Коронавирусът
Хиляди чернокожи и латиноамерикански пациенти с COVID-19 били в повишен риск
Причината е, че пулсовите оксиметри, с които се мери кислорода, даваш грешни показания при по-тъмна кожа

Чернокожите и латиноамериканските пациенти са имали значителни забавяния при получаването на животоспасяващо лечение за Covid-19 поради популярно медицинско устройство, което неточно разчита по-тъмните тонове на кожата, показва проучване, публикувано миналата седмица в JAMA Internal Medicine.
Докладът показва, че пулсовите оксиметри, които се закрепват на върха на пръстите на човек и отчитат нивата на кислород, е по-вероятно да дадат неточни резултати при чернокожи, латиноамериканци и азиатци, отколкото при бели пациенти.
Устройството може да накара цветнокожите пациенти да изглеждат по-здрави, отколкото всъщност са, казаха изследователи. „Не само по-малко точен, но по-специално по-оптимистичен“, каза пред NBC News Тианши Дейвид Ву, съ-автор на изследването и асистент по белодробна медицина в Медицинския колеж Бейлор в Тексас.
„В това проучване открихме, че пациентите от малцинствата изглеждат по-здрави, отколкото в действителност са въз основа на това отклонение в пулсовата оксиметрия.”
Докладът посочва, че неточностите правят все по-трудно за цветнокожите пациенти да получат подходяща грижа за Covid-19 и могат да доведат до по-лоши резултати. Устройствата откриват нивата на кислород на човек по начина, по който светлината се абсорбира от кожата.
Според предишни проучвания по-тъмната кожа и дори тъмният лак за нокти могат да отхвърлят показанията. Новото проучване идва, тъй като чернокожите и латиноамериканците продължават да представляват огромна част от смъртните случаи от Covid-19.
Ашраф Фаузи, съавтор в изследването и професор по медицина в Медицинския факултет на университета Джон Хопкинс в Балтимор, каза, че при цветнокожите пациенти „се разпознава нуждата от лечение по-късно в сравнение с белите пациенти“.
Медицинското устройство отдавна е изправено пред критики за расови пристрастия, като съобщенията за несъответствия датират от 90-те години на миналия век. Подобен доклад, публикуван през 2020 г., също установи, че устройството може да дава фалшиви показания на чернокожите по-често от белите пациенти.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни.
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
-
КРИМИпреди 2 дни
В битка за попечителство: Майка намушка децата си
-
Българияпреди 14 часа
Нигериец разби главата на българин с чук, уби и магазинер в Италия
-
Българияпреди 2 дни
Морето отново взе жертви: Двама удавени по Южното Черноморие
-
Българияпреди 15 часа
“Мамо, упоиха ме и ме изнасилиха”: Българка изчезна в Атина
-
КРИМИпреди 15 часа
Facebook предаде чатове на майка и дъщеря, обвинени в незаконен аборт
-
Здравепреди един ден
Пак в Китай: Откриха Лангя – нов потенциално смъртоносен вирус
-
Българияпреди един ден
Прокуратурата: В момента на катастрофата Георги Семерджиев е бил сам в колата
-
Българияпреди 2 дни
Екшън в Слънчев бряг: спасители се сдърпаха с пияни поляци
-
СВЯТпреди 2 дни
Почина Исей Мияке, дизайнерът, създал полото на Стийв Джобс и обличал звезди като Селин Дион
-
СВЯТпреди 18 часа
Белугата от Сена почина по време на пътуването
-
САЩпреди 2 дни
Тръмп хвърлял скъсани документи в тоалетната (СНИМКИ)
-
СВЯТпреди един ден
Балканите или Китай – къде ще е Третата световна война?
⇩ Коментирайте ⇩