bgvoice

публикувано

на

СН: Wikipedia

Футболистът на „Лудогорец“ Абел Анисе е с коронавирус, съобщиха от футболния отбор на официалния си сайт. Халфът е поставен под карантина, като ще пропусне предстоящите мачове за националния отбор на Мадагаскар.

Заради положителния тест на футболиста всички останали от отбора му, треньори и служители от представителния отбор ще преминат днес през PCR тест. Резултатите ще станат ясни във вторник.

Повторният тест на втория отбор на „Лудогорец“ пък доказа, че има още двама играчи с COVID-19. Така общо стават 9 играчите от „Лудогорец II“, които са заразени. Заради това те ще пропуснат днешния мач от втора лига срещу „Септември“ София.

С оплаквания са още треньорът Станислав Генчев и нападателят Елвис Ману.

ЦСКА и Лудогорец продължават напред в Лига Европа

Припомняме, че Лудогорец влезе в Лига Европа след победа като гост с 2:0 над Динамо Брест. Това е пето тяхно класиране за групите на Лига Европа.

Успехът дойде в заключителните минути на двубоя след попадения на златните козове на Павел Върба от пейката. Първо Елвис Ману даде аванс за „орлите“, а малко след това Ихинио Марин удвои преднината на тима си.

BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни.

Емилиан Онуфриев

„От футбол в България не се печели“! Позната до болка мантра, повтаряна години наред толкова пъти, че вече дори не се замисляме дали наистина е вярна. Тя всъщност е вярна по много причини. Недостатъчно качество, недостатъчно финансиране, слаба икономика и неплатежоспособни фенове. Малък пазар, който обрича на неуспех цялата система.

Разбира се съществуването на „Лудогорец“ малко попромени нещата. Това, че изключението потвърждава правилното е всеизвестно, а и вярно. „Лудогорец“ е изключение в абсолютно всички аспекти, по които можем да го сравняваме в равнината, в която се намират грандове като ЦСКА,  Левски, и останалите клубове с много публика.

Явление ли е „Лудогорец“ или изкусно изпипан икономически проект? По-скоро второто, като последиците от футболните успехи у нас и в чужбина са просто приятният гъдел на създателите на идеята, за това че явно „го могат“.

Да се инвестират много пари в един футболен клуб у нас е необходимо, но недостатъчно условие за неговият успех. Необходима е намесата и на други фактори.

Например добро управление и взимане на нетрадиционни решения. Едно такова е да се започне в малък град, в който футболните привърженици нямат тази амбиция и самочувствие на колегите си от столицата, Пловдив, Варна или Стара Загора. Те просто са забравили как се очакват успехи и всичко над това е предпоставка за печелене на пълното им доверие. А когато се добавят и пет титли и три силни участия в Европа, то тогава незаобиколимият фактор „фенове“ вече е в списъка с решените проблеми.

Само два малки примера, защо това е така. Помним как привържениците на „Левски“ съблякоха и изгониха Ивайло Петев преди време. Видяхме и какво сториха тези на „Ботев“ с новоназначения Николай Митов. Това показва голямата им власт на други места.

Но това е просто началото. След това вече идва сериозната финансова мощ, необходима за старта на нещо голямо. Както и яснотата, че в бизнеса трябва да инвестираш много – пари и търпение, за да спечелиш много – пари, слава и уважение. Може би това е и нещото, което през годините особено много отличи „Лудогорец“ от останалите. Много пари, похарчени къде разумно, къде не, но най-важното – търпеливо изчакване на резултатите. Крачките назад винаги са били засилване за по-голям скок. Това се отнася за грешките с треньори, с играчи и провалът в Европа през миналия сезон.

