САЩ
САЩ обвиниха шестима хакери от руското военно разузнаване за кибератаки в редица държави
Сред мишените на хакерите са били електроенергийната мрежа на Украйна, френските избори през 2017 г., Зимната олимпиада в Южна Корея през 2018 г., парламента на Грузия и американски болници

САЩ обвиниха шестима хакери от руското военно разузнаване за няколко от най-големите кибератаки в света.
Шестте лица и съконспираторите им са използвали зловреден софтуер, за да извършват кибератаки във Франция, Грузия, Нидерландия, Южна Корея, Украйна, Великобритания и САЩ, се казва в обвинителния акт, цитиран от агенциите.
Сред мишените на хакерите са били електроенергийната мрежа на Украйна, френските избори през 2017 г., Зимната олимпиада в Южна Корея през 2018 г., парламента на Грузия и американски болници.
„Днес министерството на правосъдието на САЩ обвини тези руски офицери в извършването на най-подривната и разрушителна поредица компютърни атаки, приписвана на една единствена (хакерска) група, включително чрез използването на зловредния софтуер NotPetya, съобщи заместник главният прокурор по националната сигурност Джон Демърс.
Шестте лица са част от група, наричана от експертите по киберсигурност с името Sandworm Team. Единият от обвиняемите, Анатолий Ковальов, има повдигнати обвинения отпреди това за намеса в президентските избори през 2016 г.
Според обвинителния акт шестте лица са офицери от руската военна разузнавателна служба ГРУ. Що се отнася до кибератаката срещу френските избори през 2017 г., в обвинителния акт се посочва, че нейна мишена е била например партията на президента Еманюел Макрон.

Що се отнася до Зимната олимпиада в Пьончан, Южна Корея, през 2018 г., на нея беше забранено участието на руски атлети заради държавно спонсорирана допинг програма.
Сред обвиненията обаче няма такива за намеса в американски избори. Според прокуратурата на САЩ целта на кибератаките, за които са обвинени лицата, е била прокарване на геополитическите интереси на Русия.
Великобритания обвини същата хакерска група за участие в руска киберофанзива за саботиране на Олимпиадата в Токио, като тяхна мишена са били и предстоящите Параолимпийски игри в японската столица. Според британски представители хакерите са извършвали „кибер разузнавателни“ операции във връзка с игрите в Токио, които първоначално щяха да се състоят тази година, но бяха отложени заради коронавируса.
Повече подробности не бяха дадени, единствено, че мишена са били организатори, доставчици и спонсори на Олимпиадата.
САЩ повдигнаха обвинения на руски хакери, източили $100 млн.
Британският външен министър Доминик Рааб заяви: „Действията на ГРУ срещу Олимпийските и Параолимпийските игри са цинични и безразсъдни. Осъждаме ги възможно най-категорично“.
Държавният секретар на САЩ Майк Помпейо призова всички страни да се присъединят към привличането под отговорност на шестимата руснаци.
„Подобна киберактивност говори за пълно пренебрежение към обществената сигурност и международната стабилност“, се казва в изявлението на Помпейо.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни.
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
-
Българияпреди 3 дни
Здравният министър предлага удължаване на извънредната епидемична обстановка до края на април
-
Коронавирусътпреди 3 дни
Ръка за ръка: Съпрузи загубиха битката с коронавируса едновременно, дни след 70-та им годишнина
-
Коронавирусътпреди 3 дни
Байдън ще иска отрицателен PCR и карантина за пристигащите в САЩ от чужбина
-
Българияпреди 2 дни
Бившият ПР на Десислава Иванчева отива на съд заради напрежението на „Орлов мост“
-
ХОРОСКОПпреди 6 часа
ХОРОСКОПЪТ ЗА 24 ЯНУАРИ: Близнаци, послушайте шестото си чувство! Риби, запазете самообладание!
-
СВЯТпреди 18 часа
Полицията в Москва повали близка на Навални в ефир: 2100 са задържаните на протеста (ВИДЕО)
-
САЩпреди 7 часа
САЩ осъдиха методите, прилагани към протестиращи и журналисти в Русия
-
Българияпреди 2 дни
Авария в АЕЦ „Козлодуй“: пети блок е спрян
САЩ
САЩ планира да отмени „драконовската“ имиграционна политика на Тръмп
Байдън е очертал плана си за създаване на нови юридически пътища за имиграция и подобряване на процедурата за търсещите убежище
САЩ планират да отменят „драконовския“ имиграционен подход на правителството на Тръмп, като същевременно ще се работи по политики, насочени към причините за миграцията, заяви американският президент Джо Байдън в телефонен разговор с мексиканския си колега.
Пред Андрес Мануел Лопес Обрадор вчера Байдън е очертал плана си за създаване на нови юридически пътища за имиграция и подобряване на процедурата за хората, кандидатстващи за убежище, показва публикувана от Белия дом разпечатка от разговора.
Приоритетите включват „отменяне на драконовските имиграционни политики на предишното правителство“, посочи президентството. Двамата лидери са се договорили да работят заедно за намаляване на незаконната миграция, се казва още в разпространения от Белия дом документ.

