Вашите пари
Повече от 200 000 малки предприятия в Канада може да затворят за постоянно заради COVID-19
Между 962 000 и зашеметяващите 2 951 000 души могат да загубят работата си

Повече от 200 000 канадски малки предприятия биха могли да затворят за постоянно заради пандемията, която застрашава близо 3 милиона работни места в частния сектор. Това гласи ново проучване на Канадската федерация за независим бизнес (CFIB).
Организацията изчислява, че 181 000 малки предприятия сериозно обмислят да затворят, след като втората вълна предизвика повторен локдаун.
Данните се базират на отговорите от последното проучване на членовете на CFIB, проведено между 12 и 16 януари. Данните на Статистическата служба на Канада показват, че страната е загубила близо 58 000 предприятия през 2020 г.

„Колкото повече бизнеси изчезват, толкова повече работни места ще загубим и толкова по-трудно ще бъде възстановяването на икономиката“, каза Саймън Годро, старши директор на CFIB.
Начинът, по който ще се развият следващите месеци, ще бъде от решаващо значение за компаниите.
CFIB прогнозира, че между 71 000 и 222 000 или между 7 и 21 процента от всички предприятия, в зависимост от развитието на ситуацията, могат да затворят врати.
Съответните загуби на работни места ще варират между 962 000 и зашеметяващите 2 951 000.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни.
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
-
10 години BG VOICEпреди един ден
ГЛЕДАЙ: Концерта „BG VOICE на 10“
-
САЩпреди 2 дни
В Чикаго: $35 глоба по пощата, ако шофьорите превишат дори с малко скоростта
-
Коронавирусътпреди 2 дни
Нюйоркският вариант на коронавируса засяга по-възрастни хора
-
Коронавирусътпреди един ден
Байдън към Сената: „Няма време за губене. Гласувайте пакета помощи“
-
САЩпреди 2 дни
Камарата ще гласува плана на Байдън за 1,9 трилиона долара
-
САЩпреди един ден
САЩ издирват „готвача на на Путин“, предлагат $250 000
-
Българияпреди 2 дни
Проф. Кантарджиев: Преболедувалите COVID-19 може да се ваксинират само с една доза
-
Българияпреди 3 дни
Отказаха да ваксинират семейство в Плевен, нямали здравни осигуровки
Вашите пари
Уорън Бъфет е спечелил над $80 млрд. през 2020 година
За цялата минала година са изкупени обратно акции за 24,7 милиарда долара, надхвърляйки предишния рекорд от 5 милиарда долара за 2019 година
Конгломератът Бъркшър Хатауей (Berkshire Hathaway Inc) на Уорън Бъфет обяви , че тримесечната му оперативна печалба се е увеличила с 14 процента благодарение на резултатите от застрахователния бизнес, а общата печалба е доближила 36 милиарда долара на фона на рязкото поскъпване на акции в портфейла на компанията.
Оперативната печалба за четвъртото тримесечие е достигнала 5,02 милиарда долара или около 3,252 долара на акция клас А спрямо 4,42 милиарда долара година по-рано.
Чистата печалба, отразяваща поскъпването на акциите, е скочила с 23 процента до 35,84 милиарда долара спрямо 29,16 милиарда долара за същия период на 2019 година.

За цялата 2020-а оперативната печалба е намаляла с 9 на сто до 21,92 милиарда долара, с нетната е спаднала с 48 на сто до 81,42 милиарда долара.
През тримесечието Бъркшър, чиито акции следваха по-широкия пазар през последното десетилетие и най-вече през 2019 и 2020 година, е изкупил обратно свои книжа за около 9 милиарда долара. Това е знак, че според Бъфет конгломератът му с централа в Омаха, щата Небраска, е подценен.
За цялата минала година са изкупени обратно акции за 24,7 милиарда долара, надхвърляйки предишния рекорд от 5 милиарда долара за 2019 година.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКВашите пари
Биткойнът поевтиня до 20-дневен минимум под $44 600
Популярността на биткойните достигна своя връх едва през последните години. Емисията е естествено ограничена, повечето биткойни вече са „добити
Курсът на биткойна в неделната търговия се понижи до най-ниското равнище за последните 20 дни.
Най-популярната криптовалута поевтиня с 2,7 на сто спрямо стойността си от петък вечер и днес се търгуваше за 44 569,87 долара.
Концепцията за системата е публикувана през ноември 2008 година от нейния автор (вероятно група автори) под псевдонима Сатоши Накамото.

Популярността на биткойните достигна своя връх едва през последните години. Емисията е естествено ограничена, повечето биткойни вече са „добити“.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКВашите пари
Рекорден ръст на дълга на домакинствата в САЩ
В същото време задълженията по кредитните карти са с исторически спад
Задълженията по кредитните карти на американците са намалели с най-много в историята през миналата година. Въпреки това домакинствата са увеличили общия си дълг, поемайки нови ипотечни кредити. Това сочат данни на Федералния резерв в Ню Йорк, цитирани от Bloomberg.
Общият дълг на хората в Америка е нараснал с 206 млрд. долара през четвъртото тримесечие, така годишният ръст е достигнал 3% до рекордните 14,56 трлн. долара, сочат данните. Жилищните заеми, които са се увеличили с 5% миналата година, са преминали прага от 10 трлн. долара за първи път.
Дългът по кредитните карти е нараснал леко през четвъртото тримесечие, но е завършил годината със спад от 12% спрямо 2019 г., най-големият годишен спад в историята на воденето на статистика от Фед в Ню Йорк. Забавените плащания също са се понижили.
Промяната в дълга на домакинствата отразява лудата 2020 г., когато рекордно
ниските лихви по ипотечните кредити
стимулираха ръст на рефинансиранията от заможни собственици на жилища, които на моменти претрупваха кредитори и инвеститори.
В същото време милиони домакинства бяха ограничени от растящата безработица. Балансите по кредитните карти са намалели, защото домакинствата са посегнали първо към дебитните си карти и през по-голямата част от годината са изплащали необезпечен дълг.
Просрочията са намалели до 3,17%, най-ниското ниво от началото на воденето на статистика от Фед в Ню Йорк, до голяма степен благодарение на позволението от Конгреса и кредиторите заемателите да отлагат дължими месечни вноски.
Домакинствата с най-висок кредитен рейтинг са се възползвали най-много. Обичайният ипотечен кредит през втората половина на 2020 г. е отивал при заематели с кредитен рейтинг 786, най-високият в историята на данните на Фед в Ню Йорк.
Повечето нови ипотечни кредити миналата година са рефинансирали стари, но най-малко половината от рефинансиранията са включвали суми, достатъчни да покрият обичайните финални разходи, което показва повсеместната предпазливост сред собствениците на жилища в страната.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
⇩ Коментирайте ⇩