Днес, близо шест години след старта на „Лудогорец“, нещата в Разград изглеждат тотално затворени в цикъла на успешния клуб. Отличен отбор, страхотна база, силна школа, нелош стадион. За да е завършена идилията липсва само публиката, която до момента трудно може да стигне до 3,000 средно на мач през сезона, при тройно по-голям капацитет на „Лудогорец Арена“. Твърде е възможно зад всички разправии с Общината по темата с концесията да стои и едно явно нежелание да се пропилеят (за съжаление подходяща дума) около 20 млн. за нов, разширен стадион, който обаче трудно ще бъде пълнен повече от настоящия.

А да пилее пари се оказва неприятна дейност за собственика Кирил Домусчиев. Колкото и да смятаме милионите, давани за покупка на играчи и заплати, за инфраструктура и др., сметката му излиза перфектно, дори и след един нулев откъм приходи сезон в Европа.

Именно Европа е най-големият източник на приходи за клуба. Участието му далеч след групите на Лига Европа започнаха да ги генерират в прилични размери, а влизането в Шампионската лига преди два сезона направи така, „Лудогорец“ просто да не се притеснява от една или две провалени години. Класирането в групите на най-комерсиалния турнир през този сезон окончателно ще бетонира „орлите“ на върха у нас по всеки един показател.

Европа обаче е както силен, така и слаб момент в цялата идеология на проекта. На практика символичните приходи, идващи от дейността на публиката (билети, купуване на сувенири и т.н.) и поне до момента неособено добрата реализация на успешни играчи, обрича „Лудогорец“ на това да е изцяло зависим от представянето си зад граница. И по-специално в Шампионската лига. За да играе там обаче, български клуб трябва задължително да е първенец в страната си. Хегемонията на разградчани изглежда пълна, но няма да е вечна. Зад тях се надигат „Левски“ и ЦСКА, които просто няма да позволят да останат още дълго в миманса. Загадка е какво би се случило в годината, в която „Лудогорец“ сложи край на дългата си серия, а още по-любопитно би било, ако не успее да се върне веднага на трона си.

Няма никакво съмнение, че ръководството знае всичко това и има „план Б“. Някои изпуснати реплики през годините, добрите отношения със силните на деня в политиката и неща, случващи се от време на време на терена, обаче карат немалко футболни хора и фенове да си мислят, че за това време „план Б“ може и да се е задействал.

Постиженията в Европа обаче са факт и може би нямаше да съществуват, ако всичко в Разград не работеше като един добре смазан механизъм. И след година „почивка“, днес отново е време да се оберат плодовете на успеха.

А те се изразяват в солидни финансови постъпления от УЕФА и наградните фондове на Шампионската лига. Лудогорец вече си заслужи тлъсто парче от пая, равняващ се на 724,400,000 евро за този сезон.

2 млн. евро бяха спечелени с класирането на плейоф. Успехът над „Виктория Пилзен“ вкара „Лудогорец“ в групите на турнира, където го очакват сигурни 12 млн. евро. От тук нататък всичко е „бонус“ – както опитът, придобит от мачовете срещу големите (ПСЖ, „Арсенал“ и „Базел“), така и парите, идващи по линия на УЕФА. А те са точно по 500,000 евро за всяка спечелена точка. През 2014 г. „орлите“ прибраха 1.5 млн. евро по тази линия с актива си срещу „Базел“ и „Ливърпул“ – победа и равен.

Сметката показва, че дотук в Разград очакват чисти 14 млн. евро или близо 28 млн. лв. Тази сума разбира се ще набъбне заради трите домакински мача, които се очаква да са подобаващо посетени. Въпреки отстъпките на пакетните билети, които са впечатляващи, „Лудогорец“ се очаква да добави още поне няколко млн. лв в касата си.

Но това не е всичко. УЕФА разпределя и още средства от т.нар. маркет пул. Тук се определя стойността на телевизионния пазар във всяка страна с представител в Шампопнската лига. По тази логика „Лудогорец“ ще вземе може би най-малко пари тази година, „конкурирайки“ се за предпоследното място с „Динамо“-Загреб. През 2014 г. разградчани взеха 2,435,000 евро, отстъпвайки на кипърския представител АПОЕЛ, но изпреварвайки „Марибор“.

