СВЯТ
Съдът за човешките права разглежда дело на деца срещу глобалното затопляне
Те са подали жалба срещу 33 европейски страни заради тяхното бездействие срещу климатичните промени

Европейският съд за човешките права съобщи в понеделник, че ще продължи приоритетно да разглежда жалбата на шест португалски деца и младежи срещу 33 европейски страни заради тяхното бездействие срещу климатичните промени, нещо, което се случва за първи път в тази международна съдебна институция.
„Случаят касае емисиите на газове с парников ефект на 33 страни, сред които и Франция“, казва съдът в имейл до засегнатите държави.
Обвинените страни „участват в глобалното затопляне“, което се изразява „между другото с пикове на горещини, засягащи условията на живот и здравето на жалбовносителите“, се казва в имейла.

Европейският съд за човешките права е сезиран от шестима португалци на възраст от 8 до 21 години. Подкрепян от британската неправителствена организация Глобална мрежа за законни действия, жалбовносителите изтъкват, че повтарящите се в някои страни пожари в последните години са директен резултат от глобалното затопляне и имат въздействие върху тяхното здраве, а също пораждат и безпокойство у тях.
Жалбовносителите обвиняват 33-те страни, че не спазват ангажиментите, поети през 2015 г. на международната климатична конференция, на която беше приет Парижкият договор за климата.
Обикновено Европейският съд за човешките права е сезиран с жалби срещу една страна. Това именно прави жалбата на шестимата португалци безпрецедентна.
В понеделник съдът отправи серия от въпроси на засегнатите страни и сега те имат няколко седмици да им отговорят.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни.
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
-
СВЯТпреди 2 дни
Мелания Тръмп отсрами мъжа си: Абсолютно осъждам насилието в Капитолия
-
Коронавирусътпреди 15 часа
Джо Байдън представи мащабен план за подпомагане на засегнатите от COVID-кризата
-
Коронавирусътпреди 2 дни
Влизането в САЩ само срещу отрицателен PCR тест
-
САЩпреди 2 дни
Камарата на представителите започва процедура по импийчмънт
-
Любопитнопреди 2 дни
Рита Уилсън: Баща ми не избяга от комунистическа България заради тази Америка
-
САЩпреди 2 дни
Тръмп наредил да не плащат хонорарите от по $20 000 на ден на Руди Джулиани
-
КРИМИпреди 2 дни
Защо обвиниха българин за палежа на църква в Масачузетс?
-
КРИМИпреди 2 дни
Администрацията на Тръмп екзекутира жена за първи път от 63 г.
Коронавирусът
Разследването в Ухан може да подрони репутацията на Пекин
Трудностите пред учените нарастват, доколкото въпросът е политизиран
Владимир Скосирев, „Независимая газета“, превод: БТА
Дейността на екипа на Световната здравна организация (СЗО), пристигнал в Ухан, е важна стъпка в проучването как вирусът е пренесен от животните на хората. Това би спомогнало за предотвратяване на нови епидемии. Но търсенето на отговор може да се проточи с месеци, ако не и години. Трудностите пред учените нарастват, доколкото въпросът е политизиран. Редица западни правителства, включително в САЩ, обвиниха Китай, че не е възпрял заразата още в ранния стадий. А КНР иска да използва изследването, за да утвърди имиджа си на отговорна сила. Полемика се разви и около китайската ваксина – Бразилия се усъмни в надеждността й.
Делегацията на СЗО включва специалисти от Русия, Австралия, Дания, Германия, Кения, Япония, Нидерландия, Катар, Судан, Великобритания, САЩ и Виетнам, както и техни колеги от Китай. По-рано СЗО заявяваше, че източникът на инфекцията трябва да се търси на първо място в Ухан. Тъкмо там в края на миналата година за пръв път бе открито огнище на коронавируса.
Членовете на екипа ще прекарат 14 дни в изолация. През това време ще общуват чрез видеовръзка с китайски специалисти. Преди да пристигнат пратениците на СЗО, имаше спречкване между нейния шеф Тедрос Гебрейесус и Пекин. Гебрейесус каза, че е разочарован от забавянето на китайската покана към вирусолозите. Това бе рядък случай на критика срещу КНР. Президентът на САЩ Доналд Тръмп твърдеше преди време, че Китай е „купил“ СЗО и я кара да играе по свирката му.

Според „Ню Йорк таймс“ Китай явно е разтревожен от перспективата вниманието пак да се насочи към неговите грешки от началото на пандемията. Затова миналата година използвал редица хватки с цел да затрудни независимото разследване. През юли например двама експерти на СЗО, пристигнали в КНР, били поставени под карантина. А после минали месеци, преди визитата на екипа да получи одобрение. И главното – Пекин настоял разследването да тече под надзора на китайски учени. Това ограничило достъпа на СЗО до важни данни, притежавани от китайците.
Въпреки това СЗО заявява, че разследването й ще бъде прецизно и прозрачно. Китайската телевизия твърди, че поканените експерти ще видят един сякаш прероден Ухан. На 23 януари, след въвеждането на локдаун, градът олицетворявал бедствието, донесено от коронавируса. А днес мегаполисът уж символизирал победата над него. Но да се открие източникът на вируса е тежка задача. Експертите предполагат, че той може да се е появил сред прилепи или други животни.
Експертите вероятно ще проучат данните за храните, продавани на „мокрия пазар“ в Ухан, където можело да се купи месо от диви животни. Марион Купманс, вирусоложка от Нидерландия, посочва, че разследването е дългосрочен проект.
Остротата на споровете около него личи от изявление на държавния секретар на САЩ Майк Помпейо, казал тези дни, че СЗО е корумпирана от Китай. „Китай е открит, откровен и искрен“, заяви на свой ред държавната агенция Синхуа. Китайски учени обаче предлагаха версия, че вирусът е бил внесен в КНР с партида замразени храни.

