Коронавирусът
СЗО: Европа трябва да наложи още по-строги мерки, за да се справи с новия щам
Новият вариант на вируса вече е засечен в 22 европейски страни

Световната здравна организация призова Стария континент да положи повече усилия, за да се справи с открития във Великобритания нов щам на COVID-19.
Според директора на организацията за Европа, за да се „изправи кривата“ на бързорастящия брой нови случаи, са нужни още по-строги мерки.
Новият вариант на вируса вече е засечен в 22 европейски страни. Учените смятат, че с времето по-заразният щам може да измести оригинала, което да затрудни още повече контрола на пандемията.

Гемрания вече затегна ограниченията. Канцлерът Ангела Меркел каза във вторник, че националната карантина се удължава до края на месеца и се въвеждат по-строги ограничения заради коронавируса, предадоха световните агенции.
„Необходимо е по-стриктно да ограничим контактите. Призоваваме всички граждани да ограничат контактите до абсолютния минимум“, заяви Меркел пред репортери след среща с лидерите на 16-те германски провинции.
Новите правила за първи път ограничават несъществените пътувания за жителите на сериозно засегнати райони в Германия.
Хората ще могат да се движат на разстояние до 15 километра в градовете и окръзите, където броят на новите случаи на коронавирус е над 200 на 100 000 жители за седем дни.
На членовете на дадено домакинство ще се разрешава да се срещат само с още един човек на обществено място.
Подобно на много други европейски държави, Германия се бори с втора вълна на коронавируса. В страната се засилва тревогата, че болниците ще изпитват сериозни затруднения да се справят със ситуацията.
Меркел каза, че новата разновидност на вируса, открита първо във Великобритания, увеличава необходимостта от по-голяма предпазливост.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни.
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
-
САЩпреди 2 дни
Бърни Мадоф, който управляваше най-голямата пирамида в света, е мъртъв
-
Българияпреди 2 дни
„Има такъв народ“ се отказа от мажоритарния вот
-
КРИМИпреди 17 часа
Най-малко 8 убити и 60 ранени при стрелба в Индианаполис (ВИДЕО)
-
КРИМИпреди 22 часа
Шокиращо видео показва последните мигове на 13-годишното момче, убито от полицаи в Чикаго
-
САЩпреди един ден
Априлска снежна буря: в Масачузетс, Върмонт, Ню Хемпшир и Мейн се очаква до 40 см. сняг
-
Коронавирусътпреди 21 часа
Шефът на Pfizer: Може да трябва трета доза ваксина след 6-12 месеца
-
ХОРОСКОПпреди 2 дни
ХОРОСКОПЪТ ЗА 15 АПРИЛ: Близнаци, ще спечелите привърженици! Скорпиони, не си разваляйте настроението!
-
Българияпреди 3 дни
COVID-19 отне живота на проф. Мирослава Кортенска
Канада
Експерти искат 6-седмичен пълен локдаун в Онтарио
Очакванията им са през май новите случаи да достигнат 10 000 на ден и до 15 000 до края на юни
Онтарио се нуждае от поне шестседмична заповед хората да си останат у дома, а заедно с това да се правят и по 100 000 ваксинации на ден, за да се овладее третата вълна на коронавируса, която сега е обхванала провинцията, заяви експертна група в петък.
„Без по-строги мерки и незабавна подкрепа за основните работници и общностите с висок риск, броят на заразените ще продължи да се увеличава и през лятото“, се казва в последната актуализация на научната консултантска служба на Онтарио.
Последната препоръка идва на фона очакванията премиерът на Онтарио Дъг Форд да обяви нови ограничения в провинцията.
Адалщайн Браун, съпредседател на групата експерти, която съветва правителството по отношение на коронавируса, представи новите данни за разпространението на болестта в провинцията.
Случаите нарастват в повечето от 34-те звена за обществено здравеопазване в провинцията, а степента на позитивност на тестовете в цялата провинция се е повишила до 7,9%.
Тази цифра е по-висока от 10% в регионите Торонто, Пийл и Йорк.
Мрачната прогноза на експертите е, че през май новите случаи ще достигнат 10 000 на ден и до 15 000 до края на юни.
Темпът на ваксинациите просто не е достатъчен сам по себе си, за да се контролира вируса, добави той.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУККоронавирусът
Здравните власти в САЩ решават за Johnson & Johnson следващата седмица
Поставянето на Johnson & Johnson беше временно спряно заради шест случая на съсиреци
Здравните власти в САЩ ще преразгледат решението си да стопират временно употребата на ваксината срещу коронавируса Johnson & Johnson още следващата седмица.
Консултативният панел на Центровете за контрол и превенция на заболяванията в САЩ (CDC) ще заседава на 23 април, заяви в петък висш американски здравен служител.
Очаква се паузата да бъде удължена, за да има време панелът да завърши пълната оценка на риска, стана ясно от думите на CDC д-р Рошел Валенски.

Консултативният панел в сряда поиска повече данни, преди да вземе решение как и дали да възобнови употребата на ваксината, която се прилага в една доза.
Валенски каза, че доставките на ваксини от Moderna и Pfizer ще продължат, въпреки че се очаква решението за препарата на J&J.
„Продължаваме да работим с аптеките, щатските власти и FEMA (Федералната агенция за управление при извънредни ситуации), за да гарантираме, че доставките на ваксини остават стабилни в цялата страна“, каза тя.
Ройтерс съобщи, че богатите страни се запасяват с дозите на Pfizer / BioNTech и Moderna, заради опасенията, че ваксините от J&J и AstraZeneca причиняват съсиреци.

Валенски заяви, че е силно загрижена от нарастващите случаи на COVID-19 в САЩ, предизвикани от отпадането на някои ограничения и заради разпространението на новите варианти.
През последните 7 дни средно на ден в САЩ са регистрирани близо 70 000 случаи. До 8% се е увеличил броят на настанените в болници хора.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУККоронавирусът
Администрацията на Байдън ще инвестира 1,7 милиарда долара за борба с новите щамове на COVID-19
По 8 000 щама на седмица са секвенирани през февруари
Администрацията на Джо Байдън ще инвестира 1,7 млрд. долара, за да помогне на щатите и на Центровете за превенция и контрол на заболяванията в САЩ да се борят с вариантите на COVID-19, които бързо се разпространяват в Съединените щати.
Инвестицията, която ще бъде част от американския план за спасяване на президента Джо Байдън от 1,9 трилиона долара, ще подобри откриването, наблюдението и лекуването на тези варианти – ключова стъпка за ограничаване на разпространението, каза Белият дом.
„Оригиналният щам на COVID-19 съставлява само около половината от всички случаи в Америка днес. Новите и потенциално по-опасни щамове на вируса съставляват другата половина“, се казва в изявление на Белия дом.
В началото на февруари в американските лаборатории са секвенирани около 8 000 щама на седмица.
Оттогава администрацията е инвестирала близо 200 милиона долара за увеличаване на геномното секвениране до 29 000 проби на седмица – усилие, което ще получи тласък с новото финансиране.
Инвестицията ще бъде разделена в три направления: 1 милиард долара за разширяване на геномната последователност, 400 милиона долара за изграждането на шест изследователски центъра за геномна епидемиология и 300 милиона долара за изграждане на национална инфраструктура за биоинформатика.
Първата част от финансирането ще бъде разпределена в началото на май, а следващите траншове ще бъдат изплатени през следващите години.
Белият дом също предлага разбивка на средствата по щати, като Калифорния получава над 17 милиона долара, Тексас над 15 милиона долара и Флорида над 12 милиона долара.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
⇩ Коментирайте ⇩