Със сума от порядъка на гореспоменатата, чистите приходи на „Лудогорец“ ще надхвърлят 16 млн. евро или над 32 млн. лв.

Добавяйки домакинствата и никак не невъзможна продажба на някоя от звездите на тима през зимата, „Лудогорец“ без проблеми ще си осигури безоблачно бъдеще при евентуални няколко недобри сезона.

В компанията на колоси като Арсенал и ПСЖ за класиране на 1/8 финалите турнира е малко сложно да се говори, но нека кажем за какво се „бори“ родният шампион, изключвайки непреходната слава, която би си спечелил. Класирането означава още 5.5 млн. евро, следващият кръг – 1/4 финал е 6 млн., а полуфиналът 7. След него загубилият в последния мач взима 10,500,000 евро, а шампионът 15 млн.

„От футбол в България не се печели“. Максимата, която след „Лудогорец“ започва да придобива нов смисъл. За да се излезе срещу статуквото се иска кураж, а собствениците на клуба показаха, че го имат. Разбира се и възможности да осигуриш всичко това, което виждаме в момента. После и достатъчно интелект да заобиколиш незаобиколимите на всички други места фактори. Да се гледа отстрани е безплатно, включително за хората, които имат не по-малки възможности от бизнесмените Домусчиеви. Остава и те да видят как се случват нещата. Също и запалянковците.

За тях е особено важно, защото те правят голяма емоционална разлика между „Левски“, ЦСКА и останалите и „Лудогорец“. Те трябва да осъзнаят, че са по-силно в това да подкрепят, вместо да се мъчат да управляват. За това има кой да се грижи. В Разград счупиха системата и успяха.

BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК

от

„Лудогорец“ загуби с 0:4 от „Базел“ под дъжда на стадион „Санкт Якоб Парк“ и записа третото си поражение в групите на Шампионската лига.
Така разградчани остават с три точки в група „В“ на турнира, където са още отборите на „Реал“-Мадрид и „Ливърпул“. Головете в мача забиха Бреел Емболо, Дерлис Гонсалес, Шкелзен Гаши и Марек Сухи.
Разградчани изиграха може би най-слабата си продукция през последните години в Европа и логично бяха разгромени. В действията на българите нямаше и помен от показаното срещу същия съперник преди две седмици в София. На терена „орлите“ бяха повече от апатични, правеха груби грешки в защита, халфовата линия бе мудна, а атаката – изцяло неефективна, което доведе и до поражението.
От своя страна домакините предложиха модерен футбол, с много движение и разнообразни атаки и заслужено си взеха победата и трите точки.
Все пак не трябва да бъдем докрай критични към лудогорци, тъй като момчетата на Георги Дерменджиев до този момент ни донесоха изключително много щастливи моменти.
Домакините започнаха здраво мача и в началото се опитаха да притиснат българите в собственото им наказателно поле. Във втората минута Гонсалес бе изведен отдясно и стреля остро от границата на наказателното поле, но Владо Стоянов изби топката. Малко по-късно Шер изпълни добре пряк свободен удар, но отново Владо Стоянов бе на мястото си и спаси. Тези силни минути на домакините не уплашиха българите и те успяха да изнесат играта в по-предни позиции.

