Здраве
Първа белодробна трансплантация осъществиха в България

В Университетска болница “Лозенец” успешно беше осъществена първата белодробна трансплантация в България. Интервенцията е извъшрена от екип, ръководен от д-р Игор Тодораке от университетската болница в Хановер и проф. д-р Любомир Спасов.
Трансплантацията е започнала около 22.30 ч. в събота и приключи към 4.30 часа в неделя.
Рецепиент на органа е 70-годишен мъж с крайна степен на белодробна недостатъчност поради белодробна фиброза. В момента пациентът се намира в реанимация. Донорът е 40-годишна жена от Варна, която дава шанс за живот на 5 души.
Черният дроб е трансплантиран във Военно медицинска академия, белият дроб и бъбреците са подадени за трансплантация към болница „Лозенец“, а сърцето е изпратено към Хърватия поради липса на подходящ реципиент у нас.
Извършването на първата белодробна трансплантация се случи много по-рано от очакваното и официално обявените планове на Министерството на здравеопазването, според които това трябваше да се случи около 2020-2021 година след обучение на български екипи в Австрия.
Чакащите за белодробна трансплантация в България са 18 и досега единственият им шанс беше тя да се извърши в чужбина.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни.
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
-
Канадапреди 20 часа
Глобиха собственик на бизнес от Онтарио с $3755 за „несъществено“ преминаване на границата
-
ЧИКАГОпреди 19 часа
Издигнаха българското знаме в Чикаго по случай 3 март (СНИМКИ, ВИДЕО)
-
КРИМИпреди 3 дни
Убиха брутално в затвора сериен изнасилвач от Калифорния
-
Любопитнопреди 2 дни
Каръци: Двойка се размина с джакпот от 182 милиона лири по най-нелепия възможен начин
-
Канадапреди 19 часа
COVID песимизъм налегна канадците
-
САЩпреди 9 часа
Камарата отменя гласуванията в четвъртък заради информация за нов щурм на Капитолия (СНИМКИ)
-
САЩпреди 3 дни
Влизат в сила новите глоби по пощата за превишена скорост в Чикаго
-
Български историипреди 19 часа
От първо лице: От Ню Йорк до София във време на COVID
Здраве
Само една доза от ваксините срещу COVID-19 намалява нуждата от прием в болница
Една доза от ваксините срещу COVID-19 на Pfizer/BioNTech или на AstraZeneca предпазва от тежко протичане на инфекцията при хора над 80 години със съпътстващи заболявания
Една доза от ваксините срещу COVID-19 на Pfizer/BioNTech или на AstraZeneca предпазва от тежко протичане на инфекцията при хора над 80 години със съпътстващи заболявания и от необходимостта да постъпят в болница за лечение, сочат междинни данни от британско проучване, цитирани от Ройтерс.
Проектът за наблюдение, който е финансиран от Pfizer и все още е в ход, установи, че една доза от ваксината срещу COVID-19 на Pfizer/BioNTech е 71,4 на сто ефикасна от 14-ия ден след приема за предотвратяване на инфекция със симптоми в тежка форма с нужда от хоспитализация при пациенти на средна възраст 87 години.
Ваксината на AstraZeneca показва 80,4 на сто ефективност при същите показатели при пациенти на средна възраст 88 години.
„Тези първи резултати показват, че британската ваксинационна програма работи по-добре, отколкото сме се надявали“, каза Адам Фин, професор по педиатрия и главен изследовател в проекта AvonCAP в университета на Бристол.
Според него резултатите показват как ваксините могат да намалят както тежестта от сериозно протичане на COVID-19 при възрастното, високорисково население, така и натиска върху здравната система.
Резултатите съвпадат с данни от други изследвания на ваксинационните програми в Израел, Шотландия и Англия, които също установиха висока ефективност на първата доза от ваксините.
Британско проучване сред медицинския персонал във Великобритания миналата седмица показа, че първата доза от ваксината на Pfizer намаля със 75 на сто броя на асимптоматичните инфекции, което би могло значително да намали риска от разпространение на вируса.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКЗдраве
Лошо храносмилане и горчивина в устата се оказаха симптоми на смъртоносна болест
Други симптоми на рак на панкреаса са загуба на тегло, гадене, диария, запек и загуба на апетит.
