Коронавирусът
Починалите от COVID-19 в САЩ достигнаха 400 000
Калифорния стана първият щат, който достигна 3 милиона случая в понеделник

Броят на смъртните случаи от коронавирус в САЩ достигна в понеделник 400 000 – преломен момент, който беше немислим преди почти година. Над 2 милиона души са починали в световен мащаб.
САЩ обаче е най-пострадалата държава, въпреки че съставлява по-малко от 5 процента от световното население. САЩ потвърдиха първия си случай на вирус в Сиатъл на 21 януари 2020 г.
Почти година по-късно в САЩ са заразени 24 милиона души, най-много потвърдени случаи в света.

Калифорния стана първият щат, който достигна 3 милиона случая в понеделник, а окръг Лос Анджелис премина границата от 1 милион през уикенда. Броят на починалите е много по-голям от очаквания в началото на пандемията.
Д-р Дебора Биркс, координатор за коронавируса в Белия дом, предупреди през април, че около 240 000 американци могат да умрат от коронавирус, дори ако мерките за ограничаване се спазват „почти идеално“.
Докато американските здравни служители бързаха да ваксинират възможно най-много уязвими хора, COVID-19 продължава да се разпространява с рекордно високи темпове в цялата страна. Властите се опасяват и от новия щам, който е много по-заразен.
Към понеделник в САЩ са били приложени близо 12,3 милиона дози ваксини, според Центровете за контрол и превенция на заболяванията.

Но в Калифорния щатският епидемиолог д-р Ерика Пан препоръча на доставчиците да преустановят прилагането на дози от една партида ваксина Moderna, докато разследват съобщенията за възможни алергични реакции.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни.
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
-
САЩпреди 2 дни
„The Talk“ – неудобният разговор за расизма в САЩ
-
САЩпреди 2 дни
Заради щурма на Капитолия: Тръмп пред серия дела
-
Българияпреди 2 дни
След скандал: Парламентът разреши преговори за ваксини и извън ЕС
-
КРИМИпреди 2 дни
Наркобосовете изтребват неудобни политици преди идващите избори в Мексико
-
Вашите парипреди 2 дни
Как да пестим, когато купуваме храна
-
КРИМИпреди 2 дни
Един убит, а двама са в критично състояние при стрелба в Чикаго
-
Твоят глас 2021преди 2 дни
Цветанов: Трябва реално електронно управление
-
Българияпреди 2 дни
Борисов: През следващия мандат ще вдигнем БВП до 100 млрд. евро, а средната заплата ще стигне 2 000 лева (ВИДЕО)
България
България очаква пратка от 21 хиляди дози с ваксината на Pfizer
Увеличен е броят дози и на „Moderna“
21 хиляди дози от „Pfizer“ се очаква да пристигнат на 8 март. Това каза в ефира на bTV маг.-фарм. Богдан Кирилов, който е шеф на Изпълнителната агенция по лекарствата. Той обясни, че през март ще дойдат дози от трите одобрени от ЕС ваксини срещу коронавирус.
„По отношение на „Pfizer“ има потвърждение за 105 хил. дози. Увеличен е броят дози на „Moderna“ – 85,2 хил. По отношение на „AstraZeneca“ – чакаме около 300 хил. дози за месец март. Категорично потвърждение има за първите две доставки – първата на 9 март – 76,8 хил. дози, втората на 11 март – 28,8 хил. дози“, обяви маг.-фарм. Богдан Кирилов, който е шеф на Изпълнителната агенция по лекарствата.
„На финален етап е документацията на ваксината на производителя „Янсен“ и очакваме следващата седмица решението на Комитета по лекарствените продукти за хуманна употреба. Ако становището е положително, това ще е първата еднодозова ваксина“, каза още Кирилов.

Руската ваксина чака одобрение от Европейската агенция по лекарствата (EMA). Ако го получи, България има готовност веднага да започне приложение.
„Не е необходимо да се прави тест за антитела, преди ваксината“, каза още Кирилов, който коментира случая с Венци Мицов.
Музикантът лежи в Александровска болница с двустранна бронхопневмония, след като си е сложил ваксината.
„Случаят на Мицов е по-скоро изключение, не е и ясно кога точно е станало заразяването“, обяви Кирилов.
288 000 са ваксинираните българи до този момент, под 3 на хиляда са имали реакция, подобна на описаните в характеристиката на ваксината – това са леки грипоподобни симптоми, температура в рамките на няколко часа до денонощие.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКБългария
Проф. Кантарджиев: Вторият нигерийски щам е повод за сериозна тревога
Той изрази надежди, че от следващата година този вирус ще придобие само сезонен характер
Към днешна дата се наблюдава едно плавно покачване на случаите на COVID-19 в България. Това обаче се различава от стръмното такова, което наблюдавахме през октомври и ноември. Това се дължи най-вече на противоепидемичните мерки, които голяма част от хората спазват. Вторият нигерийски щам буди сериозна тревога. Това заяви директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев в ефира на Нова телевизия.
Той добави, че проблемът към този момент е разпространението на британския щам на вируса и настъпващата опасност от втория нигерийски вариант.
„Последните данни показват, че 96% от циркулиращите вируси в Кюстендил са от британската мутация. В Бургас е 82%. За щастие този щам не е по-смъртоносен, лечението е същото и наличните ваксини предпазват от него“, добави специалистът.