В 11-ата минута Кайсара проби по крилото и центрира в наказателното поле на „Базел“, но там Мишо Александров не успя да нанесе голов удар. В ответната атака Бреел Емболо бе изведен зад защитата на „Лудогорец“, но в последния момент Козмин Моци го връхлетя и успя да блокира удара му. В 17-ата минута Козмин Моци получи неприятна контузия в бедрото и дълго време получаваше медицинска помощ, но все пак се завърна в игра. Румънецът обаче не издържа много на болката и само две минути по-късно бе принудително заменен от Александър Александров. Последваха силни моменти за българите.
В 23-тата минута Абало проби отляво, последва техничен удар от дъгата на наказателното поле, но неточно в аут. Малко по-късно Кайсара намери Дани Абало в наказателното поле, който стреля от воле, но над вратата.
Разградчани изцяло доминираха в тези минути, като след половин час игра Мишо Александров стреля мощно от границата на наказателното поле, но Вацлик бе на мястото си и боксира топката. Футболистите на „Базел“ се стреснаха от тези положения и отново вдигнаха оборотите. В 33-тата минута Айнени залъга Александър Александров и шутира технично от ъгъла на наказателното поле, но Владо Стоянов улови топката. Минута по-късно Емболо бе изведен зад защитата на „Лудогорец“, успя да надбяга Терзиев и с техничен удар опъна мрежата на орлите за 1:0.
Това попадение успокои домакините, които взеха изцяло инициативата и контролираха играта. Швейцарците разиграваха в средата на терена и не даваха много шансове на българите.
Така се стигна до 41-вата минута, когато защитата на „Лудогорец“ отново се издъни, след като Гонсалес бе изведен сам срещу Владо Стоянов и без проблеми вкара за 2:0. Останаха съмнения за тънка засада, която обаче не бе маркирана и швейцарците взеха солиден аванс.
В края на полувремето „Лудогорец“ можеше да върне едно попадение, но Михаил Александров направи феноменален пропуск, след като се озова сам срещу Вацлик, но не успя да го преодолее.
Второто полувреме започна със смяна за българите, като в игра се появи Юнес Хамза, който замени Роман Безяк. В 49-ата минута швейцарците дори забиха трети гол, но за щастие попадението справедливо бе отменено поради засада на Гонсалес. Пет минути по-късно Дяков получи топката на дъгата на наказателното поле и стреля от воле, но неточно в аут. Последва страхотен шанс за домакинте. Гаши стреля мощно от ъгъла на наказателното ни поле, но топката профуча над вратата на Стоянов. В 59-ата минута Базел заби нов гол. Емболо направи страхотно центриране отдясно и поднесе топката на Гаши, който от границата на вратарското поле без проблеми опъна мрежата на Владо Стоянов за 3:0.
Това обаче не бе всичко и само шест минути по-късно домакините забиха нов гол. Защитата на „Лудогорец“ сътвори поредна издънка, при която топката достигна до Сухи, който отблизо простреля Владо Стоянов за 4:0. От повторенията обаче се видя, че Сухи играе с ръка, преди да отбележи. Това попадение определено бе нередовно, но в крайна сметка швейцарците взеха солидна преднина.
Малко по-късно домакините изпуснаха поредното си положение, след като Емболо не успя да вкара сам срещу Стоянов. Постепенно темпото на игра падна, а срещата се доиграваше.
„Базел“ контролираше действията, спокойно разиграваше топката в средата на терена и не даваше никакви шансове на българите. Така логично швейцарците си взеха победата и трите точки.

„Базел“ – „Лудогорец“ 4:0
Голмайстори:
1:0 Емболо (34)
2:0 Гонсалес (41)
3:0 Гаши (59)
4:0 Сухи (65)
Базел: Томаш Вацлик, Марек Сухи, Сафари, Фрай, Лука Дзуфи, Шкелзен Гаши, Шер, Дерлис Гонсалес, Айнени, Джака, Бреел Емболо
Лудогорец: Владислав Стоянов, Брайън Ангуло, Козмин Моци (21 – Александър Александров), Георги Терзиев, Жуниор Кайсара, Михаил Александров, Фабио Ешпиньо (63 – Анисе), Дани Абало, Светослав Дяков, Марселиньо, Роман Безяк (46 – Хамза)

"Лудогорец"

Марин Костов

публикувано

на

Лудогорец и Йордан Минев пренаписаха футболната история на България. Български отбор вече може да се похвали с победа в групите на Шампионска лига.

