България
Ще има ли проблем с гласуването на българите в чужбина?
„Прозрачност без граници“ със серия въпроси към Външно министерство

Ще бъдат ли гарантирани избирателните права на българите в чужбина? Този въпрос става все по-актуален на фона на новините от различни институции, че заради пандемията от коронавирус може да има проблеми при разкриването на секции за гласуване в някои от държавите, в които живеят наши сънародници.
Провокирани от неяснотите, от Асоциация „Прозрачност без граници“ поискаха отговори от Външно министерство за това как организира гласуването на българите в чужбина.
„Министерството на външните работи има особено важна роля за подготовката на изборите в чужбина, така че да гарантира законово установеното право и задължение на всеки български гражданин, живеещ в чужбина, да участва в избори. Предвид ограничителните противоепидемични мерки в различните държави, които могат да възпрепятстват гласуването на нашите сънародници, за нас е необходим отговор на важни въпроси“, написаха от Асоциацията.
Те поискаха да разберат дали са предприети мерки по дипломатически път, които да изяснят какви са условията и специфичните изисквания за организиране на избори на територията на държави, в които живеят компактни общности на български граждани, включително в градовете, в които традиционно се провеждат избори.
„Извършват ли се консултации с дипломатическите представители на тези държави, така че да се изяснят възможностите за разкриване на секции както в дипломатическите и консулските представителства, така и в градовете с компактни
общности на български граждани
и в градовете, в които традиционно се провеждат избори?“, попитаха още от Асоциацията.
Членовете й настояват Външно да отговори на въпроса и дали предвижда провеждането на информационна кампания сред българските граждани, която да ги информира за начина на гласуването им според противоепидемичните мерки на съответните държави. „Прозрачност без граници“ пита и дали МВнР предвижда периодично информиране на българската общественост относно мерките, които предприема във връзка с подготовката на изборите в чужбина.
„Считаме, че отговорите на тези въпроси са важни не само за нас, но преди всичко за нашите сънародници в чужбина. В тази връзка и с оглед кратките срокове за тази сериозна задача, призоваваме Министерството на външните работи да положи максимално интензивни и бързи усилия за гарантиране правата на тези български граждани и за своевременното информиране на българската общественост относно предприеманите мерки“, се казва още в писмото на „Прозрачност без граници“.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни.
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
-
САЩпреди 2 дни
Влизат в сила новите глоби по пощата за превишена скорост в Чикаго
-
Канадапреди 2 часа
Глобиха собственик на бизнес от Онтарио с $3755 за „несъществено“ преминаване на границата
-
10 години BG VOICEпреди 2 дни
Ясен Дараков: Демокрацията работи само когато всички участваме в процеса
-
СВЯТпреди 2 дни
Никола Саркози е осъден за корупция, ще лежи в затвора
-
Любопитнопреди 2 дни
Мария Бакалова се размина със Златния глобус, следват Оскарите (СНИМКИ)
-
Коронавирусътпреди 18 часа
Тексас маха всички ограничения и маските, въведени заради COVID-19
-
Спортпреди 2 дни
Много борба и малко футбол при ремито между „Левски“ и ЦСКА 1948
-
Българияпреди 19 часа
„Томов плаза“ в Пловдив грейна в цветовете на българското знаме
България
Българите в САЩ с „незапомнено голям интерес“ към изборите
Подадените заявления надхвърлиха законовия максимум за отваряне на 35 секции
Българите в САЩ показват незапомнено голям интерес към парламентарните избори на 4 април. Това потвърди преподавателят в Калифорнийския университет проф. Христофор Караджов. Броят на избирателните секции, за които сънародниците ни в Америка са събрали заявления, вече е 38, сочат данните от платформата glasuvam.org. Самите заявления, които българите в САЩ са подали, вече са 3672.
По закон обаче в страните извън Европейския съюз не могат да се отварят повече от 35 секции.
„Интересът към изборите в САЩ е незапомнено голям. Имаше страшно голяма активност при заявлението за отваряне на нови секции. Вече са доста над законовия максимум от 35 места. Само в Чикаго са 14. Има в Южна Калифорния, в Сан Диего, Финикс, Лас Вегас и т.н.“, каза пред Bulgaria ON AIR проф. Караджов.

Проф. Христофор Караджов
Според него интересът е висок въпреки условията на пандемия. Караджов припомни, че техническото отваряне на секцията не е лесно. На много места, където досега е имало секция, давана под наем от училища и църкви, сега това е невъзможно. Различните щати налагат различни ограничения.
Преподавателят е на мнение, че процедурата би могла да бъде по-лесна. Според него държавата нехае.
