САЩ
Полицаи и военни – вътрешният враг в сърцето на насилието в Капитолия
Те са дали клетва да служат и защитават, но една седмица след щурма на Капитолия полицията и армията в САЩ разследват участието на свои служители в насилието

Те са дали клетва да служат и защитават, но една седмица след щурма на Капитолия полицията и армията в САЩ разследват участието на свои служители в насилието.
От бившата военнослужеща Ашли Бабит, застреляна от полицай докато се опитваше със сила да проникне в пленарната зала на Камарата на представителите, до бившия офицер от ВВС Лари Рендъл Брок, заснет в Сената в паравоенна униформа и „свински опашки“ за връзване на хора, без да броим десетките резервисти и полицаи, идентифицирани от кадри на нападението, всички те разкриват заплаха, за която отдавна говорят експертите: белият супремасизъм и екстремизмът в американските служби за сигурност.
„От десет години нехаем за тази заплаха. Пренебрегваме я, омаловажаваме я, затваряме си очите“, заяви Дарил Джонсън, бивш експерт по вътрешния тероризъм в министерството на вътрешната сигурност.

Бившият бял супремасист Крисчън Пичолини, който вече работи по дерадикализирането на екстремисти, казва, че не е особено изненадан да види полицаи и бивши военни сред извършителите на насилието.
„Белите супремасисти отдавна се стремят да проникнат в полицейските служби, армията и другите спешни служби и да вербуват хора оттам“, каза той.
И полицията на Конгреса ли?
Някои се опасяват, че дори полицията на Капитолия, която е натоварена със сигурността на конгресмените, също е компрометирана. Редица нейни служители са временно отстранени от длъжност, а около дузина са разследвани след публикуването на кадри, на които се вижда как отварят врати за екстремистите или позират за селфита с тях.
През 2006 г. ФБР публикува доклад за проникването на бели супремасистки групировки в силите на реда, а през 2009 г. министерството на вътрешната сигурност предупреди, че и армията е компрометирана, напомни Дарил Джонсън.
И двата пъти тези предупреждения бяха пренебрегнати, каза той със съжаление.
„Когато беше публикуван докладът от 2006 г., това беше скоро след 11 септември и никой не се интересуваше от вътрешния тероризъм“, обясни Вида Джонсън от Джорджтаунския университет.
А през 2009 г. „правителството на Барак Обама не разполагаше с политическия капитал да се захване с това, особено с чернокож президент“, добави тя. „Така че това е положението 11 години по-късно: нямаме конкретни мерки за премахване на белите супремасисти от полицията и армията“.
Според Лисия Брукс от Южния център за правна защита на бедните, който следи радикалните групировки, проблемът е започнал много преди влизането на Доналд Тръмп в Белия дом, но президентът републиканец го е изострил с изказванията си.
Привържениците на Тръмп са в мнозинството си бели мъже. Тази демографска група е преобладаваща и сред силите на реда и затова не е учудващо, че има припокриване между двете групи, отбеляза тя.
Удвояване на усилията
Дарил Джонсън си спомня, че през 2017 г. се свързал с полицейско управление, където над 100 служители се идентифицирали в социалните мрежи като членове на крайнодясната групировка „Пазители на клетвата“.

Оттам му отговорили, че те имат право на свобода на изразяване, добави той.
Сега когато проблемът най-после привлича внимание, специалистите призовават да се удвоят усилията за борба с него.
Хедър Тейлър, бивш детектив от Сейнт Луис и настояща говорителка на антирасисткото сдружение „Полицейско етично общество“, обвинява полицейските синдикати, че играят контрапродуктивна роля, като защитават лошите полицаи в ущърб на добрите.
„Те задълбочават пропастта между полицията и гражданите“, добави тя. Според нея полицейските служби в страната трябва да имат нулева толерантност към расистките послания в социалните мрежи, а обвинените в такова поведение полицаи трябва да бъдат временно отстранявани от длъжност без заплащане докато са разследвани.
В Пентагона започна независимо разследване за усилията на министерството на отбраната да се бори срещу покачването на екстремизма в американските въоръжени сили, които според 14 сенатори демократи са недостатъчни.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни.
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
-
САЩпреди 2 дни
Заради щурма на Капитолия: Тръмп пред серия дела
-
САЩпреди 2 дни
„The Talk“ – неудобният разговор за расизма в САЩ
-
Българияпреди 2 дни
След скандал: Парламентът разреши преговори за ваксини и извън ЕС
-
Твоят глас 2021преди 2 дни
Цветанов: Трябва реално електронно управление
-
Вашите парипреди 2 дни
Как да пестим, когато купуваме храна
-
КРИМИпреди 2 дни
Наркобосовете изтребват неудобни политици преди идващите избори в Мексико
-
КРИМИпреди 2 дни
Един убит, а двама са в критично състояние при стрелба в Чикаго
-
Българияпреди 2 дни
Борисов: През следващия мандат ще вдигнем БВП до 100 млрд. евро, а средната заплата ще стигне 2 000 лева (ВИДЕО)
САЩ
BREAKING: Байдън подписа заповед, разрешаваща на престъпници да гласуват
Заповедта има за цел да „защити правото на глас на всеки жител на Америка и той да има равно участие с всички останали по време на изборния процес“
Президентът Джо Байдън подписа изпълнителна заповед, с която разрешава на бивши престъпници да гласуват. Доскоро те нямаха това право в много от щатите. В други дори лишените от свобода нямаха право да пуснат своя вот.
Заповедта има за цел да „защити правото на глас на всеки жител на Америка и той да има равно участие с всички останали по време на изборния процес“.
Новината идва само три дни, след като Камарата на представителите прие пакет към изборния закон, целящ да гарантира правото на глас на предварителните избори и облекчена регистрация на избирателите.

