Коронавирусът
Чикаго отваря езерното крайбрежие за посетители заради подобрението в данните за COVID-19
През миналото лято имаше смекчаване на режима, но пълното отваряне стана възможно заради добрите резултати срещу COVID-19.

Чикаго скоро ще отвори езерното си крайбрежие за посетители, а още и игрища и водни атракции на закрито, тъй като данните за заразяването с коронавирус показват подобрение в целия град, съобщи кметът на града Лори Лайтфут.
Крайбрежието източно от Lake Shore Drive бе затворено от 26 март 2020 година заради противоепидемичните мерки. През миналото лято имаше смекчаване на режима, но пълното отваряне стана възможно заради добрите резултати срещу COVID-19.
Портите към Монтроус Харбър са отворени още от петък за камиони, стоварващи сняг, и просто ще останат отворени и за посетителите. Екипите на Chicago Park District започват отваряне на местата за достъп до парковата зона източно от Lake Shore Drive, а забраната за паркиране ще бъде отменена.

Районът на парка започва поетапно отваряне и подготовка на над 500 игрища на открито.
При известни ограничения се отварят и плувните басейни на закрито. На 8 март започва регистрацията за пролетния сезон.
Градската управа продължава да настоява гражданите да спазват инструкциите на Centers for Disease Control and Prevention, включително социално дистанциране и носене на маски.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни.
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
-
10 години BG VOICEпреди 3 дни
ГЛЕДАЙ: Концерта „BG VOICE на 10“
-
САЩпреди един ден
Влизат в сила новите глоби по пощата за превишена скорост в Чикаго
-
Интереснопреди 3 дни
Утре вечер: Мария Бакалова фаворит за награда „Златен глобус“
-
Коронавирусътпреди 3 дни
Байдън към Сената: „Няма време за губене. Гласувайте пакета помощи“
-
СВЯТпреди един ден
Никола Саркози е осъден за корупция, ще лежи в затвора
-
Любопитнопреди един ден
Мария Бакалова се размина със Златния глобус, следват Оскарите (СНИМКИ)
-
САЩпреди 3 дни
САЩ издирват „готвача на на Путин“, предлагат $250 000
-
Българияпреди 2 дни
AstraZeneca са вече в България, започва се веднага разпространението им
България
Личните лекари са получили 1/4 от заявените ваксини, въпреки че имат големи възможности да ускорят ваксинирането
ОПЛ засега са получили „¼ и по-малко от заявените количества, при условие че заявените бяха предимно възрастни хора и в условия на отсъствие на дадена възможност за ваксиниране и на всички останали“.
Личните лекари са получили само една четвърт от заявените количества ваксини, въпреки че имат желание и големи възможности да помогнат с ваксинацията и записаните при тях заявки са на възрастни хора, става ясно от писмо на председателя на Сдружението на общопрактикуващите лекари (СОЛ) доц. Владимир Киров да министъра на здравеопазването Костадин Ангелов.
От писмото личи, че то е в отговор на писмо на министъра до доц. Киров, в което става дума и за отказ на някои лични лекари да участват във ваксинирането.
Председателят на СОЛ отговори, че това са единични случаи, причините за които трябва да разгледат, и че те не могат да компрометират усилията на останалата част от общо 4 000 български общопрактикуващи лекари (ОПЛ).

Доц. Владимир Киров /сн: СОЛ/
Киров подкрепи „новата тактика“ на правителството за „масива ваксинация“, но в писмото си подчерта, че личните лекари са недостатъчно добре интегрирани в процеса, въпреки че има много големи възможности да му дадат тласък:
„Всички ОПЛ, които успяха да получат средно 2–3 флакона (20–30 дози) ваксина, а едва ли това са повече от половината от 4000 ОПЛ, се включиха активно в процеса на ваксиниране… В резултат на посоченото, ръстът на броя ваксинирани скочи рязко в рамките на 2–3 дни… Всичко това се случи, въпреки че за всеки един от нас получаването на неочаквано малко количество ваксини (някои не получиха) отне средно 2–3 часа от работния ден, а в някои случаи ангажира почивните дни” – подчерта доц. Киров.

