Коронавирусът
Сърбия – новият Лес Вегас, чужденците започнаха масово да се венчават в Белград
Причините да изберат точно Сърбия били различни – познати сърби, по-малки разноски за брака, липса на карантина за чужденци и лесно влизане в страната с отрицателен тест за коронавирус

Сърбия се превърна в новия Лас Вегас – чужденците започнаха масово да се венчават в Белград, където е най-лесно да се съберат по време на пандемията, съобщава БиБиСи на сръбски език.
Първата среща на американеца Джеймс от Ню Джърси и рускинята Нона от Москва е била на летището в Белград. Два дни след това те са се венчали в града. Зопознали се в интернет, но заради коронавируса Джеймс не можел да отиде в Русия, нито Нона – в Америка.
Те проучили къде по света могат да се срещнат и се оказало, че най-лесно това може да стане в Сърбия.

Джеймс и Нона са само една от многото двойки от чужбина, които са избрали Сърбия като удобна дестинация за сватба, защото там се влиза най-лесно по време на пандемията. Напоследък се забелязва по-голям интерес за сключване на бракове на чужденци, казват за БиБиСи от Градския съвет в Белград.
Ребека Божович, съдебен преводач, също казва, че през есента, веднага след разхлабването на ограничителните мерки, интересът на чужденците към сключване на брак в Сърбия е нараснал, а последната сватба, на която била повикана като преводач, била на 28 декември.
Според градските власти само в Белград за няколко месеца са сключени 25 брака на чужденци, а Божович е помагала при 7 от тях.
По нейните думи най-много били браковете между представители на Изтока и Запада – например американец и румънка, американец и иранка, израелец и азербайджанка, канадец и тайландка.
Причините да изберат точно Сърбия били различни – познати сърби, по-малки разноски за брака, липса на карантина за чужденци и лесно влизане в страната с отрицателен тест за коронавирус.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни.
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
-
Канадапреди 20 часа
Глобиха собственик на бизнес от Онтарио с $3755 за „несъществено“ преминаване на границата
-
ЧИКАГОпреди 19 часа
Издигнаха българското знаме в Чикаго по случай 3 март (СНИМКИ, ВИДЕО)
-
КРИМИпреди 3 дни
Убиха брутално в затвора сериен изнасилвач от Калифорния
-
Любопитнопреди 2 дни
Каръци: Двойка се размина с джакпот от 182 милиона лири по най-нелепия възможен начин
-
Канадапреди 19 часа
COVID песимизъм налегна канадците
-
САЩпреди 9 часа
Камарата отменя гласуванията в четвъртък заради информация за нов щурм на Капитолия (СНИМКИ)
-
САЩпреди 3 дни
Влизат в сила новите глоби по пощата за превишена скорост в Чикаго
-
Български историипреди 19 часа
От първо лице: От Ню Йорк до София във време на COVID
България
Нови COVID ограничения в България – само по области
Националният оперативен щаб и Здравното министерство ще обсъждат прилагането на локален подход
Новите случаи на коронавирус в България нарастват, а ограничения срещу разпространението на заразата ще се въвеждат не национално ниво, а по области. Това стана ясно от думите на здравния министър Костадин Ангелов след заседание на националния щаб за борба с болестта.
„Заетостта в болничните легла не се увеличава дифузно в цялата страна, а само в определени области, затова обсъждаме на ниво национален оперативен щаб и МЗ прилагането на локален подход за противоепидемични мерки,“ обяви той.
Министърът даде пример с това, че в Бургас регионалният щаб е решил да отмени плановите операции. Той препоръча същото да направят и някои от болниците в София, Враца и други.
Броят на болните от COVID-9 се увеличава и тази ситуация се дължи на новия британски вариант на вируса, каза още здравният министър.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКБългария
Инфекционист: Поне 2.5 млн. българи са изкарали COVID-19
Според специалиста заради преболедувалите и ваксинираните третата вълна няма да стигне стойностите на втората
Българите, които са преболедували коронавирус, са в пъти повече от обявените в официалните данни. Това твърди д-р Трифон Вълков от Инфекциозната болница в София. „Реалният брой на хората, прекарали заболяването, е минимум 2,5 милиона”, каза той пред NOVA.
„Една от причините за повечето положителни проби, е че се правят повече тестове. Винаги сме правили около 10-12 000 изследвания, а сега има дни, в които се правят 16 000. Друга причина е, че вече се добавят и антигенните тестове“, коментира Вълков.
Според него теоретично е възможно в началото на април да стигнем отново 5000 заразени на ден. „Продължавам обаче да мисля, че надали ще стигнем до подобен ръст на заразените, какъвто имаше през ноември. Голяма част от хората вече са прекарали вируса. Има и доста ваксинирани”, поясни инфекционистът. И допълни, че Инфекциозна болница разполага с около 90 легла за болните от коронавирус. До края на февруари само 1/3 от капацитета в лечебното заведение е бил запълнен.
Лекарят коментира и темата с ваксините.
„В света има достатъчно поръчани ваксини – около 11, 3 милиарда. Разбира се, не всички от тях са произведени. Проблемът е тяхното неправилно разпределение. В Германия се говори, че отделни държави се презапасяват с дози. В Англия се падат 7 ваксини на глава от населението, а в Канада – 9. Междувременно има страни, които не са получили нито една доза. Затова беше създадена организацията КОВАКС, която цели това да не се случва. Няма как да се справим с вируса, ако някъде по света има огромно население, което не е ваксинирано”, смята д-р Вълков.
„По-добре ваксиниран с нещо, отколкото неваксиниран с нищо. И трите ваксини изработват сравнително добър имунитет след първата игла“, отвърна лекарят на въпроса достатъчна ли е само една доза.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУККоронавирусът
Германия удължава локдауна до 28 март, с някои изключения
Ресторантите, баровете, спортните и развлекателните центрове са затворени от 2 ноември, а на хотелите е разрешено да приемат само пътуващи по работа
Германия удължава ограниченията, наложени заради пандемията от COVID-19, с още три седмици – до 28 март, но ще облекчи някои от тях в районите с относително ниско разпространение на вируса, предаде „Асошиейтед прес“.
След близо 9 часа разговори германският канцлер Ангела Меркел и премиерите на 16-те федерални провинции се договориха за мерки, които да балансират тревогите от въздействието на по-заразните варианти на вируса и увеличаващите се призиви за връщане към нормален живот.
Първите стъпки вече бяха направени: много от учениците в основните училища се върнаха към присъствени занятия миналата седмица. В понеделник фризьорските салони отвориха отново врати след затваряне от два месеца и половина.