Заповедта от неделя разпорежда на ръководителите на всички федерални агенции да направят предложения на подопечните си служби за насърчаване на регистрацията и по-лесното участие на гласоподавателите в рамките на 200 дни.
Порталът Vote.gov също трябва да се модернизира.
„Президентът има ангажимент да подкрепя демокрацията, която включва всеки с право на глас, да може да го подаде. Това е основното право на жителите на Америка“, обясниха от администрацията на Байдън.
Заповедта ще направи по-лесна регистрацията и на военнослужещи в чужбина, инвалиди и лишени от свобода.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКСАЩ
Делото за убийството на Флойд започва в понеделник. Какво се очаква?
Само преди няколко дни Камарата на представителите на САЩ прокара най-амбициозната полицейска реформа
Делото за убийството на Джорд Флойд, което предизвика протести почти в цял свят и основно в Щатите, ще започне в понеделник.

Четиримата бивши полицаи, обвинени в смъртта на Джордж Флойд.
То ще се води срещу бившия полицай Дерек Шовин и още трима негови колеги, които са обвинени за смъртта на афроамериканеца на 25 май м.г. в Минеаполис.
На разпространени тогава видеозаписи се видя, че те го притискат към земята. Той по-късно умира от задушаване.

Шовин, който е основния обвиняем, по-рано каза, че ще пледира виновен. Очаква се в понеделник да се разбере какъв ще е развоя на делото.
Само преди няколко дни Камарата на представителите на САЩ прокара най-амбициозната полицейска реформа (George Floyd Justice in Policing Act) от десетилетия за втори път.
Законодателството забранява прилагани от служителите на реда задушаващи прийоми и създава национални полицейски стандарти с цел увеличаване на отговорността. Долната камара гласува 9 месеца след убийството на 46-годишния Джордж Флойд от полицията, което предизвика масови протести и безредици в американските градове. Реформата бе прокарана с 220 срещу 212 гласа по партийна линия. Един републиканец гласуваха в подкрепа на проектозакона, но той обяви, че е допуснал грешка, което впоследствие бе поправено.

Камарата прокара вариант на законопроекта през миналата година, но контролираният от републиканците Сенат не го прие. Този път демократите имат подкрепата на Белия дом и мнозинство в Сената. Но в горната камара те ще трябва да убедят най-малко 10 сенатори от Републиканската партия, за да преодолеят блокиращата тактика filibuster (блокиране на сенатски решения поради липсата на 60% мнозинство -б.р) и да прокарат законодателството, което вероятно няма да се случи.
Законопроектът забранява така наречения „квалифициран имунитет“, който защитава служителите на реда от завеждане на определени съдебни дела срещу тях. Това е една от най-важните промени, която ще изисква постигане на компромис с републиканските сенатори.
Полицейски синдикати и други групи в защита на служителите на реда твърдят, че без такава правна защита хората ще се откажат от тази професия.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКБългария
Българите в САЩ с настояване за повече от 35 секции за изборите
Броят на подадените заявление е с 1000 повече от общия брой от 2017 година
43 са секциите в САЩ с подадени над 60 заявления за регистрация за предстоящите парламентарни избори в България, които ще се проведат на 4 април. Броят на подадените заявления е с 1000 броя по-голям от общия брой през 2017 година. До изтичането на крайния срок има още броени дни – до 9 март.
Българите в Щатите изразяват надежда, че и градове като Сан Антонио, Ричмънд, Роквил, Рали, Сан Франциско и Оклахома Сити също ще преминат границата от 60 заявления до крайният срок, за да бъде премината границата от 35 секции в САЩ.
„Бройката от 35 секции е несправедлива и лишава множество българи от конституционното им право на гласуване“, пишат те в социалните мрежи.

Всеки, който иска да гласува на парламентарните избори на 4 април, и се намира извън пределите на България, може да подаде заявление на адрес: https://www.cik.bg/bg/ns2021/izvan-stranata/submit
За да бъде разкрита секция извън дипломатическите представителства, трябва да бъдат подадени 60 заявления.
Как върви подаването на заявления в реално време може да се следи на https://glasuvam.org/parl21r .
⇩ Коментирайте ⇩