В същото време вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева заяви, че в чужбина България ще открие
повече изборни секции от всякога
Тя призова избирателите зад граница да не се поддават на провокации, които биха довели до затваряне на секциите заради противоепидемичните правила.
„Предвиждаме да открием повече секции в чужбина, отколкото на всички избори досега“, заяви пред bTV Захариева. Тя уточни, че до момента са потвърдени 385 секции за гласуване извън страната – с 14 повече от миналите избори. Срокът за заявления за образуване на секции е до 9 март, като според Изборния кодекс за отварянето на пункт за гласуване извън дипломатическо или консулско представителство е необходимо да има поне 60 заявления.
На парламентарните избори през 2017 г. се гласуваше в 371 секции зад граница, а на тези през 2014 г. – в 426, през 2013-а – 227, през 2009-а – 274 секции.
Захариева съобщи, че България вече е получила съгласието на 76 държави за откриване на секции за парламентарния вот.
Вицепремиерът призова българите в чужбина да бъдат активни не само в подаването на заявления за откриване на нови секции, но и във включване в секционните избирателни комисии. „Получаваме сигнали, че има призиви хората да не спазват правилата за дистанция, за да затворят тамошните власти секциите и после да обвинят българската държава. Убедена съм, че хората са мъдри и ще предотвратят такива опити“, заяви Захариева.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКБългария
Кьовеши отхвърли повечето кандидати за европрокурори от България
Европейският главен прокурор очаква 7 нови имена от страната
Европейският главен прокурор Лаура Кьовеши е отхвърлила 7 от десетте предложения за европейски прокурори от България, съобщи euractiv.bg. Това са хората, които на местно ниво трябва да работят по делата за злоупотреби с евросредства. Сега по процедура Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет трябва да изпрати на Кьовеши следващите имена от класирането, пише „Сега“.
Европейската прокуратура е уведомила българското министерство на правосъдието с писмо, че имат забележки по седем от десетте български кандидатури, излъчени на 13 февруари, казва пред EURACTIV България Милан Ярон, шеф на кабинета на Кьовеши. „Това не е добър знак. Когато искаме допълнителна информация, това не е, защото някой недостатъчно добре си е попълнил автобиографичните данни, или не му е ясно мотивационното писмо. Това е ясен знак, че не сме доволни от предложените кандидатури“, каза Ярон.
Той обясни, че Европейската прокуратура има две категории забележки, като първата е основно от юридически характер.
„Не смятаме, че българските следователи (трима от предложените са следователи, б.а.) са подходящи за Европейската прокуратура. Уважаваме тяхната работа, признаваме, че според българския закон те са част от съдебната система, но не смятаме, че такива хора имат необходимата квалификация за Европейската прокуратура. Тъй като българските следователи никога не пледират пред съда, а точно това е част от задачата на европейските прокурори, не смятаме тези кандидатури за подходящи“, каза Ярон.
Във втората категория са кандидати, които са работили като съдии. Такъв е един от предложените. „Това са хора, които са били съдии по граждански и търговски дела, без опит в криминално право. Хайде де! Които никога на са водили криминално разследване. И никога не са разследвали престъплeния с фондове на ЕС и нямат прокурорски опит. Хайде де! Сериозно ли?“, възкликна той.
„На основата на информацията, която ни беше предоставена и на познаването ни за българската съдебна система, сред кандидатите има хора с много малък или никакъв опит. Те са били активни на ниско местно ниво (районно), докато нашето разбиране за типа престъпления, с които ще се борим, е за такива на окръжно ниво.“, казва Ярон.
Запитан дали това означава, че Европейската прокуратура очаква седем нови кандидати от българската страна, той отговори: „Абсолютно!“
На въпрос дали службата на Кьовеши се е сблъскала с подобни проблеми с кандидати от друга страна, той отговори отрицателно.
Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет отся 10 от 31 кандидати за поста на делегирани прокурори в България на 13 февруари. Преди да гласуват, всеки член на колегията изреди своите фаворити. Последен думата взе главният прокурор Иван Гешев. В крайна сметка той подкрепи 7 от избраните – Бисерка Стоянова, Божидара Ганева-Димова, Бойко Калфин, Вероника Трифонова, Димитър Беличев, Светлана Шопова-Колева и Христо Крачунов (съдия). Кандидатите, които спечелиха, макар и неподкрепени официално от главния прокурор, са Венцислав Фердинандов, Мая Ковачева и Преслава Петкова.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКБългария отбеляза националния си празник 3 март. Различни прояви на различни места напомниха за събитията, станали преди 143 години, които днес наричаме Освобождение на България. Заради пандемията от коронавирус празненствата на Шипка бяха забранени, но това не попречи на много българи да се качат на историческия връх.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
⇩ Коментирайте ⇩