На Мексико е отредена важна роля в плановете на Байдън за имиграционна реформа. По-рано този месец Мексико помогна за съгласуване на усилията в Централна Америка за задържане на голяма група мигранти, поели към САЩ. Мексиканското външно министерство съобщи, че е започнало преговори с Вашингтон за свързана с COVID-19 и подписана от Байдън разпоредба за въвеждане на по-строг здравен протокол за хората, влизащи на територията на САЩ.

Разговорът беше любезен и почтителен, отбеляза в кратък пост в Туитър мексиканският президент. Всичко показва, че отношенията ще бъдат добри и ще са в полза на нашите два народа и страни, допълни той.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКСАЩ
Борис Джонсън: Очаквам с нетърпение да работя с Байдън
Британският премиер заяви, че очаква задълбочаване на някогашния съюз между двете страни
Британският премиер Борис Джонсън разговаря с новия президент на САЩ Джо Байдън за пръв път след встъпването му в длъжност и заяви, че очаква с нетърпение съвместната им работа.
Джонсън изрази в Twitter задоволство от разговора си с Байдън и съобщи, че го е поздравил с встъпването в длъжност и „очаква с нетърпение задълбочаване на отдавнашния съюз между нашите две страни, докато водим зелено и устойчиво възстановяване от COVID-19“.
Освен това британският премиер е изразил задоволството си от решението на Байдън да се върне към Парижкото споразумение за климата, Световната здравна организация и програмата Ковакс, целяща да гарантира равностоен достъп до ваксини срещу Ковид-19, съобщи говорителка на Джонсън. Тя добави, че лидерите „са обсъдили и ползите от потенциално споразумение за свободна търговия между нашите две страни“. Премиерът е поел ангажимент да намери възможно най-бързо решение на търговските проблеми.

Джонсън е показал на Байдън, че иска да постигне ново търговско споразумение със САЩ. То обаче е по-важен приоритет за британския премиер, отколкото за американския държавен глава. Посочва се и, че неговото внимание е насочено предимно към овладяването на пандемията и прокарването на плана за спешна икономическа помощ в размер на 1,9 трилион долара през Конгреса.
Това беше първият разговор на Байдън с европейски лидер. Първите разговори на новия президент на САЩ с чужди лидери бяха с канадския премиер Джъстин Трюдо и мексиканския президент Андрес Мануел Лопес Обрадор.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКСАЩ
САЩ осъдиха методите, прилагани към протестиращи и журналисти в Русия
„САЩ ще стоят рамо до рамо със своите съюзници и партньори в защита на човешките права“, съобщиха от Държавния департамент
САЩ осъдиха използваните от руските власти „брутални методи“ срещу десетки хиляди участници в протеста в подкрепа на опозиционния лидер Алексей Навални.
„САЩ осъждат твърдо използването на брутални методи срещу протестиращи и журналисти този уикенд в градове из цяла Русия“, се казва в изявление на новия говорител на Държавния департамент на САЩ Нед Прайс.
„Призоваваме руските власти да освободят всички арестувани, защото са упражнявали основните си права и да освободят незабавно и без условия Алексей Навални“, добави говорителят на американската дипломация, който порица и „постоянните опити да се попречи на руснаците да упражняват правото си на мирно събиране, ареста на опозиционера Алексей Навални“ и мерките, взето срещу последвалите протести. Това са „притеснителни признаци за нови ограничения, наложени на гражданското общество и на основните свободи“, подчерта Прайс.

По-рано беше съобщено за над 2600 арестувани днес.
„САЩ ще стоят рамо до рамо със своите съюзници и партньори в защита на човешките права – независимо дали в Русия или където и да е другаде, където те бъдат заплашени“, се казва в изявлението.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
⇩ Коментирайте ⇩