Здраве
Професии, които ни пазят от деменция
При деменция е просто невъзможно да съществуваме нормално без чужда помощ

Трудно е да си представим по-страшно състояние от деменцията. В този случай е просто невъзможно да съществуваме нормално без чужда помощ. Учени от Ню Йорк са провели изследвания и са установили, че някои професии могат да бъдат класифицирани като вид терапия срещу старческа деменция. Ето четири професии, които помагат на хората много по-късно, а понякога и изобщо да не се сблъскат с деменцията и с нарушената когнитивна функция като цяло.
Адвокат
Специалистите в областта на правото не само се занимават с документи, но и активно работят с хора, провеждат сериозни аналитични операции, което помага на представителите на тази професия да работят, докато имат физически сили. Учените твърдят, че сложните професии, които изискват максимална концентрация и решаване на разнообразни задачи, поддържат тонуса на мозъка за много по-дълго време, като не позволяват на много химични процеси да се забавят.
Хирург
Една от най-взискателните професии, която изисква не само изключителни познания, но и специален талант и издръжливост. Често на хирурга се налага да взема нестандартни решения, от които зависи животът на пациента. Колкото по-сложни са задачите, които мозъкът трябва да изпълнява, толкова по-малка е вероятността деменцията да засегне представител на тази професия, но не бива да се изключват и други фактори като наследственост.
Архитект
Още една професия, изискваща максимална отдаденост. Не е изненадващо, че професията на архитекта изисква комплексни знания и умения. Освен че трябва да обмисли проекта от началото до края, до последния детайл, архитектът трябва да умее да убеди в своите идеи ръководството и да притежава умението да убеждава. Има много архитекти, които посвещават целия си живот на професията си и възрастта рядко е пречка да се занимават с това, което обичат.
Преводач
Въпреки че мнозина са скептично настроени към тази професия, професионалните преводачи често са хора, които изобщо не са застрашени от деменция и много рядко се сблъскват с когнитивни проблеми. Симултанният устен превод е най-трудният вид превод, който изисква специален талант и индивидуалност и буквално принуждава мозъка да работи на предела на възможностите си. Повечето добри преводачи предпочитат класическите устен или писмен превод, който не натоварва толкова много мозъка, колкото симултанният превод, и го поддържа постоянно нащрек.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни.
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
-
КРИМИпреди един ден
Баща от стрелбата в Хайланд Парк: Скрих детето си в кофа за боклук
-
КРИМИпреди 2 дни
Масова стрелба на парад в Чикаго, поне 6 убити и 26 ранени (ВИДЕО, ОБНОВЕНА)
-
КРИМИпреди един ден
Стрелецът от парада в Чикаго е арестуван (ВИДЕО)
-
КРИМИпреди 18 часа
Син на кандидат-кмет, богата банкова сметка и фен на Тръмп. Кой е Робърт Кримо? (ВИДЕО)
-
САЩпреди един ден
Кой е вероятният нападател от Хайланд парк: Самотен, безработен и изолиран напълно от обществото (ВИДЕО)
-
Войната в Украйнапреди 2 дни
Близък съратник на Путин: Ако има трета световна война, първо ще се целим в Лондон
-
СВЯТпреди 20 часа
Арестуват родители за смъртта на дъщеря им, отказвали да я лекуват от диабет
-
КРИМИпреди 15 часа
ЕКСКЛУЗИВНО: Българин, познавал стрелеца: “Не изглеждаше да има отклонения, а какво стана”
-
САЩпреди 2 дни
Мъж работи без почивен ден 27 години (СНИМКИ)
-
Българияпреди 2 дни
Ива Митева: Ако се убедя, че съм на грешната страна, ще напусна ИТН
-
Българияпреди 2 дни
Лавров: Ще отговорим “по съответния начин” на България, но няма да затваряме посолството в София
-
Войната в Украйнапреди 2 дни
След руски плен: Без ръка, крак, глухи и слепи. Как се върнаха военните от “Азов”?
⇩ Коментирайте ⇩