До този момент това бе немислимо, но ето, че вече е факт. Лудогорец победи Базел с 1:0 и по този начин излезе на второ място в групата. Единственото попадение отбеляза Данчо Минев в 92-ата минута. Голът на неговия живот. Феноменален, с топовен шут отдалеч.

„Орлите“ записаха напълно заслужена победа, тъй като тотално надиграха именития си опонент. През второто полувреме Базел не знаеше къде се намира и единственото нещо, което правеше, е да се брани. Швейцарците минаха 2-3 пъти центъра.

Това е още едно огромно постижение. Български тим не остави отбор, който е редовен участник в турнира на богатите да си поеме въздух. Браво на всички футболисти, голямо браво и на Георги Дерменджиев за начина, по който неговият отбор игра. Смело, здраво и тактически издържано. Ето, че може, не е толкова страшно.

Лудогорец – Базел II част

Естествено трябва да отбележим, че Базел улесни българския шампион, тъй като през по-голямата част от мача игра с десет човека, но в този момент това не е от кой знае колко важно значение.

В началото двата тима си размениха по един удар. Първо играч на гостите стреля, но право в ръцете на Владислав Стоянов. В 10-ата минута Марселиньо отправи първия точен удар към вратата на гостите.

В 18-ата минута българският шампион бе на крачка от гола. Фабио Ешпиньо центрира остро и Марселиньо засече с плонж с глава, но стражът на швейцарците спаси. Секунди по-късно гостите останаха с 10 човека, след като Дие бе изгонен за грубо нарешение срещу Козмин Моци.

Лудогорец – Базел

В 28-ата минута Елнени отправи опасен изстрел, но Владислав Стоянов показа висока класа и предотврати чист гол. При следващата атака „орлите“ имаха претенции за игра с ръка в наказателното поле, но съдията не отсъди дузпа.

В края на първата част Лудогорец здраво притисна своя опонент и само късметът спаси Базел, тъй като удар на Марселиньо премина на сантиметри от левия стълб.

Второто полувреме започна с опасност пред вратата на гостите. Даниел Абало проби и нахлу в наказателното поле, и без да се бави стреля. Стражът на Базел обаче със сетни усилия изби в корнер.

В 82-ата минута Жуниор Кайсара изведе на отлична позиция Юнес Хамза, но нападателян не успя да уцели очертанията на вратата.

В 86-ата минута Вандерсон пропусна невероятен шанс да се превърне в герой. Влезлият като резерва състезател изпусна да опъна мрежата от чиста позиция.

Малко по-късно Върджил Мисиджан се озова на добра позиция, но за жалост на привържениците на стадион „Васил Левски“ не успя да вкара.

Така се стигна до даденото от съдията продължение, когато Йордан Минев напредна и стреля. Топката се заби с бясна сила в мрежата и 35 хиляди фенове полудяха от радост.

Секунди по-късно прозвуча последният съдийски сигнал. Лудогорец успя! Български отбор вече може да се похвали с успех в груповата фаза на Шампионска лига.

ЛУДОГОРЕЦ – БАЗЕЛ 1:0

1:0 Минев 90

ЛУДОГОРЕЦ: 21. Стоянов, 80. Кайсара, 55. Терзиев, 27. Моци, 25. Минев, 18. Дяков, 8. Ешпиньо, 7. М. Александров (81-Вандерсон), 84. Марселиньо, 17. Абало (77-Мисиджан), 9. Безяк (67-Хамза)

БАЗЕЛ: 1. Ваcлик, 16. Шер, 17. Сухи, 27. Алижи, 8. Дие, 20. Фрей, 33. Елнени, 34. Джака, 39. Кала (83-Хамоуди), 25. Гонзалес, 36. Емболо

Жълти картони: Джака, Гонзалес, Емболо, Фрей (Базел)

Червен картон: Дие (Базел)