Православие
Петровден е! Животът на апостолите Петър и Павел е белязан от страдания и гонения
Смята се, че ако не са почетени, двамата светци причиняват летните пожари и градушки

Петровден е! Църквата на 29 юни почита паметта на апостолите Петър и Павел
Според народната вяра св. Петър и св. Павел са двама братя антагонисти. Петър е носител на положителното начало: той е по-младият, по-здравият, по-богатият и по-работливият, а при подялбата на света между светците Господ му поверява ключовете към Рая. Той участва наравно с Бог и Архангел Михаил в небесното съдилище, като определя греховете на мъртвите души и ги наказва.
Павел е по-старият, по-болнавият, по-бедният, по-злият и по-мързеливият. Традиционните народни представи поставят двамата апостоли в родствена връзка и с други светци: за техен „брат“ се сочи св. Илия и по-рядко св. Врач, а за тяхна „сестра“ – св. Елена или св. Богородица.
Въпреки че Църквата чества двамата апостоли в един ден, в някои региони на България (основно в източната част) на св. Павел е отреден следващият ден, 30 юни (Павльовден).
Петър, беден рибар от гр. Витсаида край Генисаретското езеро, е един от първите ученици на Христос и един от преданите му последователи. Павел, роден в Тарс, Киликия, първоначално изповядва юдейската религия и е сред гонителите на християните. На път за Дамаск той е ослепен от видение на Господа. Завеждат го обратно в града, където след три дни е изцерен по чудо. От яростен противник става най-ревностен разпространител на Христовото учение. През 67 г. заедно със сподвижника му Петър са разпнати на кръст от император Нерон в Рим.
Свети Павел пък бил фарисей, който участвал в гоненията на християните и дори участва в убийството на свети Стефан.
Житието му разказва, че на път за Дамаск чул Божия глас, който го пита защо го гони. Това изиграва важна роля, скоро той се покръства и става един от най-ревностните християни, проповядващи вярата.
Св. Петър бива разпънат на 29 юни, същия ден св. Павел е посечен с меч. Двамата апостоли Петър и Павел символизират заблудата и покаянието и се смятат за едни от най-ревностните последователи на Христос.
Двамата светци имат небесно огнена природа, а празниците им имат типичните характеристики на летни празници – тяхното честване в периода на усилена жътва има за цел да предпази реколтата от огън, пожар, гръмотевици и градушка. Смята се, че ако не са почетени от стопаните, двамата светци причиняват летните пожари и градушки.
В миналото обичаите са били много по-богати и колоритни. Девойките и жените са излизали на поляните, за да се люлеят на люлки, извивали кръшни хора и пеели ритуални песни.
Вечерта обаче на празничната трапеза сядали само старите и женени хора, а младите са посрещали изгрева на слънцето. Девойките берели дванадесет цвята, но от дванадесет различни поляни и ги поставяли под възглавницата си, за да им се присъни този, за когото ще се омъжат, надявайки се, че ще е точно онзи, когото обичат.
С Петровден завършват Петровите пости и постилите отговяват с „петровско пиле“ (т.е. тазгодишно), което принасят в жертва на св. Петър. Като соларен символ, пилето/петелът и неговото жертвоприношение се свързват с омилостивяването на природните сили, които могат да погорят или опожарят реколтата.
За празника жените пекат обредни хлябове и раздават за помен на починалите малки деца от първите ябълки „петровки“. В някои райони на страната се правят сборове, на които се колят курбани и се правят общи трапези. Тъй като Петровден попада в периода на усилена жътва, на празника се разрешава да се работи до обяд.
Тъй като св. Павел се смята за по-възрастен и по-лош от брат му св. Петър, в тези части на страната, където се отбелязва Павльовден, работата е строго забранена (особено жъненето) и не се пали огън дори за приготвяне на храната, за да се предпази реколтата, имотът и домът от пожари.
В Източна Тракия не се меси и хляб, за да не се „опавлюва“ брашното, т.е. за да бъде предпазено от сплъстяване и червясване.
В някои краища празникът започвал още от рано сутринта. Всички стопани отивали специално на нивите, градините, бустаните и лозята, хвърляли ситни камъчета и изричали магически слова за плодородие и берекет.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни.
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
-
Българияпреди 2 дни
Случаят Ланге: Любовник на жена му главен заподозрян, синът му арестуван за убийство на пътя (ОБЗОР)
-
Българияпреди 24 часа
В Сърбия предлагат най-високите държавни отличия за българите, помагали на децата в катастрофата
-
Българияпреди 2 дни
Калоян Методиев: Качакова ревеше като близкоизточна оплаквачка да я върнат
-
Любопитнопреди 2 дни
Кметът на Киев Кличко се развежда след 26 години брак
-
Българияпреди 2 дни
Без никакви резултати, но пък селфита със звезди: Защо махнаха Любка Качакова от Лос Анджелис като търговско аташе
-
Българияпреди 2 дни
Автобус горя до магазин “Джъмбо” в Бургас (СНИМКИ)
-
Интереснопреди един ден
След ядрена война: Хаос и измиране от глад
-
Войната в Украйнапреди 23 часа
Загина пилот №1 на Украйна. Смъртта му идва броени дни, след като бе удостоен с Орден за храброст от президента Зеленски (ВИДЕО)
-
КРИМИпреди 17 часа
Убийството на Удо Ланге е планирано от месеци
-
САЩпреди един ден
Съмнения: Тръмп е бил предаден от своя зет
-
Любопитнопреди 13 часа
“Десетилетия пред другите”: Руски боен робот се оказа опакована китайска играчка (ВИДЕО)
-
КРИМИпреди един ден
“Носеха нещо възбуждащо и късо”: Заловиха опипвача на жени в Чикаго
⇩ Коментирайте ⇩