България
Проф. Кантарджиев: Няма и да се замислим, ако е нужно да купим друга ваксина
Оптимистичният вариант е около 1,5-2 милиона ваксинирани до края на август

„Оптимистичният вариант е около 1,5 – 2 милиона ваксинирани да имаме до края на август. Ако няма ваксина, не може да се ваксинираме. Държавата ще търси и други варианти и няма да се поколебаем да купим, която и да е ваксина, която е ефективна и безвредна и която е призната от регулацията в Европа, разбира се, в това число и руска, и китайска“, това каза в ефира на БНР проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести и член на Националния оперативен щаб. Това бе във връзка със съобщението от „AstraZeneca“ за забавяне на доставките на ваксини за Европа.
По думите на проф. Кантарджиев спекулация е твърдението, че в България има нисък брой имунизирани. Той обясни, че този брой се дължи на запазването на втората доза, за да не се случат технологични проблеми, които да забавят доставката на втора доза и „хората да останат само с една поставена доза“.
Тази седмица ще бъдат ваксинирани хората, работещи на първа линия в Националния център по заразни и паразитни болести, съобщи директорът му. Той подчерта, че се увеличава броят на желаещи лекари да се ваксинират.

„Тази седмица за първи път имаме под 100 болни на 100 хиляди души за 14-дневен период. Това е много добре и дано да се задържи, но това зависи от дисциплината на хората“, посочи проф. Кантарджиев и подчерта, че освен предпазните маски и дистанцията, най-важно е проветрението на помещенията – на всеки 20 минути трябва да се осигури 1 минута с поток на въздуха.
За отварянето на ресторантите той заяви, че обсъждането и предприемането на постепенното им отваряне ще е в началото през февруари, а за нощните заведения и барове – през април, но уточни, че поради новия щам разхлабването на мерките ще е предпазливо и на стъпки.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни.
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
-
Българи в Чикагопреди един ден
Назначиха нов генерален консул в Чикаго
-
Българияпреди 3 дни
Новозаразените в България – 1925 за денонощие, починалите са 79
-
КРИМИпреди 13 часа
Как спипаха българин с €20 млн. в банков трезор в Атина
-
Българияпреди 2 дни
Рекорден интерес: Над 45 000 българи са подали заявление, за да гласуват зад граница
-
САЩпреди един ден
По време на бурята в Тексас: Майка крещи имената на трите си деца, докато те изгарят в пожар с баба си (СНИМКИ)
-
САЩпреди един ден
Ще платят ли САЩ 35 трилиона долара на наследниците на робите от миналото?
-
Любопитнопреди 2 дни
Рекорд на Гинес: 35 тениски за 60 секунди (ВИДЕО)
-
САЩпреди 2 дни
Пролетно време от Денвър до Ню Йорк, силна снежна буря обхваща Запада
България
Система за 85 милиона: В София вече може да се купи билет за градския транспорт с телефон
Е-билетите ще се използват в метрото и наземния транспорт
Електронните билети за еднократна употреба в градския транспорт вече са факт. Услугата е част от новата система за таксуване, предава bTV.
Е-билетите ще се използват в метрото и наземния транспорт и ще важат само в едно превозно средство за срок от час и половина. Услугата се пуска експериментално.
„Самото закупуване става с приложението MPASS, правите си профила, регистрирате се, регистрирате платежен инструмент било то кредитна карта, било то плащане през мобилен оператор. Зареждате си платежен документ и след това избирате това, което искате да закупите. Билетът се валидира, когато се поднесе към QR четеца на валидатора. Ако не се осъществи пътуването в рамките на днешния ден, този билет „изгаря“, обясни директорът на Центъра за градска мобилност Димитър Дилчев.
Поетапно ще заработят и останалите услуги в електронната система: „Очаквайте възможността да заплащате с безконтактни банкови карти в наземния транспорт, както и удобството да зареждате вашата карта за столичен градски транспорт през интернет сайта на ЦГМ“.
MPASS и в момента предлага покупка на дневна карта за неограничено пътуване в градския транспорт.
Очаква се след няколко месеца перфораторът да остане в историята.
Интегрираната система струва близо 85 милиона лева като Центърът за градска мобилност не плаща комисионна на мобилните оператори, а частната фирма -партньор за въвеждане на системата, получава 4% търговска отстъпка.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКБългария
Конституционният съд ще разгледа текстовете за фигурата на прокурора, разследващ главния прокурор
Това става ден преди в сила да влязат атакуваните от държавния глава промени в Закона за съдебната власт и Наказателно-процесуалния кодекс.
Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев да бъдат обявени за противоконституционни част от текстовете, с които беше създадена фигурата на прокурора, разследващ главния прокурор, съобщи БНР.
Съдия – докладчик ще е бившият върховен съдия Павлина Панова.
Това става ден преди в сила да влязат атакуваните от държавния глава промени в Закона за съдебната власт и Наказателно-процесуалния кодекс.
Според тях до три месеца Висшият съдебен съвет трябва да избере така наречения от Румен Радев „особен прокурор“, който ще има правомощията да разследва главния.

Президентът Радев наложи вето на въпросните промени, но то бе отхвърлено от мнозинството в пленарната зала и той сезира КС със същите мотиви.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКБългария
Предварително попълнени данъчни декларации пускат на сайта на НАП от 8 март
Предварително попълнените декларации ще са достъпни на страницата на приходната агенция от 8 март, съобщиха от НАП.
За първи път тази година Националната агенция за приходите ще предостави предварително попълнени данъчни декларации за облагане доходите на физическите лица, съобщи БНР. Всеки длъжник ще има възможността да сравни служебно въведените данни при електронното подаване на декларациите.
Предварително попълнените декларации ще са достъпни на страницата на приходната агенция от 8 март, съобщиха от НАП.
Говорителят на НАП Росен Бъчваров поясни още, че двете големи промени са данни за доходи от търговия в интернет, „които ние сме предварително попълнили“, и че ако има надвнесен данък, то изрично трябва да се очаква да посочи от декларатора, физическото лице, какво да се случи с този надвнесен данък – „дали той да бъде възстановен по банкова сметка, или може, което е нова възможност, той да бъде използван занапред“.

⇩ Коментирайте ⇩