САЩ
Тръмписка да прати полицията в избирателните секции за президентските избори
Федералните закони забраняват военни или полицаи да бъдат изпращани до местата за гласуване

Президентът Доналд Тръмп заяви, че иска да изпрати служители на реда на в избирателните секции през ноември, за да се предпази от измами по време на президентските избори.
Защитниците на правата на гражданите посочиха, че дори идеята на Тръмп да не се осъществи, това може да обезкуражи някои избиратели да се насочат към урните.
„Ще имаме всичко“, заяви президентът пред водещия на Фокс Нюз Шон Ханити. „Ще имаме шерифи и ще имаме правоприлагащи органи. Ще имаме, надяваме се, адвокати от САЩ, и ще имаме генералнипрокурори“, добави той.
Изпълняващият длъжността министър на вътрешната сигурност Чад Уолф обаче каза, че неговото министерство няма юрисдикция да праща свои агенти до избирателните секции. Федералните закони забраняват военни или полицаи да бъдат изпращани до местата за гласуване, освен ако не е за отблъскване на военни врагове на САЩ“
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни.
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
-
Любопитнопреди 21 часа
Турнето на Борис Солтарийски US 2021 – дати, градове, билети
-
САЩпреди един ден
Полицай уби чернокожа тийнейджърка в столицата на Охайо
-
СВЯТпреди един ден
Подводница с 53-ма души на борда изчезна след военни учения
-
КРИМИпреди 2 дни
По Хичкок: Мъж кара 1600 км с мумифицирания труп на любовника си на предната седалка
-
КРИМИпреди 7 часа
Трима българи арестувани да вадят CDL шофьорски книжки с фалшиви адреси във Флорида
-
Новинипреди 2 дни
Дерек Шовин – виновен по всички обвинения за убийството на Джордж Флойд
-
САЩпреди 2 дни
Полицията в САЩ се готви за протести и безредици след присъдата на Шовин
-
Коронавирусътпреди 2 дни
САЩ обявяват 80% от другите държави за опасни дестинации. Ще спрат ли пътуванията в чужбина?
Вашите пари
Исковете за обезщетения за безработица в САЩ падат до 547 000
Около 17,4 милиона души продължават да получават обезщетения за безработица
Броят на американците, подали молба за помощ за безработица, е спаднал до 547 000 през миналата седмица, достигайки най-ниските си нива, откакто пандемията удари американската икономика.
От Министерството на труда съобщиха в четвъртък, че заявленията са намалели с 39 000 спрямо седмица по-рано.
Седмичните искове за безработица рязко намаляват спрямо пика от 900 000 в началото на януари.

Това е едва втората седмица поред от март 2020 г., в която броят на молбите остана под 700 000, след като имаше огромно затваряне на фирми, чиято дейност правителството смята за несъществена – магазини, фризьорски салони и ресторанти – заради COVID-19 пандемията.
Преди да настъпи пандемията, нивото на молби за безработица е било около 250 000 на седмица. Но той нарасна, когато хиляди работници бяха уволнени, след като много от фирмите фалираха и трябваше да бъдат затворени.
В голяма степен заслуга за това има и успехът на ваксинационната кампания. В сряда президентът Джо Байдън обяви, че е постигната целта – 200 милиона поставени дози само за 100 дни.
До момента над 135 милиона американци са получили поне една доза от ваксината за COVID-19. Много щати премахнаха ограниченията пред бизнесите и икономиката в страната започва да се събужда. Според експертите възможностите за бизнеса само ще растат оттук нататък.

Около 17,4 милиона души продължават да получават обезщетения за безработица.
Най-голям скок в броя на заявленията е регистриран в Калифорния и Тексас.
През март работодателите добавиха 916 000 работни места, най-много от август, а равнището на безработица спадна до 6%, по-малко от половината от пандемичния връх от 14,8%.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУККоронавирусът
77 затворници от Айова са предозирали с COVID-ваксини
Засега не са проявили странични реакции
Десетки хора, излежаващи присъди в затвора, разположен във Форт Медисън, на около 90 мили югоизточно от Айова Сити, са предозирали с ваксини срещу коронавируса.
Двама членове на медицинския персонал от затвора са приложили неправилно препаратът на Pfizer на 77 затворници. Поставените им дози надвишават количеството, препоръчано от производителя на ваксините, според говорителят на затвора.
След като научили за грешката, властите незабавно се свързали с Pfizer и Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC), за да получат насоки.

