Здраве
Разделиха успешно близначки, свързани в главата

Сиамски близначки от Бангладеш бяха успешно разделени след дълга хирургична интервенция, оповестиха унгарски лекари, които извършиха операцията в рамките на хуманитарен проект.
„Състоянието на двете момиченца е стабилно след разделянето им – заяви неврохирургът Андраш Чокай. – Трябва обаче да сме бдителни в постоперативния период.“
Хирургичната операция е продължила около 30 часа. В нея са участвали 35 унгарски специалисти.
Тригодишните Рабея и Рукая се родили със свързани в горната им част глави – рядка малформация, която в повечето случаи води до смърт на новородените. Само няколко подобни операции са били успешни досега.
„Тази малформация е сред най-сложните, които някога съм виждал“, увери пластичният хирург Гергей Патаки.
Операцията бе извършена във Военната болница в Дака.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни.
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
-
Българияпреди 2 дни
Премиерът в оставка разпореди: НОЩ да се възстанови, докато се избере друг
-
Българияпреди 9 часа
Бойко Борисов е приет в болница
-
Коронавирусътпреди 10 часа
От днес: САЩ започва ваксинация и на младежите
-
Българияпреди 10 часа
Съдът реши: „Росенец“ официално е плаж
-
Българияпреди 12 часа
Пловдив е най-предпочитаният град за вътрешна миграция
-
Българияпреди 14 часа
Нинова: Ако „Има такъв народ“ предложи кабинет, няма да участваме в него с министри
-
Българияпреди 8 часа
Промените в Изборния кодекс – ухажване на българите в чужбина
-
Българияпреди 15 часа
БСП: Няма да подкрепим правителство на ГЕРБ, а на „Има такъв народ“, но с условия (СНИМКИ)
Здраве
Коронавирусът ще стане сезонно заболяване
От началото на пандемията от COVID-19 се заразиха над 141,4 милиона души, като броят на починалите надвишава 3 милиона
Коронавирусната инфекция ще се превърне в сезонно заболяване, както и другите остри дихателни инфекции след 5-7 години, предвижда Вадим Говорун от московския Институт за биоорганична химия.
„Коронавирусът ще се превърне в сезонна остра респираторна инфекция, но това няма да стане след 1-2 години, а ще са необходими минимум 5-7 години, отбеляза ученият.
Тогава ще можем да говорим за коронавирусна инфекция, от която няма да загиват хора, възрастните няма да са в рискова група и реакцията на организма няма да предизвиква свръхимунен отговор“, заявява Говорун.

От началото на пандемията от коронавируса се заразиха над 141,4 милиона души, като броят на починалите надвишава 3 милиона.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКЗдраве
Британско проучване изследва дали хората могат да се заразят повторно с COVID-19
Участниците, прекарали вече COVID-19, ще бъдат умишлено изложени отново на коронавируса
Британски учени започнаха проучване, в което участниците, прекарали вече COVID-19, ще бъдат умишлено изложени отново на коронавируса, за да се проучи имунния отговор и да се види дали хората повторно ще се заразят, предаде Ройтерс.
През февруари Великобритания стана първата страна в света, разрешила изпитания с хора, при които доброволци умишлено са излагани на коронавируса, за да се съдейства за изучаването на заразата.
Сегашното изследване се различава от предишното по това, че не се стреми към заразяване на хора за първи път, а търси да проучи възможността за повторно заразяване на хора, които вече са прекарали COVID-19, за да получи по-голямо разбиране за имунитета.
„Информацията от този труд ще ни позволи да измислим по-добри ваксини и лечения, а също да разберем дали хората са защитени, след като са прекарали болестта, и за колко дълго“, каза ваксинологът от Оксфордския университет Хелън Макшейн, която е главен изследовател в проучването.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКЗдраве
Устройство с размер на ръчен часовник предупреждава за „цитокинова буря“
Устройството анализира потта и хваща цитокиновата буря още преди първите симптоми
Американски учени разработиха устройство с размерите на ръчен часовник, което анализира потта на човека и предупреждава за „цитокинова буря“, предизвикана от COVID-19, съобщава в. „Мейл он сънди“.
Феноменът настъпва в организма, когато веществата в кръвта, наречени цитокини, бързо се възпроизвеждат и излизат извън контрол. Тези малки съставки са предназначени да ограничат и контролират имунната система и когато започнат да действат неправилно, могат да предизвикат възпаления и увреждане на органи. По време на пандемията лекарите установиха, че пациентите, развили „цитокинова буря“, са най-тежко болните и с най-висок риск от смърт.
За да бъде регистриран навреме този процес, учени от университета в Далас разработиха сензорни лентички с антитела срещу седем възпалителни протеина и ги тестваха върху шест здрави пациенти. Други пет пациенти с вируси, които могат да предизвикат цитокинова буря, също били подложени на изпитвания. Двама от участниците дали признаци на високи цитокинови нива в потта.
Те били уловени навреме от сензорите, което позволило на лекарите бързо да потушат „цитокиновата буря“ с прилагането на стероидни лекарства.
Според автора на разработката Шалини Прасад новият продукт SWEATSENSER Dx може да улови покаченото ниво на цитокини дори преди да се развият опасни симптоми. Тези вещества се отделят в по-малки количества в потта, отколкото в кръвта. Хората произвеждат едва 5 микролитра пасивна пот, което се равнява на една десета от капката за 10 минути. Именно тук учените от Далаския университет осъществили пробив, като създали много чувствителни сензори за откриването на цитокините.
Устройството-часовник измерва нивата на протеините, които се покачват при вируни инфекции. Потта попада на специална лентичка и се отчитат резултатите чрез електронен четец. Той от своя страна ги предава на приложение за смартфон.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
⇩ Коментирайте ⇩