България
Почитаме паметта на Св. преподобни Максим Изповедник
Красноречието му го направило нежелан за владетелите и в последствие бил съден в Цариград като държавен изменник

Православната църква чества св. преподобни Максим Изповедник, св. мъченик Неофит от Витиния, св. мъченици Евгений, Канидий, Валериан и Акила.
Името Максим има латински корени и идва от думата “maximilianus”, която в превод означава “най-великият”.
Преп. Максим Изповедник е един от най-големите и авторитетни православни църковни отци. Роден в богато и уважавано семейство, той получил добро образование, като особено се интересувал от философията.
Познаващ отлично Христовото учение, духовното наследство и дълбоките корени на църковното предание, св. Максим се проявил като плодовит християнски мислител и авторитетен учител на истините на вярата.
Максим водил усилена борба срещу навлизащата монотелкса ерес, според която християнството не било богочовешка религия. Отказал се от длъжността си на секретар на императора, светецът се оттеглил в света обител и се съсредоточил върху философията.
Събратята му го уважавали за действията му и в знак на почит го провъзгласили за игумен. Светецът отказал и предпочел уединението. След този период той се отправил към Африка, за да се бори с езичеството.
Красноречието и доводите му го направили нежелан за владетелите и в последствие бил съден в Цариград като държавен изменник. Преподобният бил изпратен на заточение в Тракия.
След години отново бил подложен на изтезания, като впоследствие отрязали езика и дясната му ръка, за да не може повече да пази и проповядва вярата си. Същата съдба сполетяла и ученика му свети Анастасий.
След това развеждали и двамата по улиците и стъгдите за общо поругание, като показвали на тълпата отрязаните езици и ръце на мъчениците. Въпреки понесените страдания и рани, те били изпратени на далечно заточение в Скития, както тогава се наричала Добруджа.
Анастасий починал още по пътя, а св. Максим бил затворен в крепостта Схимарис, където починал на 13 август 662 г. като 82-годишен старец.
Имен ден празнуват Агнеса, Валерия, Максим, Максимилиан.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни.
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
-
Канадапреди 21 часа
Глобиха собственик на бизнес от Онтарио с $3755 за „несъществено“ преминаване на границата
-
ЧИКАГОпреди 20 часа
Издигнаха българското знаме в Чикаго по случай 3 март (СНИМКИ, ВИДЕО)
-
КРИМИпреди 3 дни
Убиха брутално в затвора сериен изнасилвач от Калифорния
-
Любопитнопреди 2 дни
Каръци: Двойка се размина с джакпот от 182 милиона лири по най-нелепия възможен начин
-
Канадапреди 20 часа
COVID песимизъм налегна канадците
-
САЩпреди 9 часа
Камарата отменя гласуванията в четвъртък заради информация за нов щурм на Капитолия (СНИМКИ)
-
САЩпреди 3 дни
Влизат в сила новите глоби по пощата за превишена скорост в Чикаго
-
Български историипреди 20 часа
От първо лице: От Ню Йорк до София във време на COVID
България
Кунчев: Идват много неприятни новини за нигерийския щам
Все още не са ясни характеристиките на нигерийския вариант.
Нарастването на броя на заболелите от коронавирус в България се дължи на новия британски вариант на заразата. Това обявиха здравните власти.
„Но след британския вариант, идва южноафриканският, идва и нигерийският, за който идват изключително тревожни съобщения“, каза главния епидемиолог Ангел Кунчев.
„Рано е да се плашим “, допълни той, но уточни, че това трябва да се знае. Все още не са ясни характеристиките на нигерийския вариант.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКБългария
Нови COVID ограничения в България – само по области
Националният оперативен щаб и Здравното министерство ще обсъждат прилагането на локален подход
Новите случаи на коронавирус в България нарастват, а ограничения срещу разпространението на заразата ще се въвеждат не национално ниво, а по области. Това стана ясно от думите на здравния министър Костадин Ангелов след заседание на националния щаб за борба с болестта.
„Заетостта в болничните легла не се увеличава дифузно в цялата страна, а само в определени области, затова обсъждаме на ниво национален оперативен щаб и МЗ прилагането на локален подход за противоепидемични мерки,“ обяви той.

Министърът даде пример с това, че в Бургас регионалният щаб е решил да отмени плановите операции. Той препоръча същото да направят и някои от болниците в София, Враца и други.
Броят на болните от COVID-9 се увеличава и тази ситуация се дължи на новия британски вариант на вируса, каза още здравният министър.
„Наблюдаваме една добра тенденция, която ни прави много добро впечатление и ще анализираме дали ще продължи и следващата седмица – броят на излекуваните спрямо новите случаи. Миналата седмица новите случаи спрямо излекуваните бяха три към едно, а сега са две към едно“, заяви Ангелов. Двуседмичната заболяемост обаче е 285 нови случая на 100 000 души на 14-дневна база, стана ясно от данните на главния здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
41 000 българи са ваксинирани с две дози, докладва шефът на ваксинационния щаб проф. Красимир Гигов. Той обяви данни, според които личните лекари вече активно участват в имунизационната кампания и са ваксинирали 45 000 души. В една практика средно се оказва, че е предоставен по един флакон с десетина дози, включи се обаче зам.-шефът на лекарския съюз Николай Брънзалов. Той подчерта, че при личните лекари чакат имунизация хората в рисковите групи, които една година чакат момента на ваксинацията и призова доставките към тях да бъдат увеличени.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКБългария
Инфекционист: Поне 2.5 млн. българи са изкарали COVID-19
Според специалиста заради преболедувалите и ваксинираните третата вълна няма да стигне стойностите на втората
Българите, които са преболедували коронавирус, са в пъти повече от обявените в официалните данни. Това твърди д-р Трифон Вълков от Инфекциозната болница в София. „Реалният брой на хората, прекарали заболяването, е минимум 2,5 милиона”, каза той пред NOVA.
„Една от причините за повечето положителни проби, е че се правят повече тестове. Винаги сме правили около 10-12 000 изследвания, а сега има дни, в които се правят 16 000. Друга причина е, че вече се добавят и антигенните тестове“, коментира Вълков.
Според него теоретично е възможно в началото на април да стигнем отново 5000 заразени на ден. „Продължавам обаче да мисля, че надали ще стигнем до подобен ръст на заразените, какъвто имаше през ноември. Голяма част от хората вече са прекарали вируса. Има и доста ваксинирани”, поясни инфекционистът. И допълни, че Инфекциозна болница разполага с около 90 легла за болните от коронавирус. До края на февруари само 1/3 от капацитета в лечебното заведение е бил запълнен.
Лекарят коментира и темата с ваксините.
„В света има достатъчно поръчани ваксини – около 11, 3 милиарда. Разбира се, не всички от тях са произведени. Проблемът е тяхното неправилно разпределение. В Германия се говори, че отделни държави се презапасяват с дози. В Англия се падат 7 ваксини на глава от населението, а в Канада – 9. Междувременно има страни, които не са получили нито една доза. Затова беше създадена организацията КОВАКС, която цели това да не се случва. Няма как да се справим с вируса, ако някъде по света има огромно население, което не е ваксинирано”, смята д-р Вълков.
„По-добре ваксиниран с нещо, отколкото неваксиниран с нищо. И трите ваксини изработват сравнително добър имунитет след първата игла“, отвърна лекарят на въпроса достатъчна ли е само една доза.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
⇩ Коментирайте ⇩