Според проф. Кантарджиев притесненията на научната общност в Европа са свързани с втория вид на нигерийския щам на COVID-19.
„Първата мутация бе регистрирана през август. Втората през декември. Такива случаи са малко в Европа, а в България все още нямаме такъв“, каза професорът. Той обясни, че всички налични в Европа ваксини предпазват от първата нигерийска мутация в много висока степен.
„При втория щам също има протекция, но не толкова добре колкото при другите варианти. Добрата новина към този момент е, че той не е широко разпространен“, каза още проф. Кантарджиев.
Според Кантарджиев бързото „почервеняване“ на картата на заболеваемост се дължи на бурното разпространение на британския щам.
„Ако в ресторантите мерките се спазват, няма да има големи проблеми. Хората трябва да си правят и сметката и да мислят с кого се събират“, обясни той.
За ваксините експертът е позитивен. „Когато българите видяха много свои познати, които са ваксинирани, че и няма нищо, се успокоиха. Много се радвам, че хората в нашата страна върнаха позитивното си отношение към ваксините“, допълни професорът.

„80 хиляди ваксини ще бъдат доставени в страната в понеделник – 8 март, а до края на месеца се очаква броят на имунизационните доставки у нас да достигнат 200 хиляди ваксини, добави той.
„Когато ваксините се разработваха, ми направи впечатление, че всички работят срещу една мишена – белтъка на вируса който е на върха на шипа, с който той се закрепва към човешкия организъм. Когато разбраха, че някои мутации могат да доведат до промяна на този белтък, стана ясно, че би било възможно да се наложи да има ваксина срещу новия вече променен състав на вируса. Това може да доведе и до трета ваксинация, но не вярвам, че ще се случи“, обясни специалистът.
Относно противоречията за ваксинацията Кантарджиев не пропусна да спомене и за учените.
„Излизат едни учени, които наричат себе си лекари и казват, че ваксините не са изпробвани. А грипните ваксини? Те всяка година са срещу различни щамове, проверявани ли са те 10-15 години? Всичко това не бе направено от незнание. Хора, които имат претенции, че са запознати с ваксините – не могат да говорят по този начин срещу тях. Тогава каквото и да казват специалистите, в хората остава едно съмнение. След него идва страхът“, категоричен бе директорът на Националния център по заразни и паразитни болести.

„Представяте ли си, ако Мангъров се бе появил през 80-те – сега всички щяхме да сме позитивни за СПИН. Защото нали това беше идеята? Да се заразим всички и да върнем нормалното. Не е добре, когато искаш да върнеш нормалното с ненормални идеи“, обяви проф. Кантарджиев.
Той изрази надежди, че от следващата година този вирус ще придобие само сезонен характер. „Това обаче не трябва да ни притеснява, защото ще бъдат направени ваксини, които биха могли да ни предпазят от сезонен грип и COVID-19“, смята още Кантарджиев. Той обясни, че началото на заболяването е свързано с бурното размножаване на вируса в горните дихателни пътища и даде добър съвет, който би могъл да помогне много: „Лимон и сода. След всяко ядене едно резенче лимон потопено във сода би имало добър ефект“.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУККоронавирусът
Новозеландският град Окланд излезе от едноседмична карантина
Градът бе под карантина, наложена след откриването на огнище на силнозаразния британски щам на коронавируса
Новозеландският град Окланд излезе от строгата едноседмична карантина, наложена след откриването на огнище на силнозаразния британски щам на коронавируса.
Днес не са регистрирани никакви случаи на заразяване, съобщиха представители на новозеландските здравни власти. Случаи на предаване на вируса в страната не са откривани от една седмица.
Новозеландската държавна телевизия показа хора, които посещават кафенета рано сутрин. Мнозина заявиха, че се чувстват облекчени.

Градът с двумилионно население ще продължи да прилага ограничения върху събирането на големи групи хора и маските са задължителни в обществения транспорт. Смята се, че причината за успехите на Австралия и Нова Зеландия в борбата срещу разпространението на коронавируса се крие в бързите здравни мерки, затварянето на границите, задължителната карантина и активното проследяване на случаите, отбелязва Ройтерс. Икономиките и на двете страни се възстановяваше през втората половина на 2020 година.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
⇩ Коментирайте ⇩