В писмото той прилага изчисления, които показват, че джипитата имат дори превишаващи възможности за ваксинация спрямо капацитета на 350-те работещи понастоящем пункта и смятат за неприемливо в условията на общ дефицит към момента да се премълчава възможността ОПЛ да ваксинират всеки заявил желание, като за това хората биват насочвани само към „пунктовете“.
Малкото получени от личните лекари ваксини са проблем, излиза от писмото на доц. Киров, който подчерта, че ОПЛ засега са получили „¼ и по-малко от заявените количества, при условие че заявените бяха предимно възрастни хора и в условия на отсъствие на дадена възможност за ваксиниране и на всички останали“.

Във връзка със споменатите от министъра откази на лекари, писмото на Киров се казва недвусмислено:
„В тази връзка заявяваме следното:
• Ние,ОПЛ смеЗа и явно участваме активно ефективно, доколкото ни се дава възможност, в кампанията по масова ваксинопрофилактика срещуКОВИД-19;
• Възможно е да има и подобни случаина отказ, но коректността изисква и настояваме да получимсписък с броя и конкретните имена на тези колеги, за да проверим всеки един и потърсим решение на проблема, тъй като причините могат да са различни;
• Във връзка с посоченото в горната точка, да се има предвид, че изброенитев настоящото писмо проблемикатонищожнитеколичестваваксина, осигурена за ОПЛ, която на практика ги изхвърля от процеса на ваксинация, начина на предоставянето и неясната логика на разпределениеи др.същоимат демотивиращ ефект;
• Изключително демотивиращо за колегите е да виждат как, докато чакат на опашка, се предоставят голям брой флакони за други места за ваксиниране, а след това на тях им се отказва поради изчерпване или се отпуска по 1 флакон. Това са реалностите.“

На финала доц. Киров припомни думи на самия министър Ангелов, който отдава голямо значение на ролята на личните лекари в имунизационната кампания, и го прикани да се фокусира „към оптимизиране условията на работа на добрите практики чрез бързо отстраняване на посочените в настоящото писмо пречки”.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУККоронавирусът
Австрия и Дания ще си сътрудничат с Израел за ваксините срещу COVID-19
„Трябва да сме готови за нови мутации на вируса и не можем да продължаваме да разчитаме само на ЕС“, заяви австрийския канцлер
Австрия и Дания вече няма да разчитат само на Европейския съюз за доставките на ваксини срещу COVID-19 и ще си сътрудничат с Израел за производството на ваксини второ поколение, заяви днес австрийският канцлер Себастиан Курц.
Курц планира да посети Израел в четвъртък заедно с датската премиерка Мете Фредериксен и да разговарят с израелския министър-председател Бенямин Нетаняху по въпроси, свързани с разработването и производството на ваксини. Европейският съюз е разкритикуван заради бавните темпове на ваксинационната си кампания, а Израел, от друга страна, вече ваксинира голяма част от своето население.
Курц заяви днес, че принципно е правилно да има общ европейски подход по въпроса за ваксините, но подчерта, че Европейската агенция по лекарствата одобрява препаратите твърде бавно.

„Трябва да сме готови за нови мутации на вируса и не можем да продължаваме да разчитаме само на ЕС за производството на ваксини второ поколение“, изтъкна австрийският канцлер. Досега Австрия е ваксинирала около 5,5 процента от населението си.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКЗдраве
Ваксините на Pfizer и AstraZeneca защитават възрастните в 60% от случаите след първата доза
Учените също изтъкнаха, че споменатите ваксини, използвани във Великобритания в рамките на имунизационната кампания, намаляват с над 80 процента риска от хоспитализация на лица над 80-годишна възраст още след първата доза.
Ваксината на американската компания Pfizer и на германския й партньор Biontech предотвратява развитието на симптомите на COVID-19 при хора на възраст над 70 години в 57-61 процента от случаите, четири седмици след прилагането на първата доза, съобщи Службата за обществено здравеопазване на Англия.
При препарата, разработен от британско-шведската компания AstraZeneca съвместно с Оксфордския университет, този показател възлиза на 60-70 процента.
Учените също изтъкнаха, че споменатите ваксини, използвани във Великобритания в рамките на имунизационната кампания, намаляват с над 80 процента риска от хоспитализация на лица над 80-годишна възраст още след първата доза.

„Получените резултати още веднъж потвърждават, че ваксините способстват за понижаване на заболеваемостта и спасяват живота на хората“, отбеляза ръководителката на отдела по имунизациите към английската здравна служба Мери Рамзи.
Препаратът на Pfizer е показал 83 процентна ефикасност за предотвратяването на летални изходи.
Публикуваните данни са били получени след изследването на 7 милиона пациенти в Обединеното кралство.
⇩ Коментирайте ⇩