Претендентът за шампионската титла в NBA през този сезон Голдън Стейт Уориърс успя да заслужи преднина от 1:0 победи над Мемфис Гризлис в полуфиналите на Западната конференция. "Воините" надвиха "гризлитата" с крайното 117:116 (24:32, 31:29, 36:29, 26:26) в крайно зрелищен първи сблъсък от серията между двата състава, провел се във "ФедЕкс Форум" в Тенеси. Така съперниците за място на финал в конференцията вдигнаха очакванията за мач №2, който ще се изиграе във вторник. Отборът на Стив Кър си осигури победата чрез ключова стрелба от тройката на Клей Томпсън, който порази домакините, за да направи резултата 117:116 при оставащи 36 секунди до финалната сирена. След това суперзвездата на Гризлис Джа Морант бе блокиран от Стеф Къри, а Томпсън получи възможност да изпълни два наказателни удара и да увеличи преднината на своя отбор. Гардът обаче пропусна на два пъти, подарявайки последната атака на Мемфис. Морант обаче отново не успя да реализира, като този път не бе точен с пробив в близост до коша. Двубоят ще се запомни и с противоречивите съдийски решения, които в по-голямата част бяха в ущърб на Голдън Стейт. "Воините" трябваше да се справят през цялото второ полувреме без крилото Дреймънд Грийн, който бе дисквалифициран заради неспорстменско нарушение от втори тип в самия край на втората четвърт. В средата на последната четвърт Стеф Къри получи пето лично нарушение, след като му бе отсъден фаул в атака срещу застаналия пред него Дилън Брукс. Гардът на Мемфис обаче премести тялото си наляво в момента на контакта с това на Къри, като по-скоро нарушението в случая трябваше да отиде именно на сметката на Брукс. В самия край на срещата арбитрите не можаха да решат кой е играл последен с топката след пропуснатия наказателен удар на Томпсън, като вместо притежание за Голдън Стейт (заради последно докосване от Брендън Кларк) отсъждането бе спорна топка, спечелена от Мемфис. Така "гризлитата" получиха правото да търсят победата в последната секунда, но не успяха да материализират шанса. Мачът започна с предимство за домакините, които бяха водени от Джа Морант. Новият носител на наградата "Най-прогресиращ играч" реализира 14 точки в първата четвърт, за да донесе аванс от 8 на отбора си при 24:32. Възпитаниците на Тейлър Дженкинс задържаха преднината си до края на първото полувреме при 55:61, преди Стеф Къри и компания да се завърнат напред в резултата при 68:66 в началото на третия период. Втората половина от частта се превърна в истинска класика, като двата тима отвориха стрелбището и започнаха да нижат тройка след тройка в последователни нападения. Крилото на Мемфис Джарън Джаксън-младши избухна в тези минути, реализирайки 4 тройки, за да осигури аванс от 81:85 в полза на "гризлитата". В крайна сметка драматичната трета четвърт приключи при точка аванс в полза на Голдън Стейт - 91:90, а чрез отлична серия в началото на финалния период гостите от Сан Франциско се сдобиха и с двуцифрен аванс при 103:93. Джа Морант и Джарън Джаксън все още не бяха казали последните си думи и върнаха Мемфис на само една точка зад своя съперник. Кош на Брендън Кларк възстанови равенството при 108:108, след което двата състава си поделиха по няколко точни нападения, за да влязат в последните 90 секунди при 114:114. Брендън Кларк донесе двуточков актив на Мемфис при 114:116, но Клей Томпсън смълча трибуните с третата си тройка, за да оформи крайното 117:116. Джордан Пуул заслужава най-много адмирации за победата, след като влезе от пейката и записа 31 пункта, 8 борби и 9 асистенции за успеха. Стеф Къри добави още 24 точки, Андрю Уигинс наниза 17 точки и грабна 8 борби, а героят Клей Томпсън се разписа с 15. Звездата на Мемфис Джа Морант вдигна оборотите с 34 точки, 9 борби и 10 асистенции. Джарън Джаксън изигра силен двубой, регистрирайки дабъл-дабъл от 33 точки и 10 борби при 6/9 стрелба от тройката. Ди'Антъни Мелтън наниза още 14 точки, а Брандън Кларк прибави 12 точки и 9 борби от резервната скамейка.