САЩ
Сенатори положиха клетва като съдебни заседатели в процеса по импийчмънт на Тръмп
Това е първият процес по импийчмънт в американската история срещу президент, чийто мандат е изтекъл

Американските сенатори положиха клетва като съдебни заседатели в процеса по импийчмънт на бившия президент Доналд Тръмп.
Това е първият процес по импийчмънт в американската история срещу президент, чийто мандат е изтекъл.
Процесът по импийчмънт наподобява съдебно заседание, като стоте сенатори изпълняват функциите на съдебни заседатели. Очаква се процесът по импийчмънт на Тръмп в Сената на американския Конгрес да започне през седмицата с първи ден 8 февруари.

Тръмп ще бъде подложен на безпрецедентен втори процес по импийчмънт във връзка с щурма на Капитолия на 6 януари.
Конгресмените обвиниха бившия президент, че е насърчил щурма, след като голямо множество от негови привърженици, събрали се по негов призив в столицата Вашингтон, атакуваха сградата на Конгреса. По време на насилието загинаха петима души.
Тръмп отрече да е насърчавал привържениците си към употреба на насилие и отказа да признае, че носи каквато и да било отговорност във връзка с щурма на Капитолия.
За да бъде осъден Тръмп в Сената, е необходимо за това да гласуват две трети от сенаторите, което означава, че трябва 17 сенатори републиканци да гласуват заедно с демократите. Евентуално осъждане на Тръмп в Сената би го лишило от правото отново да се кандидатира за президент на следващи избори.
Към настоящия момент не е ясно какъв брой сенатори републиканци са готови да гласуват по същия начин като демократите, но е малко вероятно демократите да съберат достатъчна подкрепа за осъждането на бившия президент.

Сенатът на американския Конгрес отхвърли днес предложението на сенатора републиканец от щата Кентъки Ранд Пол процесът по импийчмънт на Тръмп да бъде обявен за противоречащ на конституцията и да бъде прекратен.
Демократите, които разполагат с мнозинство в Сената, и петима републиканци гласуваха против предложението на Пол. Лидерът на републиканците в Сената Мич Макконъл обаче и още 44 сенатори републиканци подкрепиха предложението на Пол, което е индикация, че демократите най-вероятно няма да съберат необходимото мнозинство от две трети за осъждането на Тръмп.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни.
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
-
10 години BG VOICEпреди един ден
ГЛЕДАЙ: Концерта „BG VOICE на 10“
-
САЩпреди 2 дни
В Чикаго: $35 глоба по пощата, ако шофьорите превишат дори с малко скоростта
-
Коронавирусътпреди 3 дни
Нюйоркският вариант на коронавируса засяга по-възрастни хора
-
Коронавирусътпреди един ден
Байдън към Сената: „Няма време за губене. Гласувайте пакета помощи“
-
САЩпреди 2 дни
Камарата ще гласува плана на Байдън за 1,9 трилиона долара
-
САЩпреди един ден
САЩ издирват „готвача на на Путин“, предлагат $250 000
-
Българияпреди 2 дни
Проф. Кантарджиев: Преболедувалите COVID-19 може да се ваксинират само с една доза
-
Българияпреди 3 дни
Отказаха да ваксинират семейство в Плевен, нямали здравни осигуровки
Вашите пари
Уорън Бъфет е спечелил над $80 млрд. през 2020 година
За цялата минала година са изкупени обратно акции за 24,7 милиарда долара, надхвърляйки предишния рекорд от 5 милиарда долара за 2019 година
Конгломератът Бъркшър Хатауей (Berkshire Hathaway Inc) на Уорън Бъфет обяви , че тримесечната му оперативна печалба се е увеличила с 14 процента благодарение на резултатите от застрахователния бизнес, а общата печалба е доближила 36 милиарда долара на фона на рязкото поскъпване на акции в портфейла на компанията.
Оперативната печалба за четвъртото тримесечие е достигнала 5,02 милиарда долара или около 3,252 долара на акция клас А спрямо 4,42 милиарда долара година по-рано.
Чистата печалба, отразяваща поскъпването на акциите, е скочила с 23 процента до 35,84 милиарда долара спрямо 29,16 милиарда долара за същия период на 2019 година.

За цялата 2020-а оперативната печалба е намаляла с 9 на сто до 21,92 милиарда долара, с нетната е спаднала с 48 на сто до 81,42 милиарда долара.
През тримесечието Бъркшър, чиито акции следваха по-широкия пазар през последното десетилетие и най-вече през 2019 и 2020 година, е изкупил обратно свои книжа за около 9 милиарда долара. Това е знак, че според Бъфет конгломератът му с централа в Омаха, щата Небраска, е подценен.
За цялата минала година са изкупени обратно акции за 24,7 милиарда долара, надхвърляйки предишния рекорд от 5 милиарда долара за 2019 година.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКСАЩ
Иран отказа да води преговори със САЩ за ядрената си програма
Според дипломати това не е краят на надеждите за преки преговори през идните месеци
Иранските власти са отхвърлили предложението на ЕС за преки дипломатически контакти със САЩ, на които да бъде обсъдена ядрената програма на Техеран.
Решението може да доведе до повишаване на напрежението между Техеран и западните столици.
Преди да изпратят представители на среща в Европа, иранските власти искат гаранции, че САЩ ще отменят някои санкции след срещата.

Вашингтон изрази готовност да участва в срещата, която ЕС се надяваше да организира през идните дни, но отказа да изпълни искането за санкциите.
Според дипломати това не е краят на надеждите за преки преговори през идните месеци и може да е опит на Техеран да получи преимущество на евентуални бъдещи преговори. Възможно е те да започнат още преди иранската Нова година в края на март.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКСАЩ
След бедствията в Тексас: Байдън подготвя пакет за нови пътища, мостове и ток
„Инфраструктурата не е изградена така, че да устои на тези екстремни метеорологични условия“, каза Лиз Шерууд-Рандал, помощник на президента по вътрешната сигурност
След бедствията в Тексас, които оставиха щата без вода и ток, президентът Джо Байдън и неговия екип подготвят нов законопроект, който да финансира изграждането на нова инфраструктура. Парите би трябвало да отидат за националните пътища, мостове и друга инфраструктура.
Проектът обаче може срещне съпротивата на републиканците заради големите разходи.
Байдън и екипът му са започнали дискусии за възможните параметри на инфраструктурен пакет с членове на Конгреса. Разчита се особено на това, че неотдавнашната борба на Тексас с спирането на тока и недостига на вода след жестоката зимна буря дава възможност за споразумение за устойчиви разходи за инфраструктура.

Джина Маккарти, национален съветник на Байдън по климата, коментира пред АП, че смъртоносната зимна буря в Тексас трябва да бъде „сигнал за събуждане“ за необходимостта от енергийни системи и инфраструктура, които са по-надеждни и устойчиви.
„Инфраструктурата не е изградена така, че да устои на тези екстремни метеорологични условия“, каза Лиз Шерууд-Рандал, помощник на президента по вътрешната сигурност. „Знаем, че не можем просто да реагираме на екстремни метеорологични събития. Трябва да имаме план за тях и да се подготвим за тях“, добави тя.
Очаква се Белият дом да излезе с предложение през март.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
⇩ Коментирайте ⇩