Срокът на действащите ограничения изтичаше в неделя. Вчера Меркел и премиерите на федералните провинции, които имат правомощия да налагат и да отменят ограничения, очертаха план в няколко фази, който ще позволи по-нататъшно разхлабване на мерките.
От следващата седмица ще отпаднат още ограничения и ще отворят магазините в райони, които регистрират под 50 нови случая на 100 000 души население в седемдневен период, допълва ДПА. На по-късни етапи ще бъдат отворени терасите на ресторантите, музеите и спортните центрове.
„Това трябва да бъдат стъпки към отваряне, но в същото време стъпки, които не трябва да ни връщат назад“, каза Ангела Меркел и отбеляза, че в Европа има много примери на драматично протичаща трета вълна на пандемията.

Меркел обеща, че пролетта на 2021 г. няма да бъде като тази на 2020 г. В регионите, в които разпространението на вируса е относително ниско, ще отворят магазините за стоки, които не са от първа необходимост, музеите и други учреждения при известни ограничения.
Повечето магазини в Германия са затворени от 16 декември. Ресторантите, баровете, спортните и развлекателните центрове са затворени от 2 ноември, а на хотелите е разрешено да приемат само пътуващи по работа, припомня АП.
При последната среща на Меркел с премиерите на провинциите бе поставена цел за намаляване на броя на новите случаи до 35 на 100 000 души население за седемдневен период, преди да се мисли за разхлабване на ограниченията. Скоро обаче стана ясно, че тази цел е трудна за постигане, особено с разпространението на по-заразния британски вариант на вируса. През последните седмици броят на новите случаи за седемдневен период е над 60 на 100 000 души.
Ваксината на AstraZeneca предизвиква безпокойство в Германия
Решенията, одобрени в сряда, предвиждат повече възможности за отваряне на бизнеси в различни фази над целта от 35 случая на 100 000 души за седемдневен период. Решенията включват и механизъм на „спешна спирачка“, който предвижда връщане към отменени ограничения, ако седмичният индекс на заразяване надхвърли 100 на 100 000 души население в три последователни дни.
В сряда институтът „Роберт Кох“ съобщи, че анализ на близо 25 000 проби е установил наличие на британския вариант на вируса в около 46 процента, спрямо 22 процента преди две седмици.
През последните седмици броят на заразените и починалите от коронавирус в Германия намалява. Страната се опитва да ускори процеса на ваксинация, който предизвика многобройни критики заради бавния си ход.
Към вторник, 2 март, 5,3 процента от населението бе ваксинирано с първа доза на ваксината, а 2,7 процента – с двете дози.
Институтът „Роберт Кох“ съобщи в сряда за нови 9019 случая на COVID-19 през последното денонощие, с които общият брой на заразените нарасна на 2,46 милиона души. Смъртните случаи за денонощието бяха 418, с които броят на починалите с коронавирусна инфекция в Германия достигна 70 881.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
⇩ Коментирайте ⇩