Водещият научен сътрудник в Института за Далечния изток към Руската академия на науките Василий Кашин заяви пред „Независимая газета“: „Първата крачка в политизирането на проблема бе направена от САЩ – те взеха да твърдят, че вирусът идва от китайска лаборатория. След това Китай започна да ограничава сведенията за ранното разпространение на пандемията. С решение на Държавния съвет по-специално на всички университети бе наредено да пращат статиите за произхода на вируса в упълномощения орган за предварителна цензура. Китайското правителство явно се страхува, че всяка информация може да бъде използвана, за да се хвърли върху него отговорността. Затова едва ли ще научим истината“.
Полемика се завъртя и около китайската ваксина „КоронаВак“. Бразилският институт „Бутантан“, партньор на китайската фирма, съобщи, че ефикасността на препарата е само 50 на сто. Но Ин Вейдун, оглавяващ борда на компанията производител, увери, че медикаментът е безопасен и ефективен. Шефът на международното управление в московското Висше училище за икономика Александър Лукин заяви пред „Независимая газета“, че инцидентът се дължи на ожесточената конкуренция между доставчиците на ваксини.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКСВЯТ
Заради техническа грешка: 150 хиляди досиета за арести се изтриха от архивите на британската полиция
Заради грешката е нарушена работата на британската визова система, поради което обработката на молби е спряна за два дни
Хиляди досиета са били изтрити от централната електронна база данни на британската полиция заради компютърна грешка, призна вътрешното министерство на Обединеното кралство. Ведомството посочи, че причината е технически проблем, и допълни, че в момента се проверява какви са мащабите му, предаде ДПА.
В петък вестник „Таймс“ съобщи, че над 150 000 досиета за арести с ДНК данни и пръстови отпечатъци са били изтрити.
Министерството обаче подчерта, че става дума само за данни за хора, които са били освободени и повече не са обект на разследване.
„Техническият проблем с Националната компютърна база данни на полицията е отстранен и заедно с партньорите от правоохранителните органи ускорено работим за оценяване на въздействието му“, заяви ведомството. „Проблемът се отнася до хора, които са били арестувани, но вече са пуснати на свобода, и срещу които не са били предприемани по-нататъшни действия; не са изтрити никакви досиета на криминални или опасни лица. Няма и как да бъдат изтрити още досиета.“
Държавният министър по въпросите на престъпността и полицията Кит Молтхаус поиска от вътрешното министерство и полицията да потвърдят, че „няма опасност за обществената сигурност“, съобщи британската агенция Прес асосиейшън. „Бърза проверка е установила проблема и са направени нужните корекции, за да може той повече да не се повтаря“, посочи той.
„Таймс“ съобщи, че грешката най-малкото ще се отрази на възможността на полицията да отваря наново стари случаи.
Опозиционната Лейбъристка партия поиска изявление на вътрешния министър Прити Пател. „Това е изключително сериозен пробив в сигурността, който създава огромни опасности за обществената сигурност“, заяви вътрешният министър в сянка Ник Томас-Саймъндс.
„Не може да се допуска некомпетентността на това хаотично действащо правителство да излага хората на риск, да позволява на престъпниците да ходят на свобода и жертвите (на престъпления) да бъдат лишавани от правосъдие.“
„Таймс“ пише, че заради грешката е нарушена работата на британската визова система, поради което обработката на молби е спряна за два дни.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКСВЯТ
Русия последва САЩ: Излиза от Договора за открито небе
През ноември САЩ напуснаха договора, който по същество представлява споразумение и механизъм за контрол на въоръженията, и обвиниха Русия, че го нарушава
Русия заяви, че започва процедура по излизане от Договора за открито небе (ДОН), пакт, позволяващ да бъдат извършвани невъоръжени наблюдателни полети в небето на страните участнички в него, предаде Ройтерс.
Новината съобщи руското министерство на външните работи.
През ноември САЩ напуснаха договора, който по същество представлява споразумение и механизъм за контрол на въоръженията, и обвиниха Русия, че го нарушава. Москва отхвърли обвинението.

„Поради липсата на напредък в отстраняването на препятствията пред продължаването на действието на договора, при новите условия руското министерство на външните работи е упълномощено да заяви, че започва вътрешнодържавните процедури по излизане на Русия от ДОН“, подчерта дипломатическото ведомство, цитирано от ТАСС.
То добави, че излизането на САЩ е нанесло сериозни вреди на договора, защото така е бил нарушен балансът в интересите на държавите участнички и е била подкопана ролята на ДОН като инструмент за укрепване на доверието и сигурността.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
⇩ Коментирайте ⇩