САЩ
Тръмп налага вето на преименуването на военни бази с имена в чест на Конфедерацията
Президентът Доналд Тръмп заплашва да наложи вето върху законопроект за финансиране на военните, освен ако не бъде премахната широко подкрепената двупартийна разпоредба за преименуване на военни бази в чест на конфедеративните военни лидери

Президентът Доналд Тръмп заплашва да наложи вето върху законопроект за финансиране на военните, освен ако не бъде премахната широко подкрепената двупартийна разпоредба за преименуване на военни бази в чест на конфедеративните военни лидери.
След изборите на 3 ноември Тръмп лично каза на републиканските конгресмени, че няма да отстъпи от позицията си по време на кампанията и ще наложи вето върху годишния Закон за разрешаване на националната отбрана, ако включва изменение за преименуване на базите.
Висш служител на администрацията потвърди разговорите на Тръмп с републиканците и заплахата му от вето.
„Той каза това“, каза служителят.
Позицията на Тръмп постави под съмнение законопроекта, приет от републиканците и демократите в Камарата на представителите и в Сената.

Докато някои републиканци сега променят позициите си, за да се приведат в съответствие с Тръмп, демократите отказват да се отдадат на съгласуваното изменение, заплашвайки приемането на законодателството.
Усилията за промяна на имената на военни бази, почитащи конфедеративните военни лидери, бяха цел на Тръмп от месеци. Този въпрос беше сред разногласията, които президентът имаше с бившия си министър на отбраната Марк Еспер. Той работеше тихо с Конгреса за кодифициране на преименуването на бази в законопроекта, преди Тръмп да го уволни този месец.
Натискът от страна на президента се засили, след като членовете на комисиите по въоръжените сили на Камарата на представителите и Сената започнаха официални преговори за преодоляване на различията в съответните законопроекти на законодателните органи.
И двете камари преобладаващо приеха разпоредба, която ще промени имената на бази, в чест на Конфедерацията, като част от техните сметки за отбрана. Но председателят на Комитета по въоръжените сили на Сената, Джеймс Инхоф посочи, че е получил съобщението от Тръмп, и го нарече „много спорен въпрос“ в преговорите с демократите.

„Само президентът може да каже дали има място за преговори или не“, каза Инхоф, добавяйки, че се съмнява, че лидерът на мнозинството в Сената Мич Макконъл ще представи законопроектът за гласуване.
Демократите се противопоставиха, казвайки, че републиканците се извиват под натиска на президента и написаха писмо, в което настояваха разпоредбата да остане.
Конгресменът Адам Смит, председател на Комисията по въоръжените сили на Камарата, който води преговорите с републиканците, каза, че въпросът може да провали целия законопроект, който се приема всяка година в продължение на 59 поредни години, рядкост в поляризиран Конгрес.
„Това е просто нещо и пречи на много важни неща, знаете ли, над нещо, което всички ние трябва да подкрепим и повечето от нас го правят“, каза Смит.
Законопроектът определя приоритети в отбраната за следващата година, но също така включва повишаване на заплатите за войските и финансиране на униформи и бронежилетки. Той осигурява финансиране за подпомагане на качеството на живот на служителите и техните семейства, включително мерки в подкрепа на образованието за деца на военослужещи със специални нужди, чиито семейства трябва често да сменят училищата.
През юли Тръмп написа в Тwitter, че ще наложи вето на мярката, ако тя включва изменение, което преименува базите.
След встъпването си в длъжност новоизбраният президент Джо Байдън, който публикува изявление в подкрепа на промяната на имената през юни, може да издаде изпълнителна заповед за промяна на имената и промените вероятно ще бъдат приложени по-бързо от всеки законопроект.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни.
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
-
Българияпреди 2 дни
Шерифът от Кюстендил, който охранява инаугурацията на Байдън (ВИДЕО, СНИМКИ)
-
САЩпреди 3 дни
САЩ осъдиха методите, прилагани към протестиращи и журналисти в Русия
-
Българияпреди 3 дни
Лавина уби на място сноубордист в Пирин
-
Българияпреди 2 дни
След Мария Бакалова: Още една българка изгрява в киното с топ звезди от Холивуд
-
Хай-текпреди 5 часа
Масов срив: Gmail, Slack, Amazon, Google и Verizon спряха, предизвиквайки паника сред потребителите
-
КРИМИпреди 2 дни
Самолет с футболисти се разби, шестима загинаха (ВИДЕО)
-
Коронавирусътпреди 2 дни
Байдън възстановява в понеделник ограниченията за идващите в САЩ от Европа
-
ХОРОСКОПпреди 3 дни
ХОРОСКОПЪТ ЗА 24 ЯНУАРИ: Близнаци, послушайте шестото си чувство! Риби, запазете самообладание!
САЩ
Сенатори положиха клетва като съдебни заседатели в процеса по импийчмънт на Тръмп
Това е първият процес по импийчмънт в американската история срещу президент, чийто мандат е изтекъл
Американските сенатори положиха клетва като съдебни заседатели в процеса по импийчмънт на бившия президент Доналд Тръмп.
Това е първият процес по импийчмънт в американската история срещу президент, чийто мандат е изтекъл.
Процесът по импийчмънт наподобява съдебно заседание, като стоте сенатори изпълняват функциите на съдебни заседатели. Очаква се процесът по импийчмънт на Тръмп в Сената на американския Конгрес да започне през седмицата с първи ден 8 февруари.