И Pfizer, и CDC заявиха, че не очакват кой знае какви странични ефекти, но потърпевшите затворници трябва да бъдат наблюдавани внимателно поне в следващите 48 часа.
Засегнатите затворници са уведомени за грешката и са внимателно наблюдавани от медицинския персонал. Те ще бъдат преглеждани редовно в следващите няколко дни.
Досега единствените странични ефекти, които затворниците са изпитвали, са тези, които обикновено се свързват с ваксината на Pfizer.
Временно в затворите на Айова е преустановено поставянето на ваксини. А служителите, които са допуснали грешката, са в отпуск.

В момента 200 лишени от свобода в Айова са получили първа доза, а само 48 са ваксинирани напълно.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКСАЩ
Байдън откри световната среща на върха за климата в „опасен момент“ за екоравновесието
Неговият ангажимент е намаляване на въглеводородните емисии на САЩ с 52 процента до 2030 г.
Американският президент Джо Байдън откри световната среща на върха за климата, която има за цел да подтикне световните лидери да се ангажират с по-голямо намаляване на въглеродните емисии.
„Срещата в този момент е за нещо повече от това да опазим планетата си“, каза Байдън, говорейки по видеоконферентна връзка на форума, в който участват 40 световни лидери. „Става въпрос за осигуряване на по-добро бъдеще за всички ни“, добави той, наричайки срещата „момент на опасност, но и на възможности“.
„Сигналите са безспорни, научните данни са неоспорими, цената на бездействието продължава да нараства“, допълни американският президент.

Сн.: АП/БТА
Неговият нов ангажимент за намаляване на въглеводородните емисии на САЩ с 52 процента до 2030 г. бележи завръщането на Америка към глобалните усилия за климата след четири години на отдръпване при управлението на Доналд Тръмп.
Япония, която е голям потребител на въглища, обяви днес собствени нови цели за съкращаване на въглеродните емисии с 46 процента на фона на желанието на САЩ и съюзниците им да дадат тласък на срещата.
Китайският президент Си Цзинпин, чиято страна е най-голям източник на въглеродни емисии, следвана от САЩ, говори първи преди останалите лидери. Той не спомена споровете, несвързани с климата, които направиха до вчерашния ден несигурно самото му участие в срещата на върха, и каза, че Китай ще работи със САЩ за намаляването на емисиите.
„Да опазваш природата е равнозначно на това да защитаваш производителността. Напредъкът в областта на околната среда е напредък в производителността. Всичко е много просто“, каза Си.

Сн.: АП/БТА
Индия, която е третият по обем на въглеродни емисии източник в света оказва натиск върху САЩ и други по-богати държави да отпуснат обещаните от тях милиарди долари на по-бедните страни, за да им помогнат да изградят алтернативни мощности на мястото на въглищните електрически централи и енергийно неефективните електрически мрежи. „Ние в Индия вършим нашата част от работата“, каза премиерът Нарендра Моди пред участниците в срещата. „Предприели сме много смели стъпки“, добави той.

Сн.: АП/БТА
От своя страна, руският президент Владимир Путин заяви, че Русия е заинтересована в сътрудничеството с други държави за решаване на острите глобални въпроси, включително за промените в климата, отбелязва ТАСС. „Бих искал още веднъж да подчертая, че Русия е искрено заинтересована в активизирането на международното сътрудничество за това да продължим търсенето на действащи решения на проблема за промените в климата ( . . . ) Както, впрочем, и на всички други остри глобални проблеми“. Руският лидер подчерта, че глобалното развитие, „трябва да бъде не просто „зелено“, но и устойчиво в целия смисъл на това понятие“.

Сн.: АП/БТА
В речта си Путин призова за „широко и ефективно международно сътрудничество в количествената оценка и наблюдението на обема изхвърляни в атмосферата вредни емисии от всякакъв вид“.
Руският лидер заяви, че Москва е готова да предложи съвместни проекти и да обмисли облекчения за чужди компании, желаещи да инвестират в „зелени“ технологии, включително за проекти в Русия.
Путин каза, че е възложил на правителството „значително да съкрати обемите на изхвърляните вредни емисии“ в Русия до 2050 г., но не назова конкретни цели.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
⇩ Коментирайте ⇩