаните, но те отричат да са замесени.
Според „Репортери без граници“ Афганистан е една от най-опасните страни за журналисти в света.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
⇩ Коментирайте ⇩