Тръмп ще бъде подложен на безпрецедентен втори процес по импийчмънт във връзка с щурма на Капитолия на 6 януари.
Конгресмените обвиниха бившия президент, че е насърчил щурма, след като голямо множество от негови привърженици, събрали се по негов призив в столицата Вашингтон, атакуваха сградата на Конгреса. По време на насилието загинаха петима души.
Тръмп отрече да е насърчавал привържениците си към употреба на насилие и отказа да признае, че носи каквато и да било отговорност във връзка с щурма на Капитолия.
За да бъде осъден Тръмп в Сената, е необходимо за това да гласуват две трети от сенаторите, което означава, че трябва 17 сенатори републиканци да гласуват заедно с демократите. Евентуално осъждане на Тръмп в Сената би го лишило от правото отново да се кандидатира за президент на следващи избори.
Към настоящия момент не е ясно какъв брой сенатори републиканци са готови да гласуват по същия начин като демократите, но е малко вероятно демократите да съберат достатъчна подкрепа за осъждането на бившия президент.

Сенатът на американския Конгрес отхвърли днес предложението на сенатора републиканец от щата Кентъки Ранд Пол процесът по импийчмънт на Тръмп да бъде обявен за противоречащ на конституцията и да бъде прекратен.
Демократите, които разполагат с мнозинство в Сената, и петима републиканци гласуваха против предложението на Пол. Лидерът на републиканците в Сената Мич Макконъл обаче и още 44 сенатори републиканци подкрепиха предложението на Пол, което е индикация, че демократите най-вероятно няма да съберат необходимото мнозинство от две трети за осъждането на Тръмп.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКСАЩ
САЩ и Русия се договориха за ядрените си оръжия
Между двете страни е постигнато принципно споразумение за удължаването на срока на Нов СТАРТ
Русия и Съединените щати размениха дипломатически ноти в израз на желанието си да удължат срока на договора Нов Старт.
Информацията бе разгласена след телефонен разговор на руския президент Владимир Путин с новия президент на САЩ Джо Байдън. Това бе първата им беседа след встъпването в длъжност на Байдън като държавен глава на Съединените щати.
Кремъл съобщи, че двамата лидери са обсъдили въпроса с удължаването на срока на Нов СТАРТ, един от най-важните въпроси в дневния ред на Москва и новото американско правителство.
„Двамата президенти изразиха задоволството си от разменените днес дипломатически ноти във връзка с удължаването на срока на договора Нов СТАРТ. През идните дни страните по договора ще изпълнят всички необходими процедури за гарантиране на бъдещото функциониране на този юридически механизъм от международно значение“, заяви Москва.