Лошо храносмилане и горчивина в устата могат да бъдат симптом на фатално заболяване, а именно рак на панкреаса.
Панкреасът е част от храносмилателната система. Разположен е в горната част на корема, пред гръбначния стълб, над пъпа и е дълъг около 15 см.
Така че онкологичната неоплазма е показана от общ дискомфорт в корема, простиращ се до гърба. Освен това хората с това състояние имат лошо храносмилане, пареща болка в гърдите и горчив вкус в устата.
Отбелязва се, че усещанията за болка, като правило, се усилват в легнало положение и след ядене на храна.
Други симптоми на рак на панкреаса са загуба на тегло, гадене, диария, запек и загуба на апетит.
Причините за рака са неизвестни, но сред рисковите фактори са:
Възраст – рискът от развитие на рака се увеличава с възрастта: в повечето случаи той се диагностицира при възрастни хора, 75% от които са на възраст 65 и повече години. Има редки случаи, когато заболяването се диагностицира при млади хора;
Тютюнопушене – то се считат за значим рисков фактор;
Хранене и алкохол – Има храни, чиято консумация редовно и често влияе на риска от развитие на рак на панкреаса: червени или преработени меса като свинско месо (при различната му обработка), колбаси и бургери, диета, богата на мазнини и захари и бедна на пресни зеленчуци и плодове.
Също така редовната консумация на алкохол в големи количества заедно с тютюнопушене, още повече увеличава риска от развитие на рак на панкреаса;
Тегло и упражнения – няколко проучвания са установили, че наднорменото тегло и неактивността увеличават възможната опасност;
Диабетът също е свързан с рака на панкреаса;
Инфекции – възможно е да има връзка между повишен риск от развитие на рак на панкреаса и различни инфекции, като вирусен хепатит В. Други проучвания предполагат, че може да има връзка между болни зъби или венци и повишен риск от рак на панкреаса поради наличието на определен вид бактерия.
Ракът може да се развие без да причинява симптоми за дълъг период от време. Ако се появят, те са предимно неспецифични. Най-често срещаните са:
Периодична или постоянна болка и дискомфорт в горната част на корема, който понякога се разпространява и в областта на гърба, но се облекчават чрез седене или навеждане напред;
Отслабване без видима причина;
Признаци на жълтеница – тя може да възникне, когато има раково образувание в главата на панкреаса, което запушва жлъчния канал и причинява симптоми като промяна в цвета на бялото на окото до жълто и на кожата на тялото;
Загуба на апетит, гадене и повръщане, диария или промени в навиците на червата, и др.
По-рано беше съобщено, че жител на английския окръг Шропшир, Великобритания, е взел симптом на фатално заболяване за мускулно разтежение след тренировка във фитнеса.
Оказа се, че младежът е имал сарком на Юинг, злокачествен тумор на костния скелет.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКЗдраве
Ваксините на Pfizer и AstraZeneca защитават възрастните в 60% от случаите след първата доза
Учените също изтъкнаха, че споменатите ваксини, използвани във Великобритания в рамките на имунизационната кампания, намаляват с над 80 процента риска от хоспитализация на лица над 80-годишна възраст още след първата доза.
Ваксината на американската компания Pfizer и на германския й партньор Biontech предотвратява развитието на симптомите на COVID-19 при хора на възраст над 70 години в 57-61 процента от случаите, четири седмици след прилагането на първата доза, съобщи Службата за обществено здравеопазване на Англия.
При препарата, разработен от британско-шведската компания AstraZeneca съвместно с Оксфордския университет, този показател възлиза на 60-70 процента.
Учените също изтъкнаха, че споменатите ваксини, използвани във Великобритания в рамките на имунизационната кампания, намаляват с над 80 процента риска от хоспитализация на лица над 80-годишна възраст още след първата доза.

„Получените резултати още веднъж потвърждават, че ваксините способстват за понижаване на заболеваемостта и спасяват живота на хората“, отбеляза ръководителката на отдела по имунизациите към английската здравна служба Мери Рамзи.
Препаратът на Pfizer е показал 83 процентна ефикасност за предотвратяването на летални изходи.
Публикуваните данни са били получени след изследването на 7 милиона пациенти в Обединеното кралство.
⇩ Коментирайте ⇩