Според Белия дом по време на разговора си Байдън и Путин „изразиха желанието на страните си за удължаване на срока на Нов СТАРТ с пет години и постигнаха съгласие техни екипи незабавно да предприемат действия“, за да може удължаването да стане факт до 5 февруари.
Кремъл съобщи, че между двете страни е постигнато принципно споразумение за удължаването на срока на Нов СТАРТ и че президентът Путин е внесъл в Държавната дума (долната камара на руския парламент) законопроект за удължаване с пет години на срока на договора.
Председателят на комисията по международните отношения на Думата Леонид Слуцки заяви, че ратифицирането на споразумението за удължаване на срока на Нов СТАРТ би могло да бъде разгледано на пленарно заседание на долната камара на руския парламент още в сряда.
„Постигнахме съгласие с Русия за предприемането на бързи действия за сключването до 5 февруари на споразумение за удължаване на срока на Нов СТАРТ“, уточни пред Франс прес Държавният департамент на САЩ.
Договорът Нов СТАРТ, подписан между САЩ и Русия, забранява на двете страни да разполагат по повече от 1500 стратегически ядрени бойни глави. В текста му е предвидена „възможността за неговото удължаване за срок до пет години, ако Русия и Съединените щати вземат такова решение (…).
През януари 2021 г. бе постигнато принципно споразумение за удължаването с пет години“ на срока на договора“, съобщи Държавната дума в изявление, публикувано на официалния й уебсайт.
Правителството на бившия американски президент Доналд Тръмп отказа да подпише условно удължаване на срока на Нов СТАРТ с една година с аргумента, че е необходимо ново споразумение, което да включва и Китай.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКСАЩ
Шансовете на Тръмп да се кандидатира за президент през 2024г. се подобряват
45 сенатори от Републиканската партия отхвърлиха искането за започване на процес по импийчмънт
Шансовете на Доналд Тръмп да се кандидатира за преизбиране през 2024 г. се подобряват, след като 45 сенатори от Републиканската партия отхвърлиха искането за започване на процес по импийчмънт.
Само петима републикански сенатори – Сюзън Колинс, Лиза Мурковски, Мит Ромни, Бен Сасе и Пат Тоуми – застанаха на страната на демократите на Джо Байдън и гласуваха за продължаване на процеса.
Общо 55 сенатори в крайна сметка гласуваха това да се случи, което означава, че предложението на сенатор Ранд Пол за отхвърляне на процеса за импийчмънт на Тръмп не успя.

Процесът за импийчмънт по обвинение за подстрекателство към въстание ще продължи, както е планирано от 8 февруари.
Но гласуването във вторник осветява на пръв поглед намаляващата подкрепа за импийчмънта от собствената партия на бившия президент и предполага, че той има добри шансове да избегне присъда.
Необходима е подкрепата от 67 сенатори, за да бъде Тръмп импийчна. Ако бъде признат за виновен за подбуждане към въстание на 6 януари в Капитолия на САЩ.
Но ако Тръмп избегне импийчмънта, той ще има възможност да се кандидатира отново за Белия дом през 2024 г.
Това е първият процес по импийчмънт в американската история срещу президент, чийто мандат е изтекъл.
Процесът по импийчмънт наподобява съдебно заседание, като стоте сенатори изпълняват функциите на съдебни заседатели. Във вторник американските сенатори положиха клетва като съдебни заседатели в процеса.
Преди да напусне поста, Тръмп многократно отправи обвинения, че изборите са били манипулирани, но не успя да докаже твърденията си, въпреки множеството съдебни искове.
В последните дни на вече бившия президент, доминираният от демократи Конгрес, подкрепен и от 10 републиканци, реши да задейства процедурата срещу Тръмп.
Очаква се делото в Сената да започне в началото на февруари. Защитата на републиканеца е помолила да й бъде дадено време, за да се подготви.

„Бунтът на шести януари в Капитолия, иницииран от Доналд Тръмп, е ден, който никой от нас никога няма да забрави. Всички ние искаме да оставим зад гърба си тази ужасна глава от историята на страната ни, но единството ще дойде, само ако има истина и отговорност”, посочи по-рано сенаторът от Демократическата партия Чък Шумър.
Доналд Тръмп е обвинен в подстрекателство към метеж за щурма на Капитолия. Ако бъде признат за виновен, може да получи забрана да се кандидатира повторно за президентския пост.
Тръмп ще бъде подложен на безпрецедентен втори процес по импийчмънт във връзка с щурма на Капитолия на 6 януари.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
⇩